ABECEDA FINANCIÍ – Európska energetická burza

Európska energetická burza (EEX) –  je stredoeurópska burza elektrickej energie a súvisiacich komodít so sídlom v Lipsku v Nemecku.

Rozvíja, prevádzkuje a spája bezpečné, likvidné a transparentné trhy s energiou a súvisiacimi produktmi vrátane zmlúv o energetických derivátoch, emisných kvót, poľnohospodárskych produktov a produktov nákladnej dopravy.

EEX vznikol ako výsledok fúzie medzi LPX Leipzig Power Exchange a EEX so sídlom vo Frankfurte v roku 2002. Derivátová obchodná jednotka Deutsche Börse Group Eurex získala väčšinový podiel v EEX v marci 2011.

V roku 2020 sa na trhu s energetickými derivátmi EEX zobchodovalo 6 456 TWh (terawatthodín) v porovnaní s 5 830 v roku 2019. V roku 2020 sa na spotových trhoch spoločnosti EPEX SPOT zobchodovalo celkovo 622 TWh (2019: 598 TWh). V oblasti zemného plynu objem zobchodovaný na EEX dosiahol 2 412 TWh, čo je mierny pokles o -5 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom (2019: 2 546 TWh). Objem obchodov s emisnými kvótami dosiahol v roku 2020 celkovo 1 318 mil. ton (predchádzajúci rok: 1 139 mil. ton).

Spotový trh s elektrinou prevádzkuje EPEX SPOT, spoločný podnik vlastnený nemeckou EEX AG a francúzskou Powernext SAS (jej 100% dcéra). Každý deň v roku prevádzkuje EPEX SPOT denné aukcie pre tri oblasti trhu: Nemecko/Rakúsko, Francúzsko a Švajčiarsko. Fyzické dodanie energie sa uskutoční nasledujúci deň. EPEX SPOT tiež poskytuje vnútrodenný trh pre Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Švajčiarsko, Rakúsko a Spojené kráľovstvo. Tento trh je možné využiť na uspokojenie krátkodobých potrieb elektriny alebo na predaj krátkodobých nadbytočných kapacít.

Účastníci trhu si môžu nakúpiť až 45 minút pred každou hodinou elektriny na konkrétnu hodinu. Tento trh funguje 24/7 bez výnimiek. S elektrinou na nasledujúci deň je možné obchodovať od 15:00. V roku 2011 EEX zaviedla 24/7 obchodovanie na spotovom trhu zemného plynu. Na Spotovom trhu môžu spoločnosti obchodovať so zemným plynom nepretržite na aktuálny deň (v rámci dňa), jeden deň a dva dni vopred, ako aj nasledujúci víkend. Od spustenia obchodovania 24/7 ponúka EEX aj nepretržité obchodovanie s minimálnou veľkosťou lotu 1 MW (okrem 10 MW kontraktov). Krátkodobé množstvá plynu je možné obchodovať na burze pre dodávky v trhových oblastiach GASPOOL, NetConnect Germany (NCG) a holandskej oblasti Title Transfer Facility (TTF). EEX ponúka aj spotový trh s kvótami EÚ. Od roku 2005 EEX prevádzkuje spotové aj derivátové trhy s emisnými kvótami.[5] EEX ponúka obchodovanie s emisnými kvótami na základe systému obchodovania s emisnými kvótami EÚ (EU ETS) od roku 2005. EEX v súčasnosti prevádzkuje sekundárny trh pre nepretržité obchodovanie na spotovom a derivátovom základe s kvótami EU ETS (EUA, EUAA) a kjótskymi kreditmi (CER, ERU).[6] Od 26. marca 2008 je možné obchodovať s CER Futures na EEX (Certified Emission Reductions), globálnych emisných kreditoch v súlade s Kjótskym protokolom. Dňa 14. apríla 2008 EEX a Eurex spustili obchodovanie s opciami na EUA futures. Od januára 2010 EEX AG prevádzkuje aukciu emisných kvót vydaných Federálnym ministerstvom životného prostredia. Aukcie sa môžu zúčastniť všetci účastníci obchodovania prijatí na obchodovanie s emisnými kvótami na EEX bez ďalších licenčných podmienok. Od začiatku to zahŕňalo aj všetkých účastníkov obchodovania podieľajúcich sa na existujúcej spolupráci Eurexu na trhu derivátov. Okrem toho EEX realizuje aj aukcie EUA pre ďalšie krajiny (Poľsko, Maďarsko). Európska energetická burza (EEX) zvíťazila vo výberovom konaní na prechodnú aukčnú platformu pre kvóty EUA vydražené Nemeckom na tretie obdobie obchodovania s emisiami vo februári 2012 a bola vybraná ako kooperačná výmena pre program NER30 Európskej investičnej banky. (EIB). Od 30. apríla 2012 budú na obchodovanie ponúkané aj emisné kvóty pre letecký priemysel (EU Aviation Allowances – EUAA). Okrem toho budú koncom apríla uvedené na trh Futures on Emission Reduction Units (ERU). V marci EEX predĺžila futures na certifikované zníženie emisií (CER) pre všetky splatnosti tretieho obdobia obchodovania.

