ABECEDA FINANCIÍ – uzbecký so ´m

Som v uzbečtine : soʻm latinským písmom , сўм cyrilickým písmom , سوم arabským písmom ; kód ISO : UZS ) je oficiálnou menou Uzbekistanu.

Oficiálny názov sovietskej meny v kazašskom , kirgizskom , tadžickom a uzbeckom mene bol som a tento názov bol napísaný na zadnej strane bankoviek medzi textami o hodnote bankovky vo všetkých 15 úradných jazykoch ZSSR. Slovo som (alternatívne prepísané „som“ alebo „soum“) znamená „čistý“ v kazaštine , kirgizštine , ujgurčine a uzbečtine , ako aj v mnohých ďalších turkických jazykoch . Toto slovo znamená „čisté“ striebro alebo zlato.

Rovnako ako ostatné republiky bývalého Sovietskeho zväzu , aj Uzbekistan po získaní nezávislosti naďalej používal sovietsky / ruský rubeľ.  Dňa 26. júla 1993 bola vydaná nová séria ruského rubľa a starý sovietsko-ruský rubeľ prestal byť v Rusku zákonným platidlom. Niektoré nástupnícke štáty mali svoje národné meny už pred zmenou, niektoré sa rozhodli pokračovať v používaní sovietskeho/ruského rubľa spred roku 1993 a niektoré sa rozhodli používať spred roku 1993 aj nový ruský rubeľ.