Najväčší prepad svetovej ekonomiky od krízy
WASHINGTON – Rast svetovej ekonomiky v tomto roku spomalí na tri percentá, čo bude najslabší tempo od globálnej finančnej krízy. .Vo svojom jesennom výhľade to dnes uviedol Medzinárodný menový fond (MMF). Ešte v júli počítal na tento rok s rastom o 3,2 percenta. Vlani svetová ekonomika vzrástla o 3,6 percenta.
Za tohtoročným spomalením rastu svetovej ekonomiky stojí podľa MMF okrem iného rastúce obchodné bariéry, zvýšená geopolitická neistota a štrukturálne faktory, napríklad nízky rast produktivity a starnutie populácie vo vyspelých krajinách.
“Vyššia clá a dlhotrvajúca neistota okolo obchodnej politiky podkopali investície a dopyt po kapitálovom tovare,” uviedol MMF. Upozornil, že negatívny dopad obchodného napätia medzi Spojenými štátmi a Čínou pomohla zmierniť stimulačné opatrenia centrálnych bánk.
“Bez týchto menových stimulov by bol globálny rast v roku 2019 aj 2020 nižšia o 0,5 percentuálneho bodu,” uviedol dnes fond. “Tieto stimuly tak pomohli kompenzovať negatívny vplyv obchodného napätia medzi USA a Čínou, ktoré podľa odhadov na budúci rok zníži globálny HDP o 0,8 percenta,” dodal.
Odhad rastu globálnej ekonomiky na budúci rok menový fond znížil na 3,4 percenta z 3,5 percenta, s ktorými počítal v júli. Upozornil ale, že toto zrýchlenie tempa rastu proti tohtoročnému roka nebude mať široké základy, fond je hodnotí ako neisté.
Odhad tohtoročného rastu ekonomiky Spojených štátov, ktorá je najväčšia na svete, MMF znížil o 0,2 percentuálneho bodu na 2,4 percenta. Rast v budúcom roku bude v USA podľa fondu ešte pomalší a dosiahne 2,1 percenta. Proti doterajšiemu výhľadu je to ale zlepšenie o 0,2 percentuálneho bodu.
V Nemecku sa HDP tento rok podľa menového fondu zvýši len o 0,5 percenta, v budúcom roku by však mal rast zrýchliť a dosiahnuť 1,2 percenta. Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe a zároveň najväčším obchodným partnerom Českej republiky.
Medzinárodný menový fond vydáva výhľad svetovej ekonomiky dvakrát ročne, vždy na jar a na jeseň. V júli vydáva aktualizáciu jarného výhľadu, v januári potom aktualizácii výhľadu jesenného.