Modely ako bojovať s emocionálnymi vampírmi

Typológiu emocionálnych upírov priniesol americký klinický psychológ Albert Bernstein v knihe Emocionálni upíri s podtitulom Psychologická ochrana pred krvilačnými ľuďmi, ak už nepomáhajú cesnak, alebo amulety.

Upír alebo vampír je tvor vyskytujúci sa v mýtoch, legendách, hororoch a fantasy, živiaci sa krvou, ktorú pije svojim – spravidla ľudským – obetiam.

Emocionálni upíri vtiahnu ľudí do svojich sietí a potom z nich vysávajú energiu, silu.

Na prvý pohľad sa zdajú byť príťažliví: chytrí, talentovaní a očarujúci, ako gróf Drakula.

Dracula je známy román o upíroch od írskeho autora Brama Stokera (1847 – 19oo), prvý raz vydaný v roku 1897. Román je písaný formou denníkových záznamov a listov postáv. Je to jedno z najznámejších diel anglickej literatúry.

Inšpiráciou pre napísanie románu bol zrejme Ármin Vámbéry, rodák zo Svätého Jura, od ktorého sa Stoker dozvedel o dovtedy málo známom valašskom kniežati Vladovi II. zvanom Drakula a inšpiroval sa k napísaniu jedného z najznámejších diel svetovej literatúry.

Emocionálni upíri vedia potešiť, získať dôveru a vytvoriť pocit intimity.Čím viac im dávame, tým menej dostávame. Robíme strašnú chybu keď ich pozyvame do vlastného života. Uvedomíme si to, až keď večer zmiznú. Zanechajú nás frustrovaných, bez peňazí a so zlomeným srdcom.

A aj potom si často myslíme, že je to všetko o nás. Vina je však na nich – citových upíroch.

Hoci sa emocionálni upíri správajú akokoľvek ako ich mystickí menovci, nemajú žiadne nadprirodzené schopnosti.

Sú to ľudia, ktorí majú príznaky toho, čo psychológovia nazývajú porucha osobnosti

Pri získavaní doktorátu som objavil vzorec: ak sa človek zbláznil, znamená to, že má psychózu alebo neurózu:ak privádza ostatných do šialenstva, naznačuje to, že majú príznaky toho, čo je porucha osobnosti.

Podľa Diagnostického manuálu psychických chorôb (DSM – IV) Americkej psychiatrickej asociácie je porucha osobnosti pretrvávajúci vzorec vnútorných skúseností a správania, ktorý sa významne líši do správania jednotlivca. Poznámka Finančných novín: Používané v USA o roku 1994 do roku 2000..

Tieto vzory sa vyskytujú v nasledovných modeloch:

  1. Vnímanie a interpretácia seba, iných ľudí a udalostí.
  2. Variabilita, turbulencia, vrtkosť emocionálnych reakcií
  3. Interpersonálna reakcia
  4. Sebaovládanie

Táto kniha od popredného klinického psychológa a konzultanta Alberta Bernsteina ponúka hĺbkovú analýzu piatich typov emocionálnych upírov a praktických stratégií na efektívnu interakciu s nimi, šetrenie energie…

 

Antisociálni upíri

Nazývajú sa tak nie preto, že by nemali radi večierky, ale preto, že nedbajú na bežné spoločenské pravidlá. Milujú večierky a akýkoľvek iný zdroj vzrušenia a zábavy. Nenávidia nudu horšie ako kôl cez srdce.

  • Odvážlivci – sú priťahovaní vzrušením ako lemmingovia k útesom.
    • Hľadajte: sex, drogy a rock’n’roll.
    • Pritiahnu vás: zábavou, vzrušením a rozkošnou pubertálnou rebéliou.
    • Vyčerpáte sa tým, že budete preháňať všetko vzrušujúce a podceňovať všetko ostatné.
    • Tí, ktorých vidíte každý deň: kovboji, kovbojky, obchodníci, párty zvieratá, rebeli bez príčiny a toho jedného milenca, na ktorého len tak nezabudnete.
    • Defenzívna stratégia: zapojte svoj mozog, aj keď je ten ich vypnutý. Najmä vtedy.
  • Predajcovia ojazdených áut – ich drogou je, že vám jednu naložia.
    • Hľadajte: ľudí, ktorí prisahajú, že hovoria pravdu. Zamyslite sa nad tým, kto iný ako klamár by čakal, že o ňom budú pochybovať?
    • Pritiahne vás: okamžitý vzťah, úsmevná úprimnosť a sladká vyhliadka na niečo za nič.
    • Vyčerpajú vás: klamstvom, podvádzaním, krádežou a možno aj tým, že vás prinúti trochu podvádzať.
    • Tí, ktorých vidíte každý deň: každý, kto sa vás opýta, či ste premýšľali o svojej finančnej budúcnosti.
    • Defenzívna stratégia: vždy si prečítajte drobné písmo a pamätajte, že ak dohoda znie príliš dobre, aby to bola pravda, je to tak.
  • Násilníci sú závislí na surovom vzrušení, keď vás vidia zvíjať sa.
    • Hľadajte: hnev, vyhrážky a krik.
    • Pritiahnite vás: ilúziou, že sú mocní.
    • Vyčerpať ťa tým, že sa budeš báť.
    • Tých, ktorých vidíš každý deň: chlapíka v pickupe, ktorý ťa prehodí, a malého tyrana, ktorý riadi finančné oddelenie.
    • Defenzívna stratégia: pamätajte, že skutočný boj s tyranmi nie je v prachu na ihrisku, ale vo vašej vlastnej mysli.

