Diplomat reálnej politiky Henry Kissinger zomrel

WASHINGTON –  Henry Kissinger zomrel 29. novembra 202. Dňa  27. mája 2023 oslávil sté narodeniny.

“Najmocnejší minister zahraničných vecí povojnovej éry bol oslavovaný aj urážaný. Komplikované dedičstvo pána Kissingera stále rezonuje vo vzťahoch s Čínou, Ruskom a Blízkym východom.” Napísal americký denník The New York Times.

Henry Kissinger bol americký diplomat. V minulých rooch rokoch bol poradcom prezidenta Nixona pre otázky národnej bezpečnosti. V roku 1973 získal Nobelovu cenu za mier za podiel na dohode o ukončení bojov amerických vojsk vo Vietname.

Henry Kissinger bol židovský utečenec , ktorý ušiel z nacistického Nemecka so svojou rodinou v roku 1938. Po príchode do Spojených štátov amerických vynikal akademicky a v roku 1950 absolvoval Harvard College , kde študoval u Williama Yandella Elliotta . Získal titul M. A. a Ph.D. tituly na Harvardskej univerzite v roku 1951 a 1954.

Henry Kissinger , ktorý praktizoval realpolitiku , hral významnú úlohu v zahraničnej politike Spojených štátov v rokoch 1969 až 1977, bol priekopníkom v politike détente so Sovietskym zväzom , organizoval otvorenie vzťahov s Čínskou ľudovou republikou a angažoval sa v tom, čo sa stalo známym. ako kyvadlová diplomacia na Blízkom východe s cieľom ukončiť jomkipurskú vojnu a vyjednávanie parížskych mierových dohôd , ktoré ukončili americkú účasť vo vojne vo Vietname.

Kissinger bol tiež spájaný s takými kontroverznými politikami, ako je účasť USA na čilskom vojenskom prevrate v roku 1973 , „zelené svetlo“ argentínskej vojenskej junte za ich špinavú vojnu a americká podpora Pakistanu počas bangladéšskej oslobodzovacej vojny napriek genocíde spáchanej Pakistanom. .

 Po odchode z vlády založil Kissinger Associates, medzinárodnú geopolitickú poradenskú firmu . Henry Kissinger napísal viac ako tucet kníh o diplomatickej histórii a medzinárodných vzťahoch .