Akcie Gazpromu na jedenásťročnom maxime

MOSKVA –  Na moskovskej burze sa hodnota akcií spoločnosti Gazprom zvýšila o 2,33% a zvýšila sa na 259 rubľov za jednu akciu. Vyplýva to z obchodov na Moskovskej burze cenných papierov MICEX. Index burzy dosiahol 2900 bodov.

Naposledy akcie spoločnosti Gazprom  toľko stáli v auguste 2008. V máji toho istého roku ich hodnota dosiahla historické maximum 369,5 rubľov, ale potom klesla a v októbri klesla na absolútne minimum 84 rubľov za akciu.

Na otvorení trhu v stredu v stredu bola hodnota akcií spoločnosti Gazprom 252,9 rubľov, čo bolo o niečo menej ako konečná úroveň z predchádzajúceho dňa, 253,1 rubľov. Deň predtým, 29. októbra 2019, koncern oznámil naplnenie plynovodu Power of Siberia plynom. Ide o plynovod do Číny.  Na základe tejto správy sa cena akcií spoločnosti zvýšila o 3,56%.

Morgan Stanley nedávno revidoval odporúčanie pre akcie spoločnosti Gazprom; okrem toho investori čakajú na schválenie novej dividendovej politiky v decembri, hovorí Sergey Suverov, hlavný analytik spoločnosti BCS Premier.

29. októbra Interfax informoval, že analytici spoločnosti Morgan Stanley odporučili nákup akcií spoločnosti Gazprom a naznačili 58% -ný rast. O týždeň skôr odporúčali uschovať papiere Gazprom. Podľa prehľadu Interfaxu z 29. októbra ostatní analytici nezmenili predpovede. Z 17 expertov oslovených agentúrou osem odporúčalo nákup, zvyšné kmeňové akcie spoločnosti Gazprom. Okrem toho majú Renaissance Capital a Citi najvyššie očakávané rastové zásoby 39, resp. 34%.

Akcie spoločnosti Gazprom sú súčasťou prvej (najvyššej) úrovne kótovania na burze v Moskve a majú najväčší podiel na indexoch tejto burzy a RTS. Na pozadí zvyšovania hodnoty akcií koncernu index Mosbirzhi prvýkrát v histórii 30. októbra prekročil 2900 bodov.