Argentína nevie tancovať hospodárske tango

BUENOS AIRES – Argentínska centrálna banka zaviazala banky od včera, teda 30. septembra2019, ytať si  predbežné povolenie na prevod ziskov z krajiny. Oznámili to noviny La Nacion s odkazom na príslušný dokument centrálnej banky.

Finančné inštitúcie budú musieť najprv získať povolenie od Centrálnej banky Argentínskej republiky na vývoz svojich ziskov, uvádza sa vo vyhlásení.

Miestne banky teda nebudú môcť prevádzať prostriedky do zahraničia bez súhlasu regulátora.

Na základe správy centrálnej banky medzinárodné ratingové agentúry Fitch a Moody’s znížili dlhodobý rating Argentíny. Spoločnosť Fitch znížila rating v cudzej a národnej mene z „CCC“ na „obmedzený predvolený“ a Moody’s znížila rating z B2 na Caa2. Zároveň Moody’s zváži otázku jeho možného ďalšieho poklesu.

V Argentíne sa už niekoľko týždňov zhoršuje hospodárska kríza. Bolo to spôsobené skutočnosťou, že prezident Mauricio Macri stratil v primároch opozičného kandidáta Alberta Fernandeza. Najskôr sa prudko oslabila národná mena Argentíny (peso) a potom sa akcie väčšiny miestnych spoločností zrútili.


Na pozadí prudkého znehodnotenia národnej meny sa argentínsky minister financií Nicholas Duchovny rozhodol odstúpiť. “Som presvedčený, že vláda, ktorú máte na starosti, musí byť vzhľadom na okolnosti v ekonomickej oblasti výrazne aktualizovaná,” ​​uviedol minister vo svojom príhovore pre Macriho.