Čo týždeň dal: sezóna výsledkov podnikov sa začína

NEW YORK – Akcie sa väčšinu týždňa obchodovali s malými výkyvmi cien.

Dočkali sme sa zaujímavých údajov PMI a zároveň nám začína výsledková sezóna v plnom prúde. Svoje výsledky za minulý kvartál zverejňovali spoločnosti ako Tesla či Charles Schawb.

V pondelok akcie zaznamenali malé pohyby, keďže možnosť ďalšieho sprísnenia politiky zvýšila výnosy štátnych dlhopisov a trh prehodnocoval čo ďalej. Nasdaq 100 dosiahol slabšie výsledky ako hlavné akciové benchmarky.

Prezident richmondského Fedu Thomas Barkin povedal, že chce vidieť viac dôkazov o zmierňovaní inflácie v USA. V pondelok zverejnila svoje výsledky banka Charles Schwab Corp. Rýchle zvyšovanie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom v posledných štvrťrokoch negatívne ovplyvnilo podnikanie spoločnosti Schwab. Vklady klientov spoločnosti sa od konca roka znížili o 11 % na 325,7 miliardy USD k 31. marcu.

Vklady sú základným zdrojom tržieb banky. Znížili sa pretože zákazníci prestali využívať menej úročené účty a hľadali investície, ktoré by im zabezpečili lepšie výnosy z prebytočnej hotovosti. Investori pozorne sledujú vklady spoločnosti Schwab, pretože v prípade ich prílišného poklesu existuje obava, že firma by nakoniec mohla byť
nútená predať cenné papiere so stratou. Spoločnosť však tvrdí, že šanca, že sa tak stane, je “takmer nulová”..

Makro údaje z Číny v utorok pozitívne prekvapili analytikov. Čínska ekonomika rástla v prvom štvrťroku najrýchlejším tempom za posledný rok, čím Peking dosiahol svoj tohtoročný rastový cieľ bez výraznejších stimulov a zároveň pomohol zmierniť pokles globálnej ekonomiky. Hrubý domáci produkt sa v minulom štvrťroku oproti predchádzajúcemu roku zvýšil o 4,5 %, ukázali oficiálne údaje v utorok. V marci sa maloobchodné tržby oproti
predchádzajúcemu roku zvýšili o 10,6 %, čo predstavuje najväčší mesačný prírastok od júna 2021.

Optimistické údaje poskytujú čínskej vláde základ na to, aby splnila alebo prekročila svoj cieľ rastu HDP na úrovni približne 5 % v tomto roku. Tým by sa Čína spolu s Indiou stala najväčším prispievateľom ku globálnemu rastu v roku 2023 a podľa Medzinárodného menového fondu by sa na expanzii podieľala približne polovicou.

Dobrá správa o HDP podnietila banky Citigroup Inc. a Societe Generale SA k zvýšeniu ich celoročných prognóz rastu Číny na 6,1 %, resp. 6 %. Agentúra S&P Global Ratings takisto uviedla, že existuje možnosť zvýšenia jej súčasnej prognózy na úroveň 5,5 %.

Index S&P 500 prerušil v stredu dvojdňový nárast. Index volatility Cboe dosiahol najnižšiu hodnotu od novembra 2021 a klesol na približne 16 bodov. V neskorom obchodovaní klesla spoločnosť Tesla Inc, keďže jej zisk za prvý štvrťrok nenaplnil očakávania. Prevádzková marža spoločnosti Tesla sa v prvom štvrťroku znížila na 11,4 %, čo je približne dvojročnéminimum, po tom, čo spoločnosť v januári a marci znížila ceny svojich elektrických vozidiel.

Alan Musk už tento mesiac uskutočnil niekoľko ďalších kôl znižovania cien a uviedol, že mu nevadí, že na každom predanom aute zarobí menej peňazí. Hoci Tesla zostáva lídrom v predaji elektrických vozidiel a má pomerne dobrú pozíciu, jej rast sa dramaticky spomalil, keďže náklady na pôžičky stúpajú a viacerí výrobcovia automobilov uvádzajú na trh konkurenčné modely.

