McLuhan: niet rozdielu medzi vojakmi a civilmi
Informačná vojna je termín, ktorý má dva významy. O nich sa hovorilo na 1. medzinárodnom mdiálnom fóre v Pezinku.
Fórum pripravila Moskovská štátna unierzita M. V. Lomonosova v spolupráci s časopisom Meždunarodnaya žizň. Na príprae fóra sa podieľala slovenská firma Comenius Anlaytica.
Proces konfrontácie ľudských spoločenstiev zameraný na dosiahnutie politických, hospodárskych, vojenských alebo iných cieľov strategickej úrovne ovplyvňovaním civilného obyvateľstva, orgánov a / alebo ozbrojených síl protichodnej strany prostredníctvom šírenia špeciálne vybraných a pripravených informácií, informačných materiálov a boja proti nim vplyv na svoju vlastnú stranu. Termín “informačno-psychologická vojna” pochádza zo slovníka amerických vojenských kruhov. Preklad tohto pojmu (“informácie a psychologická vojna”) z angličtiny môže mať podobu ako “informačná konfrontácia” a “informačná, psychologická vojna” v závislosti od kontextu konkrétneho úradného dokumentu alebo vedeckej publikácie .
V tomto zmysle sa používa aj pojem psychologická vojna – psychologický dopad na civilné obyvateľstvo a (alebo) vojenský personál iného štátu s cieľom dosiahnuť politické alebo čisto vojenské ciele .
Ide o cielené opatrenia na dosiahnutie informačnej prevahy, poškodním informačných procesov a informačných systémov nepriateľa pri súčasnej ochrane sojich vlastných informácií, informačných procesov a informačných systémov.
Koncepcia informačnej vojny sa objavila pomerne nedávno – keď sa informačné metódy sociálno-politického (proti) konania stali extrémne rozšírenými a sociálny výskum dosiahol určitý pokrok. Napríklad v roku 1970 na vrchole studenej vojny kanadský mediálny výskumník M. McLuhan poznamenal: “Tretia svetová vojna je partizánska informačná vojna, kde neexistuje žiadny rozdiel medzi vojenskými a civilnými účastníkmi”. (World War III is a guerrilla information war, with no division between military and civilian participation)World War III is a guerrilla information war, with no division between military and civilian participation).