Chcete investovať do kryptomien, výhody, riziká

BRATISLAVA – Láka vás predstava zhodnocovania majetku cez investovanie do kryptomien? Ako sú na tom dnes? Oplatí sa do nich investovať? Odpovedá odborník Marek Sokol.

Najvýznamnejšie kryptomeny sveta – Bitcoin a Ethereum sa doteraz nedokázali pozviechať z prudkého prepadu ich hodnoty, ku ktorému došlo po novembri 2021. Hoci sa na jar 2022 vrátili k rastu, ten bol iba krátkodobý a nasledoval po ňom ďalší pád. Oplatí sa teda do nich invesovať? „Pokiaľ niekomu vyhovuje jazdiť na tzv. „horskej dráhe“, môže využiť tento druh investovania. Musí však byť pripravený na vysokú mieru