Augustová inflácia sa priblížila k vyšším hodnotám zo začiatku tohto roka, stúpla na 2,8 percenta
BRATISLAVA -Inflácia – indexy spotrebiteľských cien v auguste 2024.
Druhý prázdninový mesiac priniesol zdynamizovanie inflácie. Medzimesačne vzrástli ceny v 6 z 12 odborov, najviac v potravinách s nealko nápojmi a doprave. Celkový medziročný rast cien je dlhodobo ovplyvnený zdražovaním potravín a rôznorodých, aktuálne najmä dopravných služieb.
Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v auguste medzimesačne vzrástli v priemere o 0,2 %. V medziročnom porovnaní inflácia svoje tempo opäť mierne zrýchlila, vzrástla na 2,8 % a dosiahla tak 3. najvyššiu hodnotu od začiatku tohto roka.
Medzimesačný vývoj – august 2024 v porovnaní s júlom 2024
Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v auguste medzimesačne mierne vzrástli, v priemere o 0,2 %. Ceny v porovnaní s júlom sa zvýšili v 6 z 12 odborov (hlavných výdavkových skupín), a to v rozsahu od 0,3 % v odbore alkoholických nápojov a tabaku až do 1,3 % v prípade cien v odbore dopravy.
Najväčší vplyv na medzimesačný rast priemerných cien mali najmä ceny potravín a nealkoholických nápojov1), pretože majú vysokú váhu vo výdavkoch domácností. Oproti júlu zdraželi o 0,6 %, čo bolo výrazne viac ako priemerný medzimesačný rast cien potravín od začiatku roka. Nárast cien sa dotkol 7 z 9 sledovaných potravinových položiek, predovšetkým však ovocia, ďalej mlieka, syrov a vajec, ale tiež olejov a tukov, či cukru a cukrovinky. Lacnejší však bol chlieb a obilniny ako aj zelenina.
V medzimesačnom porovnaní priemerný rast cien významnejšie ovplyvnili aj zvyšujúce sa ceny v odbore doprava. Oproti júlu vzrástli v priemere o 1,3 %, a to aj napriek výraznejšiemu zlacneniu pohonných hmôt. K celkovo vyššiemu tempu zdražovania v tomto odbore prispeli predovšetkým dopravné služby, ktoré v porovnaní s júlom narástli o 13 %.
Z ostatných výdavkových skupín zdraželi tiež alkoholické nápoje (piva a vína) a služby – stravovacie, ubytovacie, tiež telefónne, veterinárne a ambulantné, ale aj služby osobnej starostlivosti.
Medzimesačné zníženie priemerných cien zaznamenali v auguste len odbory nábytok a údržba domácnosti, ďalej odevy a obuv, a tiež zdravotníctvo, všetky v rozpätí od 0,3 % do 0,7 %.
Medziročný vývoj – august 2024 v porovnaní s augustom 2023
Inflácia v medziročnom porovnaní dosiahla v auguste úroveň rastu 2,8 %. Medziročne vyššie ceny boli vo všetkých 12 odboroch (výdavkových skupinách domácností), a to v rozsahu od 0,5 % v odbore dopravy do 10 % v prípade odboru vzdelávanie.
Najvýznamnejší vplyv na aktuálne hodnoty inflácie mali vyššie ceny v odbore potraviny s nealko nápojmi o 3,2 %, pričom ceny oboch hlavných skupín odboru medziročne vzrástli o viac ako 3 %. Spomedzi potravín malo medziročne vyššie ceny 8 z 9 skupín tovarov. Nárast cien pritom najviac ovplyvnili najmä drahšie oleje a tuky (o 14%) a tiež vyššie ceny chleba a obilnín (o viac ako 5 %) či cukru a cukroviniek (o takmer 7 %). Ďalšie významné potravinové položky – mäso ako aj mlieko, syry a vajcia sa medziročne zvýšili o menej ako 2%. Lacnejšie ako vlani sa v auguste predávalo len ovocie.
V odbore bývanie s energiami, ktorý je najvýznamnejšou zložkou vo výdavkoch domácností pretrváva medziročne len minimálne zvýšenie cien, aktuálne to v auguste bolo 0,6 %. V rámci jednotlivých zložiek tohto odboru bol rast cien vodného a stočného či tepelnej energie kompenzovaný mierne tlmiacim účinkom zlacňovania imputovaného nájomného a pevných palív.
Významný vplyv na infláciu mal naďalej aj rast cien v odbore doprava, aktuálne najmä pre prudší rast cien dopravných služieb o takmer 17 %. Nedokázali ho kompenzovať ani medziročne výrazne lacnejšie pohonné látky o viac ako 8 %.
Súčasne infláciu podporil efekt zvýšenia cien vybraných odborov z predošlých mesiacov, ktorý sa prejavuje vždy celý nasledujúci rok. Boli to napríklad drahšie alkoholické nápoje, zdravotnícke výrobky a služby, ako aj vyššie ceny dovolenkových zájazdov ale tiež rôznych služieb – stravovacích, ubytovacích, kaderníckych, aj sociálnych služieb, niektorých druhov poistenia.
V súhrnne za osem mesiacov roka 2024 sa spotrebiteľské ceny na Slovensku medziročne zvýšili o 2,7 %.
Vývoj jadrovej a čistej inflácie
Pri augustovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 2,8 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 2,3 % a čistá inflácia hodnotu 2 %. Medzimesačne jadrová inflácia dosiahla hodnotu 0,2 % a čistá inflácia zostala nezmenená.
Jadrová inflácia sleduje rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien (napr. ceny energií) a iných administratívnych opatrení (napríklad úprav daní a podobne). Čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín.
Poznámka: Vývoj indexov spotrebiteľských cien sa sleduje na univerzálnom spotrebnom koši zloženom z reprezentantov za vybrané druhy tovarov a služieb platených obyvateľstvom, ktorým boli priradené určité váhy. Váhy sú každoročne revidované, aktuálne platia pre rok 2024 a sú dostupné v databáze Štatistického úradu SR. Ceny sa zisťujú na celom území SR vo vybranej sieti predajní a prevádzok služieb počas prvých 20 dní sledovaného mesiaca.
1) cenové výstupy za potraviny a nealkoholické nápoje sa od januára 2024 spracovávajú z nového zdroja – transakčných údajov obchodných reťazcov, ktoré nahradili tradičné terénne zisťovanie
(Text a graf: Štatistický úrad Slovenskej republiky).
Fotografie: www.pexels.com