Ukrajina: MMF chce poskytnúť pomoc 16 mld. USD

WASHINGTON – Medzinárodný menový fond (MMF) zvažuje dlhodobý balík pomoci pre Kyjev v hodnote až 16 miliárd dolárov, informovala tlačová agentúra Bloomberg s odvolaním sa na dobre informované zdroje.

Ako sa uvádza v správe, realizácia projektu závisí od viacerých podmienok vrátane schválenia plánu krajinami G7 a od toho, či veritelia a darcovia Ukrajiny dokážu zabezpečiť jeho finančnú udržateľnosť.

Projekt si bude vyžadovať aj zmeny v úverových normách prijatých Medzinárodným menovým fondom a ukrajinská vláda sa bude musieť zaviazať k niektorým politickým krokom, uviedol zdroj agentúry.

Medzinárodný menový fond ( MMF ) je hlavná finančná agentúra Organizácie Spojených národov a medzinárodná finančná inštitúcia so sídlom vo Washingtone, DC , ktorá pozostáva zo 190 krajín. Jej deklarovaným poslaním je „práca na podpore globálnej menovej spolupráce, zaistení finančnej stability, uľahčení medzinárodného obchodu, podpore vysokej zamestnanosti a udržateľného hospodárskeho rastu a znižovaní chudoby na celom svete“