IĽP: Británia sa pridala k režimom prenasledujúcim novinárov, zasahuje bez ostychu do slobody médií

LONDÝN / BRATISLAVA –Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) odsudzuje dnešné rozhodnutie britskej ministerky vnútra, Priti Patel, schváliť vydanie zakladateľa a vydavateľa WikiLeaks Juliana Assangea do USA.

IĽP sa pridáva k desiatkam mimovládnych a novinárskych organizácii po celom svete, ktoré to považujú za mimoriadne závažný zásah do slobody prejavu a tlače a nebezpečný precedens, že novinár môže byť vydaný na stíhanie do krajiny, o ktorej informuje.

„Toto rozhodnutie je ďalším čriepkom v mozaike viac ako desaťročnej protiprávnej perzekúcie Juliana Assangea. Je zjavné, že súdny proces nebol spravodlivý a zákonný a Assange by mal byť prepustený. Iba minulý týždeň Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Británia protiprávne odpočúvala Assangeovu advokátku Jen Robinson. Ak štát poruší dôvernosť rozhovorov medzi človekom stojacim pred súdom a jeho právnikmi, tak stráca nárok tvrdiť, že vie zabezpečiť spravodlivosť.” povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.

Julian Assange je od roku 2019 v britskom väzení nakoľko USA požiadalo o jeho vydanie. Dlhoročný vydavateľ WikiLeaks sa však ako austrálsky občan voči vydaniu bráni právnou cestou. Patelovú o odmietnutie vydania v posledných týždňoch požiadala aj Rada Európy (CoE) a OBSE. Obávajú sa, že vydanie by mohlo viesť k ohrozeniu slobody slova a tlače. Zástupcovia IĽP odovzdali 17. mája 2022 na stretnutí s britským veľvyslancom na Slovensku list britskej vláde, ktorý podpísalo viac ako 10 000 občanov Slovenska žiadajúcich prepustenie Assangea. Za posledný mesiac pribudlo ďalších 5000 podpisov.

„Julian Assange je vydavateľ a novinár. Veci, za ktoré ho USA, chcú stíhať, teda zverejnenie pravdivých informácii o vojnových zločinoch americkej armády, sú základom práce každého kvalitného novinára. Assange je trestaný za to, že poukázal na zločiny mocných, je to väzeň svedomia. Po kroku Veľkej Británie si žiadny novinár na svete nemôže byť istý, že nebude za svoju prácu perzekvovaný. Novinári a novnárky, ale aj demokratickí politici a političky by mali vyjadriť jasný verejný postoj, že to nie je priajteľné,” uzavrela investigatívna novinárka a spolupracovníčka IĽP, Lýdia Kokavcová.

Inštitút ľudských práv plánuje v najbližších dňoch zorganizovať demonštráciu pred budovou Veľvylanectva Veľkej Británie na Slovensku.