Ako sa chrániť

  1. Poznaj ich, poznaj ich históriu a poznaj svoj cieľ. Spôsob, ako predvídať upírov, je vedieť, ako sa správali v minulosti. Je dosť pravdepodobné, že v budúcnosti urobia to isté. Veľkou chybou, ktorú môžete s upírmi urobiť, je predpokladať, bez dôkazov, že hoci ich záznamy boli v minulosti zlé, že sa poučili a tentoraz to urobia lepšie. Keď máte čo do činenia s upírmi, vždy si položte otázku, čo sa snažíte dosiahnuť a prečo. Ak si nie ste istý, nerobte nič, kým si to dôkladne nepremyslíte.
  2. Získajte externé overenie. Upíri chcú, aby ste ich počúvali sami. Aby vás ovládli, pokúsia sa vás izolovať od vašich zvyčajných zdrojov informácií. Vždy si overte, čo hovoria s dôveryhodným priateľom, najmä ak to radšej nechcete. Upíri nemôžu fungovať za denného svetla.
  3. Robiť to, čo oni nerobia. Aby ste zvíťazili nad emocionálnymi upírmi, musíte sa ponáhľať tam, kam sa boja vkročiť. Tvoje najväčšie prednosti spočívajú v tom, že robíš veci, ktoré môžeš robiť a čo upíri nedokážu.
  4. Venujte pozornosť činom, nie slovám. To, čo upíri hovoria, sa často veľmi líši od toho, čo robia. Aby ste sa vyhli vyčerpaniu, vždy sa sústreďte na to, čo robia.
  5. Identifikujte hypnotickú stratégiu. Upíri sú dokonalí hypnotizéri. Keď vidíte cez dym a zrkadlá, ich ilúzie nefungujú ani zďaleka tak dobre.
  6. Vyberte si svoje bitky. Ak chcete byť efektívnym bojovníkom proti upírom, musíte byť schopní vybrať si dôležité bitky a ostatné ignorovať. Musíte sa tiež vyhýbať bojom, ktoré nemôžete vyhrať.
  7. Nechajte prácu robiť nepredvídané udalosti. Podmienkou je situácia ak-potom. Ak niekto urobí konkrétnu vec, z toho budú mať určité dôsledky. Jediný spôsob, ako sa Emoční upíri niečo naučia, je zažiť dôsledky svojho vlastného správania. Ak ste niekedy v pokušení zachrániť upíra, zamyslite sa nad tým, čo ho učíte o tom, ako sa hrá životná hra.
  8. Vyberajte slová tak starostlivo, ako si vyberáte bitky. To o čom hovoríte s emcionálnymi vampír, ako to hovoríte a kedy to hovoríte, je rozhodujúce pre výsledky, ktoré pravdepodobne dosiahnete.
  9.  Ignorujte záchvaty hnevu. Keď upíri nedostanú svoju cestu, vrhajú záchvaty hnevu. Môžu vybuchnúť do najrôznejších emocionálnych výbuchov, ktorých jediným účelom je prinútiť vás, aby ste sa vzdali.
  10. Poznajte svoje limity. Vyrovnať sa s emocionálnymi upírmi si vyžaduje veľa úsilia. Môžu stáť za to, možno nie. Len ty môžeš rozhodnúť. Niekedy je lepšie utiecť, alebo sa do toho vôbec nemiešať.

Dr. Al Bernstein je klinický psychológ, obchodný konzultant a autor. Za posledných 30 rokov pracoval s individuálnymi klientmi každého druhu a konzultoval s veľkými aj malými podnikmi. Jeho písanie odráža rozmanitosť jeho skúseností, ako aj jeho humor a pevný zdravý rozum. Jeho knihy ponúkajú návod, ako sa krok za krokom vysporiadať s ťažkými ľuďmi a situáciami. Dva z nich, Dinosaurské mozgy, o úlohe inštinktov v podnikaní, a Emoční upíri o poruchách osobnosti sa považujú za klasiku vo svojich odboroch.

Dr. Al sa narodil, vyrastal a študoval vo Virgínii, teraz žije v Oregone so svojou manželkou, deťmi, vnučkou, dvoma psami a tromi mačkami.