Diplomat reálnej politiky Henry Kissinger 100 rokov

WASHINGTON – Henry Kissinger bude mať 27. mája 2023 sté narodeniny.

Henry Kissinger je americký diplomat. V rokoch bol poradcom prezidenta Nixona pre otázky národnej bezpečnosti. V roku 1973 získal Nobelovu cenu za mier za podiel na dohode o ukončení bojov amerických vojsk vo Vietname.

Henry Kissinger bol židovský utečenec , ktorý utiekol z nacistického Nemecka so svojou rodinou v roku 1938. Po príchode do Spojených štátov vynikal akademicky av roku 1950 absolvoval Harvard College , kde študoval u Williama Yandella Elliotta . Získal titul MA a Ph.D. tituly na Harvardskej univerzite v roku 1951 a 1954.

Kissinger , ktorý praktizoval realpolitiku , hral významnú úlohu v zahraničnej politike Spojených štátov v rokoch 1969 až 1977, bol priekopníkom v politike détente so Sovietskym zväzom , organizoval otvorenie vzťahov s Čínskou ľudovou republikou a angažoval sa v tom, čo sa stalo známym. ako kyvadlová diplomacia na Blízkom východe s cieľom ukončiť jomkipurskú vojnu a vyjednávanie parížskych mierových dohôd , ktoré ukončili americkú účasť vo vojne vo Vietname.

Kissinger bol tiež spájaný s takými kontroverznými politikami, ako je účasť USA na čilskom vojenskom prevrate v roku 1973 , „zelené svetlo“ argentínskej vojenskej junte za ich špinavú vojnu a americká podpora Pakistanu počas bangladéšskej oslobodzovacej vojny napriek genocíde spáchanej Pakistanom. .

 Po odchode z vlády založil Kissinger Associates , medzinárodnú geopolitickú poradenskú firmu . Kissinger napísal viac ako tucet kníh o diplomatickej histórii a medzinárodných vzťahoch .