Ako bankrot americkej banky ovplyvnil ceny ropy

NEW YORK / LONDÝN Americkí obchodníci s úrokovými sadzbami znížili predpovede sadzieb po bankrote banky Silicon Valley Bank (SVB) po nútenej správe 10. marca 2023.

Na pozadí pádu SVB sa obchodníci čoraz viac obávajú, že obavy o finančnú stabilitu obmedzia schopnosť a ochotu americkej centrálnej banky ďalej zvyšovať sadzby. Ceny futures naznačujú medzibankovú jednodňovú sadzbu federálnych fondov na úrovni 4,00 – 4,25 % v decembri 2023, čo je pod súčasným cieľovým rozsahom 4,50 – 4,75 %.

Predpoveď sa zmenila v priebehu troch obchodných dní po 8. marci, keď ceny futures nepriamo naznačovali, že úrokové sadzby budú naďalej rásť a na konci roka dosiahnu 5,50-5,75 %. Ceny ropy tiež klesli, keďže obchodníci očakávajú potenciálne spomalenie ekonomickej aktivity, ktoré zníži spotrebu ropy do konca roka 2023.

Banky opätovne prerokúvajú splatnosti a transformujú toky likvidity mobilizáciou krátkodobých vkladov a iných mobilných krátkodobých pôžičiek na poskytovanie dlhodobejších úverov a nákup dlhodobejších a často menej likvidných aktív.

Rastúca inverzia výnosovej krivky americkej štátnej pokladnice, ktorá je najvyššia od roku 1981, ohrozuje tento obchodný model. SVB možno bolo výnimkou z pravidla, pokiaľ ide o riadenie rizík, ale obrovská inverzia drží celý sektor na hrane. V reakcii na krach SVB centrálna banka prisľúbila poskytnúť bankám a iným depozitným ústavom dodatočnú likviditu.

Centrálna banka sa snaží upokojiť vkladateľov a zabrániť nábehu na vklady od iných inštitúcií a šíreniu infekcie cez finančný systém. Prísľubom nákupu vysokokvalitných aktív za nominálnu cenu sa centrálna banka snaží vyhnúť výpredajom aktív, ktoré by mohli znížiť hodnotu a stať sa sebaposilňujúcim.

Politika a kontrola

Intervencia centrálnej banky ukázala, že medzi menovou politikou a bankovým dohľadom existuje zložitý vzťah. Politici tvrdia, že menová politika a finančná kontrola sú rozdielne veci, no v praxi spolu úzko súvisia. Menová politika funguje tak, že prevracia výnosovú krivku, mení rovnováhu medzi aktívami s vyšším a nižším rizikom, zvyšuje tlak na dlžníkov a nezamestnanosť, čo všetko zvyšuje riziko zlyhania bánk.

Sprísnenie menovej politiky po období ľahkých peňazí často vedie k zlyhaniu jednej alebo viacerých inštitúcií, ktoré neúmyselne požičiavajú alebo sa nedokážu dostatočne rýchlo prispôsobiť meniacim sa podmienkam. Zlyhania bánk zase vyvíjajú tlak na tvorcov menovej politiky, aby znížili úrokové sadzby, aby uľavili ostatným inštitúciám a zabránili kaskáde bankrotov v úverovom systéme.

Zníženie jednodňových medzibankových úrokových sadzieb a normalizácia výnosovej krivky je najrýchlejší a najkomplexnejší spôsob ochrany bankového systému. V dôsledku toho americká centrálna banka od finančnej krízy často znižovala medzibankové úrokové sadzby, vrátane kolapsu Long-Term Capital Management v roku 1998 a bankrotu Bear Stearns a Lehman Brothers v roku 2008.

