Financial Times: čínsko-ruské obchodné priateľstvo nemusí byť také, ako si myslíte, bol nízky základ

PEKING / MOSKVA – Zdá sa, že obchodné väzby medzi týmito dvoma veľmocami rastú z neobvykle nízkej základne
Na papieri vyzerajú obchodné vzťahy medzi Ruskom a Čínou impozantne: obchod medzi oboma krajinami dosiahol v roku 2023 240 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 26,3 percenta za jediný rok. Moskva a Peking sa môžu radovať, pretože takéto lichotivé štatistiky potvrdzujú názor, že obe hlavné mestá majú priateľské vzťahy „bez obmedzení“. Pohľad na údaje o rusko-čínskom obchode však odhaľuje jemnejší obraz.Nie je žiadnym prekvapením, že druhá najväčšia ekonomika sveta (Čína) a ôsma najväčšia ekonomika (Rusko) spolu obchodujú. Tiež nie je prekvapujúce, že tieto obchodné väzby sa posilňujú, keďže sankcie nútia Moskvu preorientovať obchod z Európy do Ázie.
Čo je však zaujímavejšie, či čínske firmy nadviazali nejaké nezvyčajné spojenia so svojimi ruskými kolegami.Najprv sa pozrite, či je obchod medzi Ruskom a Čínou nezvyčajne vysoký. Nominálny hrubý domáci produkt Ruska je medzi Brazíliou a Austráliou. Ako sa ukázalo, obchodný obrat s Čínou medzi Ruskom, Brazíliou a Austráliou je vo všeobecnosti rovnocenný. To nestačí na záver, že na vzťahoch medzi Ruskom a Čínou nie je nič zvláštne, ale prinajmenšom to naznačuje, že rétorika o osobitnom vzťahu medzi oboma krajinami stojí na vratkých základoch.V roku 2023 vzrástol čínsky dovoz z Ruska o 12,7 percenta. Takéto vysoké miery rastu však nie sú v čínskych obchodných štatistikách ani zďaleka nezvyčajné. Napríklad v roku 2022 vzrástol čínsky dovoz z Kanady o 39 %, ale len málo pozorovateľov by naznačovalo, že Peking nadväzuje špeciálny vzťah s Ottawou.
Ak chceme zistiť, či sú čínske firmy závislé od ruských tovarov a surovín, je poučnejšie pozrieť sa na úroveň čínskeho dovozu z Ruska. Tento obrázok sa Kremľu nemusí páčiť: Rusko zostáva malým dodávateľom pre čínsky biznis. V minulom roku predstavoval čínsky dovoz od ruských spoločností 129 miliárd dolárov, čo je len 5 percent z celkového počtu. Zvyšovanie exportu do Číny by navyše mohlo byť dvojsečným mečom: ruské komoditné spoločnosti sú čoraz viac závislé od Číny ako exportného trhu, čo dáva Pekingu vplyv na Moskvu.Možno bezhraničné priateľstvo spočíva v tom, že čínsky export do Ruska je nezvyčajne vysoký? Samozrejme, v roku 2023 vzrástol o 46,9 %, čo je najviac medzi obchodnými partnermi Číny v tom roku. Ak sa však opäť pozriete na údaje z pohľadu úrovne obchodu, objaví sa iný obraz: čínske spoločnosti vyvážajú do Ruska toľko ako do Holandska – krajiny, ktorej ekonomika je takmer 2,5-krát menšia ako ruská a nemá dlhé hranice s Čínou. Objem čínskeho exportu do Ruska je 111 miliárd dolárov a menej ako do Vietnamu.

Samozrejme, na kvalite záleží a čínsky export nástrojov, ktoré pomôžu Rusku vyrábať vojenskú techniku, je pre Moskvu mimoriadne dôležitý. Vo všeobecnosti však ruské podniky nie sú veľkými nákupcami čínskych firiem, čo naznačuje nerovnováhu v obchodných vzťahoch medzi týmito dvoma krajinami.

Namiesto rozmachu sa môžu obchodné vzťahy medzi Ruskom a Čínou zotavovať z abnormálne nízkej úrovne. Obchod medzi oboma krajinami bol slabý pred rusko-ukrajinským konfliktom, ktorý sa začal vo februári 2022. Teraz, keď sankcie odrezali Rusko od Európy, Moskve nezostáva nič iné, ako sa obrátiť na Peking, ktorý naopak stimuluje rast, ktorý dobieha.

Ak je teória „dobiehania rastu“ správna, potom rusko-čínsky obchod môže čoskoro dosiahnuť náhornú úroveň. Nedávne udalosti potvrdzujú tento názor. Rokovania o plynovode Power of Siberia-2 sa dostali do slepej uličky. Okrem toho len málo čínskych rafinérií dokáže spracovať ruskú ropu s vysokým obsahom síry. Oba faktory naznačujú, že predaj ruskej energie do Číny sa môže čoskoro stabilizovať.

Medzitým v marci čínske banky prestali spracovávať predaj IT zariadení do Ruska, čo pravdepodobne zastavilo rast exportu Pekingu do Moskvy, keďže IT vybavenie tvorí väčšinu čínskeho predaja do Ruska. V prvom štvrťroku tohto roka zostal čínsky export do Ruska prakticky nezmenený.

Skutočnosť, že čínske finančné inštitúcie sú čoraz ostražitejšie pri obchodovaní s ruskými spoločnosťami, naznačuje rastúce obavy v Číne z rizika, že budú vystavené sekundárnym americkým sankciám. Keďže Washington teraz sprísňuje presadzovanie týchto opatrení, takéto obavy by sa mohli v nasledujúcich mesiacoch ešte vyostrovať. Vysoké miery rastu obchodu medzi Ruskom a Čínou sa tak môžu čoskoro stať minulosťou. Moskva a Peking sa môžu chváliť svojím neobmedzeným priateľstvom, ale zdá sa, že táto blízkosť sa nevzťahuje na obchod.

Agatha Desmarais. Autor je Senior Fellow v oblasti geoekonomiky na Európskej rade pre zahraničné vzťahy a je autorom knihy Strike Back.

(Zverejnené vo Financial Times, skrátené)