Ako fungujú dôchodkové fondy na Slovensku
Správu povinných dôchodkových fondov upravuje Zákon o starobnom dôchodkovom sporení. Povinné dôchodkové fondy sa považujú za súčasť sociálneho zabezpečenia. Ten pozostáva z troch zložiek, ktoré sa označujú pojmom pilier.
Do I. piliera sú zapojení všetci občania v ekonomicky aktívnom veku a ich zamestnávatelia, ktorí povinne prevádzajú do Sociálnej poisťovne peniaze (odvody) z každej mzdy. Vyzbierané peniaze sa ihneď (priebežne) používajú na vyplácanie starobných dôchodkov súčasným dôchodcom. Preto sa tento systém sociálneho zabezpečenia volá priebežne financované dôchodkové zabezpečenie.
II. pilier vznikol v januári 2005. Môžu sa do neho zapojiť všetci ekonomicky aktívni občania. Táto časť dôchodkového zabezpečenia je založená na zhromažďovaní finančných prostriedkov vo fondoch tak, že každý účastník systému má osobný dôchodkový účet. Ide o fondové financovanie budúceho dôchodku. Za našetrené peniaze si bude môcť človek kúpiť rentu – súkromný dôchodok.
III. pilier je na rozdiel od predchádzajúcich dvoch dobrovoľný a využíva systém zhromažďovania finančných prostriedkov vo fondoch. Pôvodne vznikol ako doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré sa o 1. januára 2005 zmenilo na doplnkové sporenie.
Systém povinného sporenia na dôchodok sa na Slovensku musia zúčastniť osoby, ktoré sa narodili po 31. decembri 1996. Zákon o povinnom sporení na dôchodok sa netýkajú príslušníkov Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície, colníkov a príslušníkov ozbrojených síl, ktorí profesionálne vykonávajú túto činnosť.
Dôchodkové fondy spravujú špecializované dôchodkové správcovské spoločností. Dôchodková správcovská spoločnosť je akciová spoločnosť na území Slovenskej republiky, ktorej predmetom činnosti je vytváranie a správa dôchodkových fondov na vykonávanie dôchodkového starobného sporenia, ktorá pôsobí v tejto sfére na základe povolenia. Tieto spoločnosti riadia investície v dôchodkových fondoch a zaoberajú sa administráciou spojenou s predmetom svojej činnosti.
Ich základné imanie môže byť najmenej 10 mil. EUR. Občania, ktorí vstúpili do tohto systému prevádzajú do týchto fondov 9 % z vymeriavacieho základu. Do systému dôchodkového sporenia sa vstupuje uzavretím zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou, ktorá bude viesť váš dôchodkový účet. Po odchode na dôchodok si môže účastník vybrať z dvoch základných typov dôchodkov.
Prvým je doživotný dôchodok. Človek si vyberie životnú poisťovňu a za všetky peniaze zhromaždené na dôchodkovom účte si kúpi dôchodok, ktorý sa mu bude doživotne vyplácať.
Druhým je programový výber s doživotným dôchodkom. Sporiteľ si vyberie poisťovňu a za časť nasporených peňazí si kúpi dôchodok. Zvyšné peniaze zostávajú majetkom a môže si ich postupne vyberať.
Dôchodkové správcovské spoločnosti vyplácajú aj vdovský a sirotský dôchodok. Ak sporiteľ odíde do dôchodku poberá z nasporených peňazí dôchodok a zomrie nasporené peniaze sú predmetom dedičského konania.
Dôchodkové správcovské spoločnosti spravujú tri typy fondov – konzervatívny dôchodkový fond, vyvážený dôchodkový fond a rastový dôchodkový fond. Aké je ich zameranie?
Konzervatívny dôchodkový fond môže investovať len do nástrojov finančného trhu a do dlhopisov. Okrem toho musí investovať do finančných operácií, ktoré majetok fondu zabezpečujú proti devízovému riziku.
Vyvážený dôchodkový môže najviac 50 % finančných prostriedkov (čistej hodnoty aktív) zhromaždených týmto fondom sa môže investovať do majetkových cenných papierov – akcií. Hodnota dlhopisov a nástrojov finančného trhu musí dosiahnuť najmenej 50 % čistej hodnoty aktív.
Rastový dôchodkový fond môže najviac 80 % čistej hodnoty aktív vložiť od akcií. Súčasne najviac 80 % z investícií vložených dom akcií nemusí byť zabezpečené voči devízovému riziku.
Zákon o dôchodkovom starobnom sporení určuje dokedy môže byť sporiteľ v jednotlivom fonde. Po dosiahnutí 47 rokov veku nemôže byť v rastovom (akciovom) fonde a po dosiahnutí 55 rokov nemôže byť vo vyváženom fonde
Dôchodkové správcovské spoločnosti má nárok na nasledovné druhy odmeny: 1) odplata za správu dôchodkového fondu; 2) odplatu za vedenie osobného dôchodkového účtu a 3) odplatu za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde. Odplata za jeden mesiac správy dôchodkového fondu, ktorá je určená v jeho štatúte nesmie presiahnuť 0, 025 priemernej mesačnej čistej hodnoty majetku fondu Odplata za vedenie osobného dôchodkového účtu je 1 % zo sumy, ktorú človek prevádza do dôchodkového fondu. Odplata za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde nesmie presiahnuť mesačne 5,6 % z jednej šestiny zhodnotenia majetku v dôchodkovom fonde za sledované obdobie, teda za mesiac.