ABECEDA FINANCIÍ – Index DAX

DAX (Deutscher Aktienindex (nemecký akciový index); nemecká výslovnosť: [daks] je burzový index pozostávajúci zo 40 najväčších nemeckých blue chip spoločností obchodovaných na Frankfurtskej burze cenných papierov. Je to index s celkovou návratnosťou. Ceny sa preberajú z obchodného miesta Xetra. Podľa Deutsche Börse, prevádzkovateľa burzy Xetra, DAX meria výkonnosť 40 najväčších nemeckých spoločností Prime Standard z hľadiska objemu knihy objednávok a trhovej kapitalizácie.

DAX je ekvivalentom britského indexu FTSE 100 a amerického indexu Dow Jones Industrial Average a vzhľadom na výber malých spoločností nemusí nevyhnutne reprezentovať životaschopnosť nemeckého hospodárstva ako celku.

Index L-DAX je ukazovateľom výkonnosti nemeckého referenčného indexu DAX po zatvorení obchodného miesta Xetra na základe obchodovania na parkete obchodného miesta Börse Frankfurt. Základom indexu L-DAX je obchodovanie “na podlahe” (Parketthandel) na frankfurtskej burze; vypočítava sa denne od 09:00 do 17:45 hod. stredoeurópskeho času Index L/E-DAX (Late/Early DAX) sa vypočítava od 17:55 do 22:00 hod. stredoeurópskeho času a od 08:00 do 09:00 hod. stredoeurópskeho času. Eurex, európska elektronická burza futures a opcií so sídlom vo švajčiarskom Zürichu a dcérskou spoločnosťou vo Frankfurte nad Mohanom, ponúka opcie (ODAX) a futures (FDAX) na DAX od 01:10 do 22:00 SEČ alebo od 02:10 do 22:00 SELČ.

Základný dátum pre DAX je 30. december 1987 a jeho základná hodnota bola 1 000.
Technológia Xetra vypočítava index každú sekundu od 1. januára 2006.