Uzbekistan predáva podiely v chemickom priemysle

Prezident Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev sa rozhodol predať podiely štátu v najväčších firmách chemického priemyslu kvôli ich stabilizácii,  finančnej a hospodárskej obnove. Uvádza to jeho posledný prezidentský dekrét.

Predaj sa bude uskutoční piatimi metódami: predaj prostredníctvom priamych rokovaní s potenciálnymi investormi s podmienkou, že budú investovať a realizovať sociálne záväzky, predaj vo  verejných aukciách za trhovú hodnotu, ale na základe počiatočnej verejnej ponuky (IPO) akcií alebo sa využije konverzia dlhov.

Zoznam podnikov, ktoré sa majú realizovať, zahŕňa 60,35% akcií v štátnych akcií a 39,65% akcií v spoločnosti Uzkimyosanoat, teda holdingu, ktorý združuje chemické podniky republiky,

Ide o 51% podiel spoločnosti Uzkimyosanoat na základnom imaní závodu na výrobu sódy Kungrad. Ten  sa bude predávať za trhovú hodnotu, pričom bude potrebné prilákať investície na rozšírenie výrobnej kapacity podniku z 200 tisíc na 450 tisíc ton ročne a na výrobu nových druhov výrobkov.

Potom je to 70,54% štátneho podielu a 25% akcií, ktoré drží holding Uzkimyosanoat v spoločnosti Kukon Superphosphate Creek, Indorama Company (Singapur) sa bude predávať za odkupnú hodnotu za 4,3 milióna USD, pričom kupujúci prijme investičné a sociálne záväzky na zvýšenie výrobnej kapacity superfosfátu na 63 tis. ton.

Nasleduje 48,05% štátnych akcií a 2,95% akcií spoločnosti Uzkimyosanoat na základnom imaní spoločnosti Ferganaazot sa predáva so záväzkom investora zvýšiť výrobu amoniaku na 660 tisíc ton, karbamidu na 600 tisíc ton, dusičnanu amónneho na 700 tisíc ton a kyseliny dusičnej – do 530 tisíc ton ročne.

Okrem toho sa predáva 26,14% akcií spoločnosti Uzkimyosanoat v základnom imaní spoločnosti Electrokhimzavod JV a až 25% akcií základného imania spoločnosti Zhizzakh Plastics.

V Uzbekistane, ktorý má vo veľkých objemoch lacné suroviny, sa prijímajú opatrenia na podporu a stimuláciu rozvoja petrochemickej výroby. Svetová banka zaradila chemický priemysel medzi odvetvia, ktoré môžu byť katalyzátorom rozvoja Uzbekistanu, pretože krajina môže využívať vlastné zemné plyny a fosfátové rudy.

Medzinárodná spoločnosť Boston Consulting Group (BCG), popredný konzultant v otázkach obchodnej stratégie, označila petrochemický sektor za priemysel s najvýznamnejším investičným potenciálom v Strednej Ázii spolu s cestovným ruchom a poľnohospodárstvom.