Kolaps trhu s dlhopismi mal pre veľké banky za následok nerealizovanú stratu 650 miliárd dolárov
NEW YORK – Prízrak Silicon Valley Bank naďalej prenasleduje Wall Street.
Prepad cien dlhopisov v marci potopil Silicon Valley Bank – a existuje dôvod domnievať sa, že to, čo spustilo kolaps kalifornského veriteľa, by sa mohlo vrátiť na Wall Street.
Brutálny kolaps trhu so štátnymi pokladnicami tvrdo zasiahol niektoré z najväčších finančných inštitúcií, prirazil ceny akcií veľkých mien ako Bank of America a podnietil obavy, že otrasy spôsobené bankrotom SVB sa ešte nemusia skončiť.
Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o nerealizovaných stratách, vrátane toho, prečo poškodzujú akcie bánk a či môžu vyvolať ďalšiu finančnú krízu.
Nerealizované straty
Štátne dlhopisy – dlhové nástroje, ktoré vláda vydáva na financovanie svojich výdavkov – sú od začiatku pandémie v hroznom stave, pričom investori sa obávajú rastúcich úrokových sadzieb a dlhodobej životaschopnosti obrovského deficitu USA.
Fond BlackRock iShares 20+ Year Treasury, ktorý sleduje ceny dlhodobých dlhov, klesol od apríla 2020 o 48 %. Medzitým 10-ročný výnos zo štátnej pokladnice, ktorý sa pohybuje opačným smerom ako ceny, nedávno prvýkrát vyskočil nad 5 %, čo je rekord za 16 rokov.
V dôsledku výpredaja teraz niektoré z najväčších amerických bánk čelia nerealizovaným alebo „papierovým“ stratám v stovkách miliárd dolárov. To znamená, že hodnota ich dlhopisov klesla, ale rozhodli sa radšej svoje investície držať ako predať.
Minulý mesiac agentúra Moody’s odhadla, že americké finančné inštitúcie utrpeli do 30. septembra papierové straty vo svojich portfóliách vo výške 650 miliárd USD, čo je o 15 % viac ako k 30. júnu. Ceny dlhopisov utrpeli jeden z najhorších kolapsov v histórii trhu.
Tieto „straty“ však nie sú to isté ako dlh, ktorý popisuje skutočné pôžičky, ktoré je potrebné splatiť.
Bank of America je najväčším veriteľom najviac postihnutým prepadom cien dlhopisov a minulý mesiac ohlásila potenciálnu dieru vo výške 130 miliárd dolárov vo svojej súvahe.
Ostatné veľké štyri banky – Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo – tiež utrpeli desiatky miliárd dolárov v nerealizovaných stratách, podľa ich správ o výnosoch za druhý a tretí štvrťrok.
Ďalšia kríza v štýle SVB?
Banka Silicon Valley Bank skolabovala v marci po tom, čo ohlásila stratu 1,8 miliardy dolárov na dlhopisovom portfóliu, čo vyvolalo odliv vkladov. Rovnako veľké nerealizované straty vo veľkých bankách znepokojujú aj pesimistov z Wall Street.
„Vyššie a dlhšie je absurdný nezmysel,“ povedal veterán trhu Larry McDonald v nedeľňajšom príspevku s odkazom na signál Fedu, že do roku 2024 udrží úrokové sadzby okolo ich súčasnej úrovne v snahe ukončiť infláciu. “6%+ Fed Funds a Bank of America budú na pokraji platobnej neschopnosti.”
Je dôležité mať na pamäti, že straty BofA vo výške 130 miliárd dolárov sa ešte musia zrealizovať. Na rozdiel od SVB zatiaľ nie je oficiálne v mínuse, pretože dlhopisy nepredala.
Finančný riaditeľ banky Alastair Borthwick zmietol obavy trhu počas výzvy na zisk minulý mesiac a poznamenal, že väčšinu portfólia banky s pevným výnosom tvorili nízkorizikové vládne dlhopisy, ktoré plánovala držať až do splatnosti dlhu.
“Všetky tieto nerealizované straty súvisia s cennými papiermi garantovanými vládou,” povedal novinárom. “Pretože ich držíme do splatnosti, očakávame, že postupom času budeme mať nulové straty.”
Stále existovala možnosť, že vystrašení zákazníci BofA budú hromadne vyberať svoje peniaze, ako sa to stalo pri SVB, no nestalo sa tak. V skutočnosti sa vklady zvýšili po zaregistrovaní približne 200 000 nových účtov v treťom štvrťroku.
Niektorí analytici sa tiež domnievajú, že to najhoršie z otrasov na trhu so štátnymi pokladnicami je za nami, keďže Federálny rezervný systém začína signalizovať, že kampaň za sprísňovanie menovej politiky je takmer u konca. Desaťročné výnosy v posledných týždňoch oslabili a od utorka klesli z 5 % na 4,6 %.
Banky pod tlakom
To neznamená, že veľká štvorka bánk môže byť pokojná.
V článku zverejnenom začiatkom tohto roka výskumníci Fedu z Kansas City dospeli k záveru, že straty na papieri môžu stále ťahať cenu akcií banky nadol: „Nerealizované straty by mohli negatívne ovplyvniť ceny akcií, pretože vnímanie finančného zdravia investormi sa zhoršuje.“
Presne to sa tento rok stalo: akcie troch zo štyroch najväčších bánk klesli. Ako sa očakávalo, najviac bola zasiahnutá Bank of America, ktorej akcie za posledný rok klesli o 24 % a medziročne o 14 %.
„Obavy z nerealizovaných strát zo štátnych dlhopisov doliehajú aj na amerických veriteľov, čo opäť odzrkadľuje obavy z rastúcich úrokových sadzieb a či Federálny rezervný systém USA nesprísni politiku príliš na príliš dlho,“ uviedol Russ Mold z AJ Bell vo svojej poslednej správe. týždeň.
Nerealizované straty nemusia spustiť ďalšiu finančnú krízu, no kým budú akcie bánk klesať, budú aj naďalej problémom pre najväčšie spoločnosti na Wall Street.