Astana: Kaspi najrýchlejšie rastúci jednorožec

ASTANA – www.kaspi.kz je kazašská technologická spoločnosť jednorožec, ktorá zahŕňa Kaspi Store LLP, Kaspi Bank JSC, Kaspi Pay LLP a Kaspi Travel LLP.

Jednorožec

Spoločnosť typu jednorožec, anglicky Unicorn,  je začínajúca spoločnosť, ktorá získala trhové ocenenie viac ako 1 miliardu dolárov.

Termín sa používa od začiatku roku 2010. Množstvo inovatívnych startupov v Silicon Valley, ktoré otvorili nové medzery na trhu, dosiahlo za 5-7 rokov príjmy vo výške 1 miliardy amerických dolárov: Airbnb, Twitter, WhatsApp, DropBox, Lyft atď.

Predseda predstavenstva firmy Kaspi je Michail Lomtadze. Akcionármi Kaspi.kz sú: Vjačeslav Kim (23,35 %), Michail Lomtadze (24,55 %), fond Baring Vostok (28,8 %). Taktiež 20,18 % patrí verejným investorom a 3,12 % manažmentu

V roku 2020 sa spoločnosť stala jednou z najrýchlejšie rastúcich IT finančných organizácií v Európe a Eurázii a popredným hráčom na finančnom trhu v Kazachstane. Inovácie Kaspi.kz výrazne prispievajú k digitálnej transformácii republiky a zvyšovaniu jej investičnej atraktivity. Skúsenosti s Kaspi.kz sa študujú na Harvarde.

Služby

Platformy

Od roku 2018 do roku 2022 Kaspi.kz je na prvom mieste medzi kazašskými online obchodnými platformami TOP KZ Retail E-Commerce, pokiaľ ide o príjmy z online predaja, ako aj 70 % trhu s online obchodovaním, má 12 miliónov používateľov s celkovým počtom obyvateľov 19 miliónov ľudí.

Kaspi.kz 17. novembra 2017 prvýkrát uskutočnil kampaň „Kaspi Žuma“, v rámci ktorej poskytla spotrebiteľské úvery na nákup 250-tisíc tovaru v hodnote 20 miliárd tenge. Počas kampane sa úverové portfólio banky zvýšilo o 2 %. V dôsledku toho v roku 2017 Kaspi Store prevzal 60 % trhu s domácimi spotrebičmi v Kazachstane[29].

Dňa 28. augusta 2020 spoločnosť získala online spoločnosť zaoberajúcu sa predajom leteniek Santufei (Kaspi Travel).

V prvom polroku 2020 bolo cez platformu Kaspi.kz zrealizovaných viac ako 900 tisíc objednávok v hodnote 69 miliárd tenge. V priebehu roka sa smer Kaspi Travel rozrástol 50-krát.

Platforma je založená na finančných produktoch kazašskej retailovej banky Kaspi Bank, ktorá predstavuje viac ako dve tretiny trhu digitálneho bankovníctva v Kazachstane.

Podiel banky na trhu kartových transakcií prevyšuje spoločný podiel Visa a Mastercard takmer 2,5-násobne. Kaspi.kz je ťahúňom rastu bezhotovostných platieb v Kazachstane, v roku 2020 bol rast 120 %.

V novembri 2019 predseda Kaspi.kz vyhlásil rok 2020 za rok podpory a rozvoja malých a stredných obchodných partnerov a zároveň spustil online obchodné pôžičky.

Spoločnosť Kaspi vyvinula proces rozhodovania o úveroch a skóringový model, ktorý využíva algoritmy a prediktívne modely na hodnotenie úverového rizika spotrebiteľov.

Kaspi Bank sa na konci roka 2019 stala najefektívnejšou vo využívaní svojich aktív a vlastného kapitálu.

V roku 2021 spoločnosť spolu s ministerstvom vnútra spustila službu preregistrácie a kontroly áut prostredníctvom mobilnej aplikácie Kaspi.kz; Po ďalšom roku a pol bolo možné vymeniť vodičský preukaz online. Viaceré projekty spustené v roku 2022 poskytli klientom Kaspi.kz bezpečný a pohodlný prístup k ich elektronickým dokladom: občiansky preukaz, očkovací pas, vodičský preukaz, sobášny list, rodný list, ale aj sociálne dávky a sporenie na dôchodkové listy.
Okrem toho sa za účasti ministerstva zdravotníctva podarilo získať potvrdenia z psychoneurologických centier, centier pre drogové závislosti a tuberkulózy a vydať rodný list dieťaťa. V roku 2023 spustili Kaspi.kz, Ministerstvo financií a Štátny výbor pre príjmy službu Kaspi Kassa, ktorá podnikateľom umožnila získať registračnú pokladnicu a platobný terminál POS zadarmo v rámci jedného zariadenia. S pomocou Výboru pre migračnú službu ministerstva vnútra, ministerstva spravodlivosti a RSE „IPC“ bola zabezpečená aj možnosť registrácie a odhlásenia v mieste bydliska.

Nové akcie

Všetky služby súvisiace s verejnými službami vyvinul a spustil Kaspi.kz v spolupráci s ICRIAP Kazašskej republiky. Dňa 9. novembra 2018 na výročnej prezentácii produktov a služieb Kaspi.kz predseda predstavenstva Michail Lomtadze oznámil plány spoločnosti uskutočniť IPO na londýnskej burze cenných papierov. Uskutočnilo sa v októbri 2020 a bolo uznané ako druhé najväčšie čo do veľkosti a štvrté v celej Európe v roku 2020.
Pôvodná ponuková cena bola stanovená na 33,75 USD za globálny depozitný certifikát (GDR). Celková veľkosť ponuky sa pohybovala od 742 miliónov do 879 miliónov dolárov, pričom spoločnosť predala svoje akcie za 1 milión dolárov s trhovou kapitalizáciou 6,5 miliardy dolárov. Potom kapitalizácia spoločnosti presiahla 20 miliárd dolárov. Vďaka tomu sa Kaspi.kz stala najhodnotnejšou verejnou kazašskou spoločnosťou. Odborníci sa domnievajú, že IPO spoločnosti Kaspi.kz sa stalo meradlom pre hodnotenie kazašských bánk a najúspešnejšou rizikovou investíciou na tomto území.