Účastníci na EEX môžu obchodovať s energetickými kontraktmi (týždne, mesiace, štvrťroky, roky) až na 6 rokov vopred. Power Futures sú finančne vysporiadané zmluvy, ale môžu byť fyzicky doručené v Nemecku, Francúzsku, Rakúsku, Belgicku, Holandsku a Taliansku (Coming). Na trhu s derivátmi EEX možno okrem elektriny obchodovať aj futures na zemný plyn (trhové oblasti GASPOOL a NCG), širokú škálu derivátov CO2 (futures na EUA, CER, EUAA a ERU).

Zúčtovanie a vyrovnanie všetkých výmenných transakcií vykonáva European Commodity Clearing AG (ECC). ECC bolo založené v roku 2006 prevodom zúčtovacích činností EEX na túto dcérsku spoločnosť.[7] ECC sa špecializuje na fyzické dodávky energetických produktov a je špecializovaným poskytovateľom zúčtovania pre 10 búrz: Európska energetická burza (EEX), EEX Asia, EPEX SPOT, Powernext a Power Exchange Central Europe (PXE), ako aj partnerské burzy HUPX, HUDEX , NOREXECO, SEEPEX a SEMOpx. Okrem toho EEX a ECC poskytujú službu Registrácie obchodu. Táto služba umožňuje účastníkom obchodovania a účastníkom registrácie obchodu uzatvárať transakcie registráciou po vzájomnej dohode alebo si nechať evidovať mimoburzové transakcie.

EEX prevádzkuje „Transparentnosť na energetických trhoch“, neutrálnu platformu pre údaje o trhu s energiou, ktorá spĺňa zákonné požiadavky na zverejňovanie a implementuje dobrovoľné záväzky účastníkov trhu. Platformu založili EEX a štyria nemeckí prevádzkovatelia prenosových sústav a spustili ju v októbri 2009. V roku 2011 sa k spolupráci pripojil rakúsky prevádzkovateľ prenosovej sústavy Austrian Power Grid AG. EEX má na starosti prevádzku platformy, ktorá zahŕňa kontrolu hodnovernosti, anonymizáciu, agregáciu a zverejňovanie nahlásených údajov. Európska energetická burza (EEX) spustila 2. septembra 2014 svoju novú stránku transparentnosti. Na stránke www.eex-transparency.com môžu návštevníci získať prístup ku komplexným základným údajom a relevantným informáciám pre veľkoobchodné obchodovanie s energiou. Stránka je ďalším vývojom existujúcej platformy „Transparentnosť na trhu s energiou“ a obsahuje informácie o kapacite, využití a dostupnosti zariadení na výrobu elektriny, ako aj nové informácie o skladovaní elektriny a spotrebe zemného plynu.