ABECEDA FINANCIÍ – MMF

Medzinárodný menový fond ( MMF ) je hlavná finančná agentúra Organizácie Spojených národov a medzinárodná finančná inštitúcia so sídlom vo Washingtone, DC.

Tá pozostáva zo 190 krajín. Jej deklarovaným poslaním je „práca na podpore globálnej menovej spolupráce, zaistení finančnej stability, uľahčení medzinárodného obchodu, podpore vysokej zamestnanosti a udržateľného hospodárskeho rastu a znižovaní chudoby na celom svete“.

Vznikla v roku 1944, začala 27. decembra 1945  na Bretton Woods Conference predovšetkým myšlienkami Harryho Dextera Whitea a Johna Maynarda Keynesa, formálne vznikla v roku 1945 s 29 členskými krajinami a cieľom bola rekonštrukcia medzinárodného menového systému . V súčasnosti zohráva ústrednú úlohu pri zvládaní ťažkostí s platobnou bilanciou a medzinárodných finančných kríz.  Krajiny prispievajú finančnými prostriedkami do fondu prostredníctvom systému kvót, z ktorého si krajiny, ktoré majú problémy s platobnou bilanciou, môžu požičať peniaze. V roku 2016 mal fond 477 miliárd XDR (približne 667 miliárd USD).  MMF je považovaný za globálneho veriteľa poslednej inštancie.

Prostredníctvom fondu a iných aktivít, ako je zhromažďovanie štatistík a analýzy, dohľad nad ekonomikami svojich členov a dopyt po konkrétnych politikách , MMF pracuje na ovplyvňovaní ekonomík svojich členských krajín.  Ciele organizácie uvedené v článkoch dohody sú: podporovať medzinárodnú menovú spoluprácu, medzinárodný obchod , vysokú zamestnanosť, stabilitu výmenných kurzov, udržateľný hospodársky rast a sprístupniť zdroje členským krajinám vo finančných ťažkostiach.

Finančné prostriedky MMF pochádzajú z dvoch hlavných zdrojov: kvót a pôžičiek. Kvóty, ktoré sú združenými prostriedkami členských krajín, generujú väčšinu prostriedkov MMF. Veľkosť kvóty člena závisí od jeho ekonomického a finančného významu vo svete. Národy s väčším ekonomickým významom majú väčšie kvóty. Kvóty sa pravidelne zvyšujú ako prostriedok na zvýšenie zdrojov MMF vo forme špeciálnych práv čerpania.

Súčasnou výkonnou riaditeľkou (MD) a predsedníčkou MMF je bulharská ekonómka Kristalina Georgieva , ktorá túto funkciu zastáva od 1. októbra 2019.  Indická ekonómka Gita Gopinath , ktorá predtým pôsobila ako hlavná ekonómka, bola vymenovaná za prvého zástupca výkonného riaditeľa s účinnosťou od 21. januára 2022. Pierre-Olivier Gourinchas nahradil Gopinathu vo funkcii hlavného ekonóma 24. januára 2022.