Technologickému indexu Nasdaq 100 sa vo štvrtok nedarilo. Indexu nepomáhalo to, že automobilka Tesla Inc. klesla približne o 10 % po tom, ako signalizovala, že bude pokračovať v znižovaní cien s cieľom podporiť dopyt. Prezidentka Clevelandskej centrálnej banky Fed Loretta Mesterová signalizovala podporu ďalšiemu zvýšeniu sadzieb s cieľom potlačiť infláciu a zároveň upozornila na potrebu sledovať nedávne napätie v bankách, ktoré by mohlo
obmedziť úverovanie a utlmiť ekonomiku.

Ak Fed zostane v trende, finančné podmienky by sa mali naďalej sprísňovať, ekonomika by mala spomaliť do recesie a akcie by mali výrazne klesnúť. Štvrtkový pokus spoločnosti SpaceX o vyslanie jej modelu Starship do vesmíru sa
skončil výbuchom.

To potenciálne komplikuje cieľ šéfa spoločnosti Elona Muska poslať ľudí späť na Mesiac. Štvrtkový test bol pre Starship, najväčšiu raketu aká bola kedy postavená, kľúčový a mal ukázať, že vozidlo dokáže doletieť do vesmíru a absolvovať aspoň čiastočný oblet Zeme.

Podľa agentúry hodnotiaacej podielové fondy Morningstar európske fondy spoločnosti Credit Suisse zaznamenali v
období od 20. marca do 6. apríla čistý úbytok vo výške 3,8 miliardy USD. Tieto údaje zahŕňajú len fondy, ktoré vykazujú denné čísla, a nereprezentujú celú oblasť správy aktív Credit Suisse. Odliv klientov poukazuje na to, že zlúčená firma má problém udržať si klientov po tom, ako UBS súhlasila s prevzatím svojho konkurenta. Predseda predstavenstva UBS Colm Kelleher uviedol, že uzavretie transakcie bude pravdepodobne trvať niekoľko mesiacov
a dokončenie integrácie až štyri roky.

Podľa piatkových údajov PMI od spoločnosti S&P Global Ratings aprílové údaje naznačili rýchlejší rast podnikateľskej aktivity v podnikoch so sídlom v USA. Produkcia rástla najvýraznejším tempom za takmer rok, keďže expanziu podporil silnejší dopyt, zlepšujúca sa ponuka a prudší nárast nových objednávok. Solídny rast aktivity bol zaznamenaný vo výrobnom sektore aj v sektore služieb.

Hlavný index S&P Global Flash US PMI zaznamenal v apríli 53,5 bodu, čo je nárast oproti marcovej hodnote 52,3 bodu, a signalizuje tak najrýchlejší nárast podnikateľskej aktivity od mája 2022. Zvýšenie produkcie bolo tretie v priebehu niekoľkých mesiacov.

Rýchlejší nárast aktivity bol založený na širokej báze, pričom výraznejšie tempo rastu zaznamenali podniky v sektore služieb. Na miestach, kde bol zaznamenaný nárast aktivity, to firmy spájali s väčšou dôverou zákazníkov a výraznejším nárastom nových objednávok.

Niektoré spoločnosti tiež uviedli, že zlepšenie ich schopnosti zamestnávať zamestnancov zvýšilo produkciu.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku miera inflácie spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve, ktorá sa v marci 2023 medziročne znížila na 10,1 %, čo je viac ako trhové očakávania na úrovni 9,8 %.

Stavebné povolenia v Spojených štátoch klesli v marci 2023 o 8,8 % na sezónne upravenú ročnú mieru 1,413 milióna. Medziročná miera inflácie medzi producentmi v Nemecku sa v marci 2023 spomalila už šiesty krát po sebe na 22-mesačné minimum 7,5 %.

Ročná miera inflácie v Japonsku sa v marci 2023 znížila z 3,3 % v predchádzajúcom mesiaci na 3,2 %. Išlo o najnižšiu hodnotu od septembra minulého roka. Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve klesli v marci 2023 o0,9 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, pričom trh očakával pokles o  0,5 %. Výrobný index NY Empire State v apríli 2023 nečakane vzrástol na 10,8 bodu z marcových -24,6 bodu, čím prekonal trhové prognózy na úrovni -18 bodov.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: – 0,13 %
DOW JONES: – 0,23 %
NASDAQ: – 0,42 %
DAX: + 0,47 %Euro Stoxx 50: + 0,41 %
NIKKEI: + 0,25 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: + 7,62%
DOW JONES: + 2,00 %
NASDAQ: + 15,34 %
DAX: + 14,06 %
Euro Stoxx 50: + 16,21 %
NIKKEI: + 9,47 %

Patrik Bartoš, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.