Domácnosti v Európe znížili spotrebu plynu o 22 %

BRUSEL – Európe sa minulý mesiac podarilo obmedziť spotrebu plynu, keďže domácnosti počas teplého počasia vypínali kúrenie.

To napätému trhu poskytlo priestor na oddych pred zimou. Situáciu analyzovala agentúra Bloomberg.

Vlády naliehali na spotrebiteľov, aby znížili spotrebu plynu po tom, čo prudké zníženie dodávok z Ruska v regióne vyvolalo otázku zavedenia prídelu s nástupom chladného počasia. Mierna jeseň pomáha šetriť palivo, ale elektrárne stále viac spaľujú, aby poskytli svetlo.

Podľa analytickej platformy EnergyScan spoločnosti Engie SA celkový dopyt po plyne v západnej Európe v októbri medziročne klesol o 22 %, najmä vďaka obytným, obchodným a malým priemyselným jednotkám. Sektor elektriny zvýšil spotrebu o 14 %.

Okrem teplého počasia klesol dopyt v dôsledku prudko stúpajúcich cien a mnohí malí priemyselní odberatelia obmedzili prácu, aby prežili. Tento pokles spolu s veľkým prílevom LNG a preplnenými zásobníkmi pomohol zmierniť obavy, že vlády budú musieť v nadchádzajúcich mesiacoch obmedziť dodávky spotrebiteľom.

Podľa EnergyScan sa v októbri dopyt po plyne z rezidenčného sektora, firiem a malých priemyselných spotrebiteľov znížil o 33 %, zatiaľ čo spotreba veľkých priemyselných podnikov klesla o 27 %. Silný dopyt zo strany energetického sektora kompenzoval kumulatívny pokles, keďže krajiny museli spáliť viac plynu v dôsledku výpadkov jadrovej energie vo Francúzsku a prerušenia vodnej energie inde.

V porovnaní s minulým rokom sa spotreba plynu na výrobu elektriny vo Francúzsku v októbri viac ako zdvojnásobila, pričom aj susedné krajiny zvýšili spotrebu energie z plynu. V niektorých prípadoch je tento posun spôsobený nedávnym poklesom cien, vďaka ktorému je plyn atraktívnejší ako uhlie. Minulý mesiac Nemecko spotrebovalo asi o 40 % viac plynu na prevádzku elektrární.

Výhľad na najbližšie mesiace je však zahmlený neistotou, keďže je ťažké predpovedať, čo sa stane s ponukou a dopytom.

Ochladenie nevyhnutne zabráni znižovaniu dopytu a opatrenia na obmedzenie cien v niektorých krajinách by mohli utlmiť motiváciu znižovať spotrebu, ako napríklad v Španielsku. Opätovné otvorenie európskeho priemyslu po odstávke tiež podporí dodávky, hoci Hoarau povedal, že nárast jadrovej energie vo Francúzsku v budúcom roku – a viac zrážok – by mohli znížiť používanie plynu na výrobu elektriny.