Banky Uzbekistanu začali sprísňovať podmienky pre akože „kartových turistov“ z Ruskej federácie

MOSKVA / TEŠEKNT – Dopyt po „kartovej turistike“ v krajinách SNŠ medzi Rusmi začal rásť po tom, čo Visa a Mastercard opustili ruský trh. Od 12. septembra minimálne dve uzbecké banky sprísnili podmienky na vydávanie bankových kariet nerezidentom. Informuje o tom portál RBC.

Uzbecká banka „Kapitál“ začala od pondelka 12. septembra otvárať účty len pre tých nerezidentov, ktorí sa v republike zdržia dlhšie ako 15 dní. Úverová inštitúcia urobí výnimky pre študentov a tých, ktorí sú v krajine oficiálne zamestnaní, uviedla banka .

Uzbecká banka Ipak Yuli zmenila aj podmienky pre prácu s cudzincami : od 12. septembra začala vydávať karty pre zahraničných zákazníkov iba v centrále v Taškente. Frank Media venovala pozornosť zmenám .

Predseda predstavenstva centrálnej banky Uzbekistanu Marmarizo Nurmuratov v auguste uviedol , že počet bankových účtov otvorených nerezidentmi v Uzbekistane od začiatku roka 2022 rástol každý štvrťrok o 15 až 20 % a do roku 2022 dosiahol 169 000. konca polroka.Podľa neho bolo na účtoch Rusov v Uzbekistane začiatkom júla.

Predseda predstavenstva centrálnej banky Uzbekistanu Marmarizo Nurmuratov v auguste uviedol , že počet bankových účtov otvorených nerezidentmi v Uzbekistane od začiatku roka 2022 rástol každý štvrťrok o 15 až 20 % a do roku 2022 dosiahol 169 000. konca polroka. Podľa neho bolo na účtoch Rusov v Uzbekistane začiatkom júla uložených asi 115 miliónov dolárov.

Dopyt po „kartovej turistike“ medzi Rusmi začal rásť po spustení špeciálnej operácie na Ukrajine a odchode Visa a Mastercard z ruského trhu. Najpopulárnejšími krajinami na vydávanie bankových kariet medzi ruskými občanmi boli Kirgizsko, Uzbekistan, Arménsko, Kazachstan a Tadžikistan, uviedli experti, ktorých oslovila RBC.

Spomedzi krajín SNŠ vzrástla emisia kariet najviac v Kirgizsku. Počas druhého štvrťroka sa objemy zvýšili o 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Centrálna banka krajiny informovala o milióne vydaných kariet.

Z platobných systémov v Rusku zostal funkčný iba Mir a tiež čínske karty UnionPay, ktoré vydáva obmedzený počet bánk. Už na jar 2022 banky zaznamenali nárast dopytu po Mir kartách, ako aj nárast podielu platieb na nich. V rovnakom čase, ako napísala RBC , UnionPay obmedzila spoluprácu s ruskými nadobúdajúcimi bankami, ktoré sú pod sankciami západných krajín: zaviedla zákaz obsluhy svojich kariet vydaných zahraničnými bankami v ich POS termináloch.