ABECEDA FINANCIÍ – Bernankeho doktrína

Bernankeho doktrína sa týka opatrení, ktoré identifikoval Ben Bernanke ako predseda Rady guvernérov Federálneho rezervného systému USA , ktoré môže centrálna banka použiť v menovej politike v boji proti deflácii.

V roku 2002, keď sa v obchodných správach začalo objavovať slovo „deflácia“, Bernanke, vtedajší guvernér v Rade Federálneho rezervného systému, predniesol prejav o deflácii s názvom „Deflácia: Zabezpečte, aby sa to tu nestávalo “ V tomto prejave zhodnotil príčiny a dôsledky deflácie v modernej ekonomike. Bernanke uvádza:

“Zdroje deflácie nie sú záhadou. Deflácia je takmer vo všetkých prípadoch vedľajším efektom kolapsu agregátneho dopytu – poklesu výdavkov tak silného, ​​že výrobcovia musia neustále znižovať ceny, aby našli kupcov. ekonomické účinky deflačnej epizódy sú z väčšej časti podobné ako účinky akéhokoľvek iného prudkého poklesu agregátnych výdavkov – menovite recesia , rastúca nezamestnanosť a finančný stres.“

Bernanke zdôraznil, že Kongres zveril Fedu zodpovednosť za zachovanie cenovej stability (okrem iných cieľov), čo znamená vyhnúť sa deflácii, ako aj inflácii. Uviedol, že deflácia je vždy reverzibilná v systéme fiat peňazí . Ak je mena v emisnom monopole alebo ak existuje regulovaný systém vydávania meny prostredníctvom bánk, ktoré sú naviazané na centrálnu banku, menová autorita má možnosť meniť peňažnú zásobu, a tak ovplyvňovať úrokovú sadzbu (na dosiahnutie menovej ciele politiky ). Bernanke tvrdil, že Fed „má dostatočné politické nástroje na zabezpečenie toho, aby akákoľvek deflácia, ktorá by mohla nastať, bola mierna a krátka“. 

Na boj proti deflácii Bernanke poskytol Federálnemu rezervnému systému recept, aby tomu zabránil. Identifikoval sedem konkrétnych opatrení, ktoré môže Fed použiť, aby zabránil deflácii.

1) Zvýšte ponuku peňazí (M1 a M2).

“Vláda USA má technológiu nazývanú tlačiarenský lis, ktorá jej umožňuje vyrábať toľko dolárov, koľko si želá, v podstate bez nákladov.” “V systéme papierových peňazí môže odhodlaná vláda vždy generovať vyššie výdavky a tým aj pozitívnu infláciu.” 

2) Zabezpečiť, aby sa likvidita dostala do finančného systému prostredníctvom rôznych opatrení.

“Vláda USA nebude tlačiť peniaze a distribuovať ich chtiac-nechtiac…” aj keď existujú pravidlá, ktoré sa tomuto správaniu približujú.” 

3) Nižšie úrokové sadzby – až na 0 percent.

Bernanke poznamenal, že ľudia si tradične mysleli, že keď sadzba fondov klesne na nulu, Federálnemu rezervnému systému dôjde munícia. Uložením výnosov vyplácaných z dlhodobých štátnych dlhopisov však

„Centrálna banka by mala byť vždy schopná generovať infláciu, aj keď je krátkodobá nominálna úroková sadzba nula…[tejto] priamejšej metóde, ktorú osobne preferujem, by Fed oznámil stropy pre výnosy všetkých dlhšej štátnej pokladnice .” 

Poznamenal, že Fed sa po druhej svetovej vojne úspešne zapojil do „fixácie cien dlhopisov“.

4) Kontrolujte výnosy podnikových dlhopisov a iných súkromne emitovaných cenných papierov. Hoci Federálny rezervný systém nemôže legálne nakupovať tieto cenné papiere (čím určuje výnosy), môže však simulovať potrebnú autoritu tým, že bankám požičia doláre s pevným termínom 0 percent, pričom si od bánk vezme späť podnikové dlhopisy ako kolaterál .

5) Znížte hodnotu amerického dolára . S odvolaním sa na americkú menovú politiku v 30. rokoch 20. storočia za Franklina Roosevelta uvádza, že:

“Táto devalvácia a rýchly nárast peňažnej zásoby… ukončili americkú defláciu pozoruhodne rýchlo.” 

6) Vykonajte de facto znehodnotenie masívnym nákupom cudzích mien.

“Fed má právomoc nakupovať zahraničné vládne dlhy… [t]áto trieda aktív ponúka obrovský priestor pre operácie Fedu, pretože množstvo zahraničných aktív vhodných na nákup Fedom je niekoľkonásobkom objemu vládneho dlhu USA . ” 

7) Nakupujte odvetvia v celej americkej ekonomike za „novo vytvorené peniaze“. Federálny rezervný systém v podstate získava majetkové podiely v bankách a finančných inštitúciách. V tejto „opcii na súkromné ​​aktíva“ by ministerstvo financií mohlo vydať biliónové dlhy a Fed by ich získal, pričom by stále používal novovytvorené peniaze.