Commonland: revitalizácia európskych krajín, nová správa o financovaní rozsiahlej obnovy prírody

BRUSEL – Nová správa dnes podrobne uvádza, ako by financovanie rozvojových projektov EÚ malo presmerovať finančné prostriedky na projekty, ktoré sa zameriavajú na prirodzené prepojenie medzi ľuďmi a prírodou, aby sa dosiahli potrebné klimatické ciele, ako sú tie, ktoré sú stanovené v EÚ.

Informuje o tom portál www.commonland.com

Správa, ktorej spoluautorom je koalícia 19 environmentálnych organizácií vrátane World Resource Institute , Gold Standard , The Nature Conservancy , EIT Climate KIC , Rainforest Alliance a Commonland , sa zameriava na aplikáciu investičného konceptu s názvom „Landscape Finance“ ako finančný prístup na podporu holistickej obnovy krajiny s cieľom pomôcť pri realizácii iniciatív, ako je Európska zelená dohoda.

Kombinácia šedej a zelenej infraštruktúry

V tomto prístupe sa okrem iných odporúčaní uvažuje o prehodnotení tradičného investičného prístupu „šedej infraštruktúry“, ktorý predstavuje rozvojové základy vytvorené ľuďmi a už teraz hromadí veľké priemerné množstvo finančných prostriedkov na úrovni EÚ – 97 miliárd na cesty, železnice, vnútrozemské vodné cesty, námorné prístavy, letiská a 27 miliárd na existujúcu dopravnú infraštruktúru.

Financovanie krajiny zahŕňa holistický pohľad na krajinu v investíciách do infraštruktúry a ich cieľom je spojiť sivú infraštruktúru so zelenou, inak známou ako prírodná infraštruktúra. Kombinácia týchto dvoch typov infraštruktúr poskytuje nielen finančnú návratnosť, ale aj návratnosť na sociálnej, inšpiratívnej a prirodzenej úrovni komunít, v ktorých sa uplatňuje. Okrem toho je prístup kombinovanej infraštruktúry odolnejší voči klíme a nákladovo efektívnejší ako úplne šedá infraštruktúra, ktorá je menej odolná voči budúcnosti a má vyššie náklady na údržbu.

Miešanie rôznych finančných zdrojov s cieľom znížiť riziko investícií do klímy

V správe sa uvádza, ako môže krajinné financovanie ako rámec poskytnúť pevnú platformu zahŕňajúcu kombináciu aktivít a financovania, ktorá umožňuje rozvoj a škálovanie činností obnovy a znižuje riziká pre investorov. Celkovo možno povedať, že aktivity a financovanie krajinného partnerstva, obnovy ekosystémov a podnikania v počiatočnom štádiu môžu tvoriť základ, ktorý umožňuje mobilizáciu súkromného investičného kapitálu na rozšírenie aktivít na úroveň krajiny. Tieto kľúčové prvky vytvárajú prostredie so zosúladenými zainteresovanými stranami, znižujú podnikateľské a investorské riziká a investovateľné obnovovacie činnosti.

Najdôležitejšie:

  • Keďže Landscape Finance rieši kľúčové finančné prekážky investovania do zelenej infraštruktúry, je to efektívny spôsob financovania obnovy prírody.
  • V Európe sa odhaduje, že obnova pôdy bohatej na biodiverzitu, ktorá je chránená podľa smernice o biotopoch, bude stáť 154 miliárd EUR, ale prináša výhody v hodnote 1 860 miliárd EUR , čo vedie k pomeru nákladov a výnosov 1:12,3. Investície do obnovy krajiny sa často porovnávajú s investíciami do tradičného poľnohospodárstva, ale majú viac spoločného s investíciami do infraštruktúry.
  • Ekonomické štúdie ukazujú, že finančné prínosy obnovy sú v priemere 8-10-krát vyššie ako počiatočné investičné náklady naprieč všetkými typmi ekosystémov. Patria medzi ne výhody, ako je zvýšená produkcia potravín, sekvestrácia a skladovanie uhlíka, ako aj zlepšená kvalita vody a cyklistika.

Správa končí kľúčovými politickými odporúčaniami pre aktérov EÚ:

  • Krajiny a krajinné partnerstvá musia byť uznané v politických rámcoch pre transformačné zmeny a viaceré ciele.
  • Verejné financie môžu zohrávať kľúčovú a katalytickú úlohu pri napredovaní holistickej obnovy krajiny.
  • V rámci holistickej obnovy krajiny by investície do infraštruktúry mali prijať dlhodobú holistickú perspektívu zahŕňajúcu obnovu zelenej infraštruktúry na zvýšenie odolnosti voči zmene klímy.

Jasná cesta vpred pri obnove európskej krajiny

Dlhodobé financovanie rozsiahlej obnovy prírody v Európe je možné a na dohľad. Táto správa poskytuje kľúčové politické odporúčania na vytvorenie priaznivého prostredia pre holistickú obnovu krajiny a ponúka jasnú cestu k rozvoju rozsiahlych štruktúr krajinného financovania s cieľom napredovať v holistickej obnove krajiny na celom kontinente.

„Vzhľadom na to, že až 40 % pôdy sa celosvetovo považuje za znehodnotenú, musíme naliehavo presmerovať dotácie z činností, ktoré podporujú ďalšie poškodzovanie životného prostredia, smerom k tým, ktoré prinášajú výhody pre prírodu a ľudí, ako je holistická obnova krajiny. ” Poslanec Európskeho parlamentu César Luena Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov
Európskeho parlamentu, spravodajca pre iniciatívnu správu o stratégii biodiverzity do roku 2030 a zákon o obnove prírody