Američania si našetrili takmer 5 biliónov dolárov v hotovosti a to je pre Fed veľký problém inflácie
WASHINGTON – Americká vláda vložila počas pandémie Covid do vreciek Američanov bilióny dolárov.
Bolo to vo forme stimulačných platieb a dodatočných dávok v nezamestnanosti. Teraz by tieto peniaze mohli Fed-u sťažiť boj s infláciou a prinútiť regulátora zvýšiť sadzby ešte vyššie.
Krátko pred pandémiou, v štvrtom štvrťroku 2019, mali americké domácnosti v hotovosti približne 1 bilión dolárov, menu a účty, na ktoré bolo možné vypisovať šeky. Do druhého štvrťroka tohto roka, posledného obdobia, za ktoré sú tieto štatistiky dostupné od Federálneho rezervného systému, toto číslo vyskočilo na 4,7 bilióna dolárov.
Ako môžete vidieť z nižšie uvedeného grafu (upravené o infláciu), za posledných 70 rokov sa nič také nestalo, hoci štatistiky spotrebiteľských výdavkov ukazujú podobný trend počas druhej svetovej vojny.
Kde sa toto hromadenie hotovosti začalo, je jasné: Federálna vláda USA vložila takmer 1,5 bilióna dolárov priamo do vreciek Američanov v rokoch 2020 a 2021 vo forme stimulačných platieb a dodatočných dávok v nezamestnanosti a ďalšie programy pomoci sa šírili ešte nepriamo.
Tí, ktorí si udržali prácu a/alebo prekročili príjmové hranice stanovené stimulačnými opatreniami, dostali ďalšie peniaze z rastúcich cien akcií a nehnuteľností. Najmä na začiatku pandémie bolo málo možností míňania a až donedávna boli úrokové sadzby také nízke, že pre Američanov nemalo zmysel vyberať peniaze zo svojich bežných účtov alebo ich vyberať spod matraca.
Je menej jasné, prečo zásoby hotovosti v tomto roku naďalej rástli a aké môžu byť ekonomické dôsledky tejto dynamiky. Úspory môžu zmierniť úder, ktorý inflácia uštedrila spotrebiteľom, ale tie isté peniaze pravdepodobne sťažia Fedu boj s infláciou, čo prinúti regulátora zvýšiť sadzby ešte vyššie.