Na mediálnom fóre o falzifikovvaných správach
“Fake news”, alebo falšované, či falošné spráy sú informačnou mystifikáciou alebo úmyselným šírením dezinformácií v sociálnych médiách a tradičných médiách s cieľom zavádzať, kôli cieľom zís finančný alebo politický zisk.
O falošných, či falzifikovaných správach sa diskutovalo na 1. medzinárodnom mediálnom fóre v Pezinku. Fórum zorgnizovala Moskovská štátna univerzita M. V. Lomonosova v spolupráci s časopisom Meždunarodnaya žizň a slovnskou firmou Comenius Analytica.
Na fóre sa diskutujúci snažili nájsť odpoveď na jednoduchú otázku. Čo sú to falzifikoané, či falošné správy?
Autori falzifikovaných správ často používajú chytľavé titulky alebo plne vyrobené príbehy, aby zvýšili čitateľnosť a citáciu. V tomto prípade je zisk vytvorený rovnakým spôsobom ako princípom kliknutia a je to príjem z reklamy, ktorý sa generuje bez ohľadu na spoľahlivosť publikovaných materiálov. Falzifiované správy znamenajú ednoduchý prístup k príjmom z reklamy, ale aj zvýšenú politickú polarizácia spoločnosti. Všadeprítomnosť sociálnych sietí viedli k šíreniu falošných správ. Umožňuje to anonymné hosťovanie stránok, ktoré uverejňujú texty anonymných alebo pseudonymných autorov, sťažujú legálne stíhanie takýchto zdrojov za dezinformáciu alebo ohováranie.
Falošná správa “sa definuje ako správa, ktorá je “úplne zložená z vymyslených prvkov a vyrobená s cieľom oklamať čitateľa” s cieľom zvýšiť návštevnosť internetových stránok, čístanosť tlačných médií, a ich zisky. Falzifikované správy treba odlíšiť od satirických správ, ktoré využívajú zveliovanie a fiktívne prvky, s cieľom pobaviť čitateľa alebo upriamiť pozornosť na konkrétny problém.
Na konferencii bolo približne 100 odborníkov z 15 krajín sveta.