Bez Facebooku život optimistickejší, oveľa lepší
Facebook výrazne zmenil náš každodenný život a komunikáciu, ale čo sa stane, ak sa znova vzdáme?” V najväčšej doterajšej štúdii na túto otázku odpovedali americkí vedci, výsledky sú prekvapujúce, píše nemecký denník Die Welt.
S 2,3 miliardami aktívnych používateľov za mesiac v roku 2018 je Facebook naďalej najväčšou sociálnou sieťou na svete. Používa ju 2,3 miliardy ľudí, takmer tretina ľudstva. Na Facebooku a spriaznených platformách – Instagram a Messenger – strávia denne 50 minút.
Podľa nedávnej britskej štúdie, ktorá skúmala 1,2 tisíc ľudí, priemerný používateľ je pripravený opustiť používanie Facebooku na jeden rok, ak mu za to dostane 1-2 tisíc dolárov.
Pre novú štúdiu sa vedcom z univerzít v Stanforde a New Yorku podarilo nájsť 2844 používateľov, ktorí sú pripravení prestať používať svoj účet na jeden mesiac. Všetci účastníci, správy Die Welt, boli starší ako 18 rokov a strávili na Facebooku najmenej 15 minút denne. “Po prvé, museli vyplniť podrobné dotazníky o svojom všeobecnom zdravotnom stave, politických názoroch a každodennom živote, pričom polovica účastníkov dostala poplatok za odmietnutie používania sociálnej siete.” Cena za vzdanie sa na Facebooku za mesiac bola 102 dolárov, “uvádza sa v publikácii.
Počas experimentu subjekty pravidelne dostávali správy, ktoré im žiadali o zhodnotenie ich nálady. Na konci štúdie účastníci opäť vyplnili podrobné dotazníky.
V rámci testu politickej gramotnosti ľudia, ktorí opustili Facebook, dostali nižšie skóre ako pri testovaní v čase, keď deaktivovali svoje účty. To naznačuje, že Facebook je vo veľkej miere využívaný ako zdroj informácií, bez ktorých sa používatelia nezmenia na noviny.
V priemere každý používateľ mal jednu hodinu viac voľného času, aktívni užívatelia mali dvakrát toľko.”Účastníci uviedli, že začali tráviť viac času offline, s priateľmi, rodinou alebo sledovať televíziu.
Očakával som, že Facebook bude jednoducho nahradený inými digitálnymi platformami – Twitter, Snapchat, stránky, čo sa nestalo, aspoň pre mňa je to prekvapenie,” uviedol Matthew Gentskov, autor štúdie na Stanfordskej univerzite. Podľa štúdie aj odmietnutie Facebooku malo pozitívny vplyv na náladu ľudí a spokojnosť so životom.
“Na konci experimentu väčšina subjektov vyjadrila túžbu využívať Facebook menej, o týždeň neskôr ju však nepoužilo len 10% účastníkov, o dva mesiace neskôr – iba 5%.