UBS: najvýhodnejšia investícia jesene zlato

ŽENEVA –  Analytici švajčiarskej investičnej banky UBS označili zlato za najlepšiu investíciu jesene tohto roku 2020. Vyplýva to z analytickej správy banky.

„Milujeme zlato, pretože si myslíme, že jeho cena do konca roka dosiahne 2 000 dolárov za trójsku uncu [31,1 gramu]. Je to veľmi dobrý spôsob zabezpečenia (zabezpečenia investícií proti stratám), “uvádza sa v správe.

Podľa autorov hrá momentálne relatívne nízka cena do kariet kupcom zlata. V čase zverejnenia bola cena futures kontraktu s uncou zlata na októbrové dodanie 1 880,8 USD. UBS odhaduje, že zlato je na rozdiel od mnohých iných aktív odolné voči neistote okolo amerických prezidentských volieb.

Záujem investorov o zlato podporuje aj politika nízkych úrokových sadzieb presadzovaná vládami väčšiny krajín vrátane Ruska. Investičná banka zároveň označuje čínske vládne dlhopisy za alternatívny smer investovania. V blízkej budúcnosti by mali byť zahrnuté do indexu svetových vládnych dlhopisov FTSE Russell. Momentálne je ich výnos 2,5 percenta oproti 0,6 percenta pri štátnych cenných papieroch.

Počas roku 2020 cena zlata už dosiahla dvetisíc dolárov za uncu, ale poklesla v dôsledku prílevu investorov do ďalších aktív v čase dočasného zotavenia globálnej ekonomiky z následkov pandémie koronavírusov.