Cyklus sledovania

Na rozšírenie priestoru menovej politiky sa centrálne banky snažia sprísniť bankový dohľad, aby boli banky odolnejšie voči obdobiu vysokých úrokových sadzieb, finančných turbulencií alebo poklesu hospodárskeho cyklu. Je však ťažké dlhodobo udržiavať rigidné štandardy, pretože banky začínajú porušovať pravidlá, ktoré obmedzujú riskovanie a tvorbu zisku.

Existuje cyklus dohľadu, v ktorom sa regulácie sprísňujú bezprostredne po krachu banky alebo inej finančnej krízy a potom sa postupne uvoľňujú, keď na to ľudia začínajú zabúdať. Vzájomné ovplyvňovanie cyklu dohľadu a cyklu menovej politiky je hlavným zdrojom finančnej a ekonomickej nestability.

Dohľad je zvyčajne na svojom maxime na konci hospodárskeho cyklu a menová politika je najprísnejšia, čo prispieva k finančnej nestabilite. Naopak, dohľad sa sprísňuje po finančnej kríze, keď sa uvoľňuje menová politika, čo bráni oživeniu ekonomiky.

Rozpad SVB a vklady

Až donedávna mala kampaň zvyšovania sadzieb americkej centrálnej banky len okrajový vplyv na finančné podmienky, hoci sadzby vzrástli za rok o 450 bázických bodov. Napriek nárastu nákladov na hypotéky a podnikové úvery spojené skôr s dlhodobými než krátkodobými sadzbami, sprísnenie úverových štandardov a dostupnosti úverov bolo skôr mierne.

Pred kolapsom SVB vykazoval Chicago Fed National Financial Conditions Index len menšie obmedzenia. Po nábehu na vklady však väčšina inštitúcií pravdepodobne sprísni úverové štandardy a zvýši sadzby vkladov v snahe podporiť súvahy.

Prísnejšie úverové štandardy pomôžu spomaliť hospodársky cyklus, ktorý sa už začal, najmä vo výrobe. Na jednej strane by sprísnenie úverových štandardov mohlo zvýšiť efektivitu predchádzajúcich zvyšovaní úrokových sadzieb.

Predpovede, že sprísnenie úverových štandardov spomalí obchodné a spotrebiteľské výdavky, sú jedným z dôvodov, prečo obchodníci očakávajú, že centrálna banka bude musieť v budúcnosti zvyšovať úrokové sadzby oveľa menej, aby dostala infláciu pod kontrolu.

Na druhej strane však náznaky zvyšujúcej sa finančnej nestability pravdepodobne obmedzia schopnosť a ochotu centrálnej banky zvyšovať úrokové sadzby natoľko, ako sa to zdalo pravdepodobné. Obchodníci očakávajú, že centrálna banka bude musieť podstúpiť vyššie inflačné riziko, aby si udržala finančnú stabilitu.

Oznámenie centrálnej banky poskytnúť dodatočnú likviditu depozitným inštitúciám je čiastočne pokusom o vytvorenie väčšieho priestoru pre ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb bez veľkej bankovej krízy. Vzhľadom na dôsledky vzájomného vplyvu menovej politiky a dohľadu však dodatočná likvidita pravdepodobne nebude dostatočná na oddelenie otázok menovej politiky a finančnej stability.

Celkovo by bankrot SVB mohol viesť k sprísneniu úverových podmienok, čo by znamenalo nižšie úrokové sadzby v budúcnosti, čiastočne kvôli potenciálnemu spomaleniu ekonomickej aktivity. Obavy z pomalšej ekonomickej aktivity vysvetľujú futures na ropu Brent s dodávkou na budúci mesiac v pondelok o takmer 4 doláre. za barel (5 %) na najnižšiu úroveň za tri mesiace.

Ak sa RS podarí vybudovať dôveru a zabrániť prudkému sprísneniu úverových podmienok, ceny ropy by mohli rýchlo vykompenzovať nedávne straty. Ak však kolaps SVB povedie k širšej revízii úverových štandardov a silnejším súvahám, ceny ropy pravdepodobne zostanú pod tlakom.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.