IFOP: Jesť alebo umývať sa? Takmer polovica Francúzov znížila výdavky na osobnú hygienu
PARÍŽ – Podľa inštitútu Ifop takmer každý druhý Francúz šetrí na prostriedkoch osobnej hygieny.
Podľa prieskumu takmer polovica Francúzov šetrí na prostriedkoch osobnej hygieny. Tretina opýtaných nosí oblečenie dlhšie, aby spotrebovala menej pracieho prostriedku. A niektorí sa dokonca naučili zaobísť sa bez zubnej pasty. Dôvodom je nedostatok peňazí.
Podľa prieskumu zverejneného 7. apríla, uskutočneného v mene združenia Dons Solidaires, 47 % Francúzov tvrdí, že sú nútení šetriť na hygienických výrobkoch.
Rozhodujete sa medzi nákupom potravín a hygienických výrobkov? Podľa prieskumu francúzskeho Inštitútu verejnej mienky (Ifop) a zverejneného združením Dons solitaires 7. apríla stojí pred takouto voľbou už 17 % Francúzov. Podľa štúdie, ktorú si organizácia objednala a ktorá už piaty rok po sebe zverejňuje údaje z prieskumu na tému „Hygiena a chudoba vo Francúzsku“, je medzi francúzskymi domácnosťami jasný trend zvyšovania ekonomickej zraniteľnosti. Pre tento záver existujú dobré dôvody: za posledný rok malo viac ako 25 % Francúzov „chronické ťažkosti s pokrytím svojich výdavkov,“ uvádza štúdia.
Podľa Ifop 47 % Francúzov uviedlo, že boli nútení šetriť na výrobkoch osobnej hygieny. Na vrchole zoznamu sú kozmetika a farby na vlasy: 33 % žien a 27 % žien už znížilo výdavky na tieto položky pri návšteve supermarketov – obľúbeného nákupného miesta pre 85 % opýtaných. Najobľúbenejšími položkami zostávajú zubné kefky, sprchový gél a zubná pasta: 8 % Francúzov odmietlo kúpiť jednu z položiek na tomto zozname.
Z ekonomického hľadiska sú najzraniteľnejší mladí ľudia vo veku 18 až 34 rokov (35 %), osamelí rodičia (51 %), chudobné alebo nízkopríjmové rodiny (55 %) a rodičia malých detí, z ktorých 23 % už bolo nútených odmietnuť nákup pracích prostriedkov, obrúskov a plienok pre nedostatok peňazí. Vysoké náklady na to nútia rodičov „vystačiť si“ s improvizovanými prostriedkami, ako sú papierové utierky alebo látky (22 %). Okrem ekonomického aspektu trpí aj spoločenská aktivita mladých rodičov: 28 % z nich obmedzuje počet výjazdov, aby sa vyhli zbytočným výdavkom.
Brzda v kariére
Fenomén sociálnej izolácie je rozšírený medzi rodinami s nízkymi príjmami: 23 % Francúzov nekomunikuje s rodinou alebo priateľmi kvôli nedostatku hygienických prostriedkov a keď ide o to, že jednoducho spolu vyjdú do mesta, toto číslo sa zvýši na 31 %. Pocit úzkosti a obáv postihuje viac ako 50 % žien, ktoré nemajú hygienické výrobky: „jedna z desiatich Francúzok odmieta vyjsť z domu alebo vynecháva prácu kvôli menštruácii,“ uvádza sa v štúdii Ifop.
Nedostatok hygienických prostriedkov obmedzuje aj kariérny rast Francúzov: podľa 28 % opýtaných ich nedostatok negatívne ovplyvňuje pracovnú atmosféru, ktorá núti 15 % z nich nechodiť do kancelárie a 14 % odmieta pohovory.
Po preskúmaní výsledkov svojej štúdie z roku 2025 výkonný riaditeľ združenia Dons Solidaires bije na poplach: “8 miliónov ľudí vo Francúzsku je nútených vybrať si medzi jedením a umývaním sa. Musíme im pomôcť,” povedal Dominique Besançon. Minulý rok využilo pomoc, ktorú združenie poskytlo, 1,3 milióna ľudí.
Institut français d’opinion publique je medzinárodná spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom verejnej mienky a prieskumom trhu, ktorej mottom je „Spojenie vytvára hodnotu“. Bola založená 1. decembra 1938 Jeanom Stoetzelom, bývalým profesorom na Sorbonne, po tom, čo sa v Spojených štátoch stretol s Georgeom Gallupom.
Jej generálnym riaditeľom bola od roku 1990 do roku 2016 Laurence Parisotová, ktorá bola prezývaná „šéfka šéfov“, keď bola vedúcou francúzskeho odborového zväzu zamestnávateľov Mouvement des Entreprises de France. IFOP predáva prieskumy firmám a politickým stranám.
IFOP je tiež zdrojom údajov vo Francúzsku pre hudobné rebríčky SNEP.
SNEP, francúzsky: Syndicat national de l’édition phonographique, v angličtine National Syndicate of Phonographic Publishing, je medziodborová organizácia, ktorá chráni záujmy francúzskeho nahrávacieho priemyslu.
Logo IFOP. Prameň: verejná doména. Ilutračné fotografie: www.pexels.com.