Bank of England podľa očakávaní ponechala úrok na úrovni 5,25 % ročne, očakávanie nízkeho rastu

LONDÝN – Bank of England ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni 5,25 % ročne, čo sa zhodovalo s prognózami odborníkov a analytikov.

Rozhodnutie zvýšiť sadzbu podporilo šesť z deviatich členov Výboru pre menovú politiku (MPC), traja sa vyslovili za jej zvýšenie o 25 bázických bodov (bp), uviedla Britská centrálna banka vo vyhlásení zverejnenom po stretnutí. . Najnovšie odhady MPC naznačujú, že Bank of England bude pravdepodobne musieť zachovať svoju kontrakčnú politiku počas dlhšieho obdobia. Jeho ďalšie sprísnenie bude potrebné, ak sa objavia signály stabilnejšieho inflačného tlaku, ako sa v súčasnosti očakáva, poznamenáva centrálna banka.

Bank of England predpovedá spomalenie rastu spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve vo štvrtom štvrťroku 2023 na 4,75 %, po ktorom bude nasledovať pokles na 4,5 % a 3,75 % v prvom a druhom štvrťroku 2024, podľa komuniké z novembra. Zasadnutie centrálnej banky.

V septembri zostala ročná inflácia v Spojenom kráľovstve na augustovej úrovni 6,7 %, čo je najnižšia úroveň za rok a pol, informoval štatistický úrad ONS. V treťom štvrťroku to bolo tiež 6,7 %.

Bank of England navyše neočakáva žiadnu zmenu britského HDP v treťom štvrťroku a predpovedá jeho rast o 0,1 % vo štvrtom štvrťroku.