Technologická závislosť: každých trinásť minút pravidelne kontrolujeme inteligentný telefón

Závislosť na inteligentných telefónoch spôsobuje poruchy spánku, problémy s pamäťou a depresie.

Svet sa mení neuveriteľnou rýchlosťou. Najdôležitejším faktorom takýchto rýchlych zmien je technologický rozvoj. K takejto dynamike samozrejme prispieva aj rýchlosť ľudského prispôsobovania sa inováciám. Internet je však nástroj, ktorý, podobne ako nôž, prináša ľuďom úžitok, ak sa používa správne, a pri nesprávnom používaní prináša problémy.

Svet sa mení neuveriteľnou rýchlosťou. Najdôležitejším faktorom takýchto rýchlych zmien je technologický rozvoj. K takejto dynamike samozrejme prispieva aj rýchlosť ľudského prispôsobovania sa inováciám. Internet je však nástroj, ktorý, podobne ako nôž, prináša ľuďom úžitok, ak sa používa správne, a pri nesprávnom používaní prináša problémy.

 

Profesijný a vzdelávací život, potreba okamžitého a rýchleho prístupu k informáciám si vyžiadala zavedenie technologických nástrojov pripojených na internet. Ak sa pokúsime vypočítať výhody, možno si budeme musieť pripraviť dlhý zoznam. Ale dnes budeme hovoriť o škode. Čas strávený pred obrazovkou sa tak zvýšil, že sa to začalo stávať dôvodom pre používanie termínu „technologická závislosť“ zo strany špecialistov. Závislosť vo svojej najvšeobecnejšej definícii označuje stratu kontroly nad vlastným správaním. Môže to byť buď neschopnosť odolať akejkoľvek psychoaktívnej látke, alebo opakovanie určitých akcií.

Čo je technologická závislosť?

Technologická závislosť je typ poruchy impulzívnej kontroly, pri ktorej človek pociťuje škodlivé účinky technológií v dôsledku nadmerného používania počítača, internetu, videohier, mobilných zariadení. Technologická závislosť môže byť kategorizovaná ako závislosť od hazardných hier, závislosť na sociálnych sieťach, nakupovanie, konzumácia video obsahu, závislosť od hazardných hier.
Odborníci upozorňujú, že medzi závislosťou od psychoaktívnych látok a závislosťou od technológií nie je veľký rozdiel. Hoci druhá sa nazýva behaviorálna závislosť, obe odrody ovplyvňujú rovnakú časť mozgu.
Výskumy ukazujú, že závislosť na technológiách spôsobuje mnoho nepriaznivých účinkov, ako sú problémy s pamäťou, ťažkosti s organizáciou a plánovaním, ťažkosti s ovládaním impulzov, poruchy spánku, oslabené rodinné väzby, nedostatok sebavedomia, zvýšená tendencia klamať, zhoršené vnímanie času, depresia. , úzkostná porucha, neschopnosť prevziať zodpovednosť.
Technologická závislosť má aj fyzické následky, ako sú bolesti chrbta, syndróm karpálneho tunela, bolesti hlavy, suché oči, nadmerné priberanie alebo naopak chudnutie.

Ako rozpoznať závislosť na technológiách?

Najdôležitejším spôsobom, ako pochopiť, či má človek na niečom závislosť, je pozrieť sa na to, ako sa správa, bez toho, aby mal nablízku niečo, čo vyvoláva podozrenie zo závislosti. Ak sa človek, keď je mimo obrazovky, cíti úzkostne alebo nepohodlne, spanikári alebo sa stáva agresívnym, mysliac si, že stratil niečo veľmi dôležité, potom môže byť závislý na technológii. Zmeny v správaní sú najdôležitejším faktorom pri vytváraní závislosti.
Zatiaľ čo mnohé zdroje vyjadrujú závislosť na technológiách z hľadiska časového limitu, na to, aby bolo možné človeka označiť za závislého, netreba ignorovať povinnú prítomnosť obrazovky (napríklad hodiny strávené pri počítači v práci alebo v škole).

Krajinou najviac závislou od smartfónov je Turecko

Z globálneho prieskumu mobilných používateľov, ktorý sa uskutočnil medzi viac ako 53 000 ľuďmi v 33 krajinách vrátane Turecka, sa zistilo, že Turecko je v Európe najviac závislou krajinou na smartfónoch. Kým v Európe si ľudia skontrolujú telefón 48-krát denne, v Turecku je to 78-krát. A to znamená, že Turci dvíhajú telefón každých 13 minút. Inými slovami, takmer dvakrát častejšie ako Európania.
Podľa výsledkov tej istej štúdie, ak v EÚ je počet tých, ktorí kontrolujú telefón pred spaním 40 %, potom v Turecku toto číslo dosahuje 85 %.
Ďalšia štúdia ukázala, že 13 % mileniálov používa smartfón 12 hodín denne. Osoba, ktorá zdvihne telefón, sa pozerá na obrazovku najmenej jednu minútu a 15 sekúnd. Zároveň sa najčastejšie využívajú aplikácie na posielanie správ, na druhom mieste sú sociálne siete a na treťom sú informačné stránky.

Boj proti závislosti

Hlavnou črtou závislých ľudí je, že svoju závislosť popierajú. Vo svetle týchto údajov by sme mali svojich blízkych pozorne sledovať a chrániť ich pred touto pohromou. Na zvládnutie závislosti na technológiách môžete vyskúšať nasledujúce techniky.
Skúste si vytvoriť nové návyky. Športovanie, aj keď to môže byť zo začiatku náročné, bude mimoriadne prospešné pre vaše fyzické a duševné zdravie.
– Choďte častejšie von.
– Obmedzenie internetového balíka môže byť dôležitým krokom, ktorý vám pomôže zastaviť sa.
– Odstráňte aplikácie, ktoré zaberajú veľa času, a nesťahujte nové.
– Neberte telefón pri stole, kde sedíte s rodinou a priateľmi.
– S telefónom nevstupujte do spálne, ak je to možné, nabíjajte ho v inej miestnosti.
– Vytvorte si zoznam úloh.
Veľmi pomôže osvojenie si nových návykov. Pripravte si týždenné alebo denné plány a snažte sa ich dodržiavať.