Nemecko vyčlenilo proti kríze balíček 156 mld. EUR

BERLÍN –  Najväčší balík protikrízových opatrení v histórii Nemecka zahŕňa celonárodný program podpory mikropodnikov a samostatne zárobkovo činných osôb vo výške 50 miliárd eur. Spolková rada to urýchlene schválila.

Nemecký Bundesrat schválil pridelenie balíka pomoci v hodnote niekoľkých miliárd dolárov na prekonanie krízy spojenej s rozšírením koronavírusu SARS-CoV-2. S cieľom naliehavého schválenia protikrízového balíka vo výške 156 miliárd EUR sa v piatok 27. marca konalo druhé zasadnutie zákonodraného zboru Spolkovej republiky Nemecko.

Nemecká vláda prijala program pomoci v pondelok 23. marca, o dva dni neskôr to schválili poslanci Bundestagu.

Najväčší protikrízový balík v histórii Nemecka zahŕňa najmä samostatný celoštátny podporný program pre mikropodniky a samostatne zárobkovo činné osoby vo výške 50 miliárd eur. Tieto peniaze budú vybrané z dodatočného štátneho rozpočtu vo výške 156 miliárd EUR. Nemecko si požičia potrebné peniaze umiestnením štátnych dlhopisov na verejné trhy.

Všetky podniky s počtom zamestnancov nepresahujúcim 5 ľudí budú vyplatené naraz počas nasledujúcich troch mesiacov až do výšky 9 000 EUR. Firmy s najviac 10 zamestnancami môžu počítať s čiastkami do 15 tisíc. Peniaze sú určené predovšetkým na zaplatenie nájmu priestorov, prenajatého zariadenia a pôžičiek.

Nemecká vláda poskytne dodatočnú finančnú podporu inovatívnym a sľubným začínajúcim spoločnostiam na prekonanie dôsledkov krízy spojenej s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2. V Berlíne sa pripravuje nový balík pomoci vo výške 2 miliárd EUR, informovali ministerstvo financií a hospodárstva, dnes v stredu 1. apríla 202.

Balíček bude „silným signálom“ pre startupy, ktoré môžu naďalej fungovať v čase krízy, uviedol minister financií Olaf Scholz. Na druhej strane minister hospodárstva Peter Altmeier zdôraznil, že Nemecko urobilo veľké kroky pri propagácii začínajúcich podnikov a tieto spoločnosti by nemali byť vystavené riziku na pozadí kronovírusovej krízy.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.