ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Ben Shalom Bernanke
Ben Shalom Bernanke (13. decembra 1953) je americký ekonóm, ktorý v rokoch 2006 až 2014 pôsobil ako 14. predseda Federálneho rezervného systému.
Predtým, ako sa stal predsedom Federálneho rezervného systému, bol Bernanke dočasným profesorom na Princetonskej univerzite a od roku 1996 do septembra 2002, keď odišiel z verejnej služby, viedol tamojšiu katedru ekonómie. Bernanke získal v roku 2022 Nobelovu pamätnú cenu za ekonomické vedy , spolu s Douglasom Diamondom a Philipom H. Dybvigom , „za výskum bánk a finančných kríz, konkrétnejšie za jeho analýzu Veľkej hospodárskej krízy.
Ich výskum naznačil, že Veľkú hospodársku krízu spôsobili rôzne faktory vrátane stresu na úverovom trhu a zlyhávajúceho zlatého štandardu. S rastúcou externou finančnou prémiou boli veritelia aj dlžníci naklonení chrániť svoje finančné zdravie kvôli napätým úverovým trhom. Veritelia začali sprísňovať úverové štandardy a vyhýbali sa rizikovým dlžníkom, zatiaľ čo dlžníci si vyberali hotovosť. Tieto sebazáchovné rozhodnutia veriteľov aj dlžníkov mali za následok ďalšie napätie na úverovom trhu a stagnáciu investičných výdavkov. Okrem napätých úverových trhov zohral kľúčovú úlohu aj zlyhávajúci zlatý štandard.
Po 1. svetovej vojne mala väčšina krajín svoje meny viazané na zlato, ako aj pevné výmenné kurzy, avšak povojnová nevraživosť medzi mnohými európskymi národmi viedla k nespolupráci v oblasti zlatého štandardu. V dôsledku toho zlatý štandard koncom 20. rokov minulého storočia zlyhal, čím sa znížili ceny, peňažná zásoba a produkcia. Ich výskum ukázal, že kombinácia zlyhávajúceho zlatého štandardu a stresových úverových trhov viedla ku katastrofálnej špirále v ekonomike.
Bernanke vstúpil na Harvard College v roku 1971. Získal titul Ph.D. titul v odbore ekonómia na Massachusetts Institute of Technology v roku 1979 po dokončení a obhajobe dizertačnej práce Dlhodobé záväzky, dynamická optimalizácia a hospodársky cyklus . Bernankeho poradcom pre diplomovú prácu bol budúci guvernér Bank of Israel Stanley Fischer a medzi jeho čitateľov patrili Irwin S. Bernstein, Rüdiger Dornbusch , Robert Solow a Peter Diamond z MIT a Dale Jorgenson z Harvardu.
Bernanke vyučoval na Stanford Graduate School of Business od roku 1979 do roku 1985, bol hosťujúcim profesorom na New York University a neskôr sa stal dočasným profesorom na Princetonskej univerzite na Katedre ekonómie . Tomuto oddeleniu predsedal od roku 1996 do septembra 2002, keď odišiel z verejnej služby. Svojej pozície v Princetone sa vzdal 1. júla 2005.
Bernanke pôsobil ako člen Rady guvernérov Federálneho rezervného systému v rokoch 2002 až 2005. V jednom zo svojich prvých prejavov vo funkcii guvernéra s názvom „Deflácia: Ubezpečte sa, že sa to tu nestáva“, načrtol, o čom sa hovorilo až ako Bernankeho doktrína .
Ako člen rady guvernérov Federálneho rezervného systému 20. februára 2004 Bernanke predniesol prejav, v ktorom predpokladal, že sa nachádzame v novej ére nazývanej Veľká umiernenosť, kde moderná makroekonomická politika znížila volatilitu podnikateľského cyklu do tej miery, že by to už nemalo byť ústrednou témou v ekonomike.
V júni 2005 bol Bernanke vymenovaný za predsedu Rady ekonomických poradcov prezidenta Georgea W. Busha a odstúpil z funkcie guvernéra Fedu. Vymenovanie bolo do značnej miery vnímané ako skúšobná prevádzka, aby sa zistilo, či by sa Bernanke mohol stať Bushovou voľbou ako nástupcu Alana Greenspana vo funkcii predsedu Fedu ďalší rok. Túto funkciu zastával do januára 2006.
Ako sa veľká recesia prehlbovala, Bernanke dohliadal na niektoré neortodoxné opatrenia. Pod jeho vedením Fed znížil úrokovú sadzbu svojich fondov z 5,25 % na 0,0 % za menej ako rok. Keď sa to považovalo za nedostatočné na zmiernenie krízy likvidity , Fed inicioval kvantitatívne uvoľňovanie , pričom od novembra 2008 do júna 2010 vytvoril 1,3 bilióna dolárov a vytvorené peniaze použil na nákup finančných aktív od bánk a vlády.
Bernanke mal na London School of Economics niekoľko prednášok o menovej teórii a politike. Napísal dve učebnice: učebnicu makroekonómie pre stredne pokročilú úroveň, ktorej autorom je Andrew Abel (a tiež Dean Croushore v neskorších vydaniach) a úvodnú učebnicu, ktorá pokrýva mikroekonómiu aj makroekonómiu, ktorej autorom je Robert H. Frank . Bernanke bol riaditeľom programu menovej ekonomiky Národného úradu pre ekonomický výskum a redaktorom American Economic Review . Patrí medzi 50 najpublikovanejších ekonómov na svete podľa IDEAS/RePEc .
Bernanke sa obzvlášť zaujíma o ekonomické a politické príčiny Veľkej hospodárskej krízy , o ktorých publikoval množstvo článkov v akademických časopisoch. Pred Bernankeho prácou bol dominantnou monetaristickou teóriou Veľkej hospodárskej krízy názor Miltona Friedmana , že to bolo do značnej miery spôsobené tým, že Federálny rezervný systém znížil peňažnú zásobu a pri niekoľkých príležitostiach tvrdil, že jednou z najväčších chýb, ktoré sa počas tohto obdobia urobili, bola príliš skoro zvyšovať úrokové sadzby.
Ivana Lennerová, Ekonomická univerzita Bratislava, Vladimír Bačišin, Comenius Analytica, s. r. o. Bratislava