Bloomberg: USA plánujú posilniť kontrolu nad exportom čipov do Čínskej ľudovej republiky
WASHINGTON – Tento krok by mohol zdvojnásobiť množstvo zariadení, ktoré si vyžadujú licencie na vývoz.
Administratíva prezidenta USA pracuje na ďalšom posilnení obmedzení na vývoz zariadení na výrobu polovodičov do Číny .
Píše o tom Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou. Je potrebné poznamenať, že vláda USA informovala americké spoločnosti o svojich zámeroch a naznačila, že plánuje oznámiť nové obmedzenia už budúci mesiac.
Pravidlá by mohli zdvojnásobiť množstvo zariadení, ktoré by si vyžadovali špeciálne licencie na vývoz, čím by sa vytvorili nové prekážky pre výrobcov zariadení, ako sú napríklad aplikované materiály.
Bidenova administratíva teraz plánuje koordináciu s vládami Holandska a Japonska, dvoch ďalších kľúčových krajín vyrábajúcich čipy. Podľa zdroja oboznámeného s plánmi vlády USA neplánujú zmierniť svoje plány, ak tieto krajiny zavedú slabšie pravidlá.
Približne 17 typov zariadení potrebných na výrobu polovodičov v súčasnosti vyžaduje licenciu, najmä ak sa ich čínski zákazníci pokúšajú kúpiť. Podľa zdrojov by sa toto číslo malo zdvojnásobiť, berúc do úvahy obmedzenia zavedené Japonskom a Holandskom.
V USA sú traja hlavní výrobcovia integrovaných obvodov: Applied Materials, KLA a Lam Research. Spolu s japonským Tokyo Electron a holandským ASML Holdingom dominujú v tomto odvetví. Bez prístupu k ich najlepším produktom nie je možné vybudovať linky schopné produkovať najmodernejšie čipy.
Obmedzenia stoja priemysel draho. Americké spoločnosti boli nútené varovať investorov, že strata prístupu na čínsky trh ich bude stáť miliardy dolárov na príjmoch.
na jeseň roku 2022 administratíva prezidenta USA Joea Bidena zaviedla nové obmedzenia na predaj niektorých sofistikovaných počítačových čipov do Číny a Ruska . Obmedzenia sa vzťahujú na vysokovýkonné modely čipov známe ako GPU predávané spoločnosťami Nvidia a Advanced Micro Devices.
V októbri USA oznámili vývozné obmedzenia, ktoré mnohým čínskym spoločnostiam bránili v prístupe k výrobným zariadeniam. A v polovici decembra sa objavil zoznam 36 spoločností, na prevod amerických technológií je potrebná licencia z Washingtonu.
V reakcii na to začali čínski výrobcovia čipov hľadať spôsoby, ako tieto obmedzenia obísť. Začali najmä zámerne spomaľovať svoje procesory, aby obišli americké sankcie.
V januári vyšlo najavo, že Čína hľadá stratégiu, ktorá umožní prekonať následky krokov USA , ktoré priviedli čínsky polovodičový priemysel do slepej uličky. Peking sa pri výrobe najmodernejších polovodičov a zariadení na výrobu čipov spoliehal na západnú technológiu.