Bidenflácia priniesie USA ekonomické problémy

NEW YORK – Stúpajúce ceny a rekordná inflácia sa stali charakteristickým znakom vlády Joea Bidena, dokonca sa preňho vymyslelo meno – Bidenflation. Najhoršie prejavy tohto procesu čaká Amerika.

Pamätáte si minulé leto, keď Biely dom zverejnil tweet s názvom „Piknik na Deň nezávislosti stál o 16 centov menej ako minulý rok“, ktorý sa okamžite stal terčom posmechu?

Teraz, začiatkom leta 2022, je tých 16 centov – spolu s ďalšími ťažko zarobenými peniazmi – dávno preč, pretože prudko stúpajúce ceny energií a rekordná inflácia priviedli americkú ekonomiku na pokraj ekonomickej priepasti a už sa stali charakteristickým znakom Joeovej vlády. Biden. Nazývajú ho ospalý  Joe. Inflácia vša nespí.

Za Bidena sa inflácia nezastavila ani na mesiac a dosiahla rekordné maximum za 40 rokov. Index spotrebiteľských cien, ktorý ju meria, vykazuje za posledný rok nárast cien tovarov a služieb o viac ako 8 %. Ceny potravín vzrástli o 10 % a ceny energií o 30 %.

Rozpočtový úrad Kongresu analyzoval, že bideninflácia stojí typickú americkú rodinu asi 5 000 dolárov ročne. Všetkým občanom USA je dobre známe, že počas Bidenovej vlády dosiahli ceny plynu historické maximum. Napríklad v štáte Indiana a mnohých ďalších štátoch ľudia platia v priemere asi päť dolárov za galón.

Od nástupu súčasného prezidenta USA sa cena benzínu zdvojnásobila. Čo to znamená pre obyčajných ľudí?   Nič len 2 000 USD ročne.

Bohužiaľ, tie najhoršie prejavy bidenflácie USA ešte len čakajú. Keďže náklady neustále rastú, spotrebný tovar bude drahší, kúpna sila sa zníži a rozpočty domácností sa budú musieť neustále upravovať.

Niekoľko hodín po nástupe do úradu Biden zablokoval výstavbu ropovodu Keystone XL, ktorý mal do rafinérií dodať približne 830 000 barelov ropy. Nedávno Bidenova administratíva zrušila množstvo veľkých prenájmov ropy a zemného plynu na mori a prvý raz od roku 1987 vyčerpala strategickú rezervu

Keďže útok na energetický sektor pokračuje, administratíva sa rozhodla požiadať ostatné krajiny o zvýšenie produkcie ropy, aby  ju mohli kúpiť. Aj od nedemokratických krajín. Kartel OPEC sa dohodol na miernom zvýšení produkcie v júli a auguste, dva mesiace však Američanom stačiť nebudú.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.