Trh solárnych panelov znižuje ponuku striebra

LONDÝN – Účinnejšie články solárnych panelov si vyžadujú viac striebra, solárny priemysel hľadá lacnejšie náhrady.

Zmeny v technológii solárnych panelov urýchľujú dopyt po striebre, čo vedie k väčšiemu deficitu ponuky tohto kovu pri malom perspektívnom zvýšení ťažby.

Striebro vo forme pasty tvorí vodivú vrstvu na prednej a zadnej strane kremíkových solárnych článkov. Priemysel však v súčasnosti začína vyrábať účinnejšie verzie článkov, ktoré využívajú oveľa viac striebra, čo by malo zvýšiť už aj tak rastúcu spotrebu.

Solárna energia stále predstavuje pomerne malú časť celkového dopytu po striebre, ale tento dopyt rastie. Podľa správy Inštitútu pre striebro sa predpokladá, že tento rok bude predstavovať 14 % spotreby, pričom v roku 2014 to bolo približne 5 %. Veľká časť tohto rastu pochádza z Číny, ktorá by mala v tomto roku nainštalovať viac panelov ako celé USA.

Solárny priemysel je “skvelým príkladom toho, aký nepružný je dopyt po striebre”, povedal Gregor Gregersen, zakladateľ spoločnosti Silver Bullion, ktorá je singapurským obchodníkom. Solárny priemysel sa podľa neho vyvíjal a stal sa oveľa efektívnejším s menším množstvom striebra, ale to sa teraz mení.

Podľa agentúry BloombergNEF je pravdepodobné, že štandardný pasivovaný emitor a zadný kontakt článku bude v nasledujúcich dvoch až troch rokoch nahradený tunelovými oxidmi pasivovanými kontaktmi a heteroprechodovými štruktúrami. Zatiaľ čo články PERC vyžadujú približne 10 miligramov striebra na watt, články TOPCon vyžadujú 13 miligramov a heteroprepojenia 22 miligramov.

Ponuka sa zároveň začína zdať obmedzená. Podľa Silver Institute sa minulý rok ponuka nezmenila, hoci dopyt vzrástol takmer o pätinu. V tomto roku sa predpokladá zvýšenie produkcie o 2 %, zatiaľ čo priemyselná spotreba by mala vzrásť o 4 %.

Problémom pre nákupcov striebra je, že zvýšenie ponuky nie je vzhľadom na vzácnosť primárnych baní vôbec jednoduché. Projekty zamerané na ťažbu olova, zinku, medi a zlata predstavujú približne 80 % ponuky tohto kovu a striebro je vedľajším produktom.

 

A keďže ťažobné spoločnosti sa už teraz zdráhajú realizovať nové veľké projekty, nižšia ziskovosť striebra v porovnaní s inými drahými a priemyselnými kovmi znamená, že pozitívne cenové signály nestačia na zvýšenie produkcie. Dokonca aj nedávno schválené projekty môžu byť vzdialené od výroby desať rokov.

Výsledkom je taká výrazná záťaž v zásobovaní, že podľa štúdie Univerzity v Novom Južnom Walese by sa do roku 2050 mohlo v odvetví solárnej energie vyčerpať 85 až 98 % svetových zásob striebra. Množstvo striebra spotrebovaného na jeden článok sa zvýši a podľa Bretta Hallama, jedného z autorov dokumentu, by mohlo trvať päť až desať rokov, kým sa vráti na súčasnú úroveň.

Čínske solárne spoločnosti však aktívne skúmajú lacnejšie alternatívy, napríklad galvanickú meď, hoci výsledky sú zatiaľ zmiešané. Podľa Zhong Baoshena, predsedu spoločnosti Longi Green Energy Technology Co, najväčšieho svetového výrobcu panelov, sú technológie, ktoré využívajú lacnejšie kovy, už pomerne pokročilé a čoskoro sa začnú masovo vyrábať, keď ceny striebra prudko stúpnu.

Striebro sa v súčasnosti obchoduje za približne 22,70 USD za uncu. Tento rok kov klesol približne o 5 %, ale je výrazne nad úrovňou, na ktorej bol pred prudkým nárastom v roku 2020, keď dopyt podporila pandémia.