ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Dubai Crude

Dubai Crude je stredne kyslá ropa ťažená v Dubaji 

Dubajská ropa sa používa ako cenová referenčná hodnota alebo ukazovateľ ropy, pretože je jednou z mála ropy z Perzského zálivu, ktorá je okamžite dostupná. Existujú dva ďalšie hlavné ukazovatele ropy: Brent Crude a West Texas Intermediate .

Dubajská ropa sa vo všeobecnosti používa na oceňovanie vývozu ropy z Perzského zálivu do Ázie . Dubajský benchmark je známy aj ako Fateh , používaný v Spojených arabských emirátoch .  Forwardový obchod s dubajskou ropou je obmedzený na jeden alebo dva mesiace.

Dubai Crude je stredná ropa. Má hustotu 31° API ( špecifická hmotnosť 0,871) a obsah síry 2%/hmotnostnú jednotku. 

Dlhé roky to bola jediná voľne obchodovateľná ropa na Blízkom východe, no postupne sa aj s ománskou ropou rozvinul spotový trh.

Väčšina producentov ropy na Blízkom východe už mnoho rokov berie ako referenčnú hodnotu pre predaj na Ďaleký východ mesačný priemer spotových cien v Dubaji a Ománe (pre vývozy do povodia Atlantiku sa používajú termínované ceny WTI a Brent). V júli 2007 vznikol potenciálny nový mechanizmus v podobe burzy Dubai Mercantile Exchange , ktorá ponúka futures kontrakty na ománsku ropu. Či bude DME úspešná a či výrobcovia a nákupcovia prijmú ománske futures ceny ako referenčnú hodnotu, sa ešte len uvidí.