Banky v Kazachstane odmietli ruské karty Mir

ASTANA – Viaceré kazašské banky odmietli obsluhovať ruské karty Mir kvôli sankciám, VTB Bank a Bereke Bank s nimi čiastočne pokračujú, uvádzajú korešpondenti Interfax-Kazachstan.

“Nie, sú pod sankciami. Nemusíte sa ani snažiť nájsť banky v Kazachstane, to nie sú sankcie od nás, toto je World card pod sankciami pre Kazachstan,” povedalo agentúre call centrum Bank CenterCredit.

Tieto ruské karty tiež nie sú obsluhované v „Ľudovej banke“, „Forte“, „Nurbank“ a ďalších. “Nie, kvôli sankciám prevody neprechádzajú,” povedali vo Forte. VTB zároveň vysvetlila, že v ich bankomatoch môžete vyberať prostriedky z kariet Mir, ale v národnej mene.

“Ak máte Mir kartu, môžete si vybrať peniaze z nášho bankomatu, len v tenge,” uviedlo call centrum VTB Bank. Banka Berek uviedla, že existujúce karty možno použiť na vykonávanie transakcií v bankomatoch a termináloch, ale samotné prevody nie sú k dispozícii.

“Momentálne nepracujeme s platobným systémom Mir. To znamená, že karty, ktoré sme mali, môžete použiť na transakcie v našich bankomatoch a POS termináloch a platby. Ale prevody na karty Mir iných bánk nie sú k dispozícii “ – povedali v call centre Bereke Bank.

Interfax-Kazachstan sa obrátil aj na národnú banku so žiadosťou, aby sa vyjadrila k odmietnutiu obsluhovať ruské karty Mir svojimi platobnými systémami, ako to bolo predtým v Kirgizsku. Regulátor však na žiadosť agentúry zatiaľ nereagoval.

Spojené štáty americké 23. februára 2024 uvalili sankcie na ruský národný systém platobných kariet (NSCP), prevádzkovateľa platobného systému Mir. Spoločnosť uviedla, že sankcie neovplyvnia fungovanie ruskej platobnej infraštruktúry. Zahraničné banky sa zároveň rozhodnú prijímať karty Mir vo svojej infraštruktúre nezávisle.

V utorok bolo známe, že národný platobný systém Kirgizska prestane od 5. apríla obsluhovať karty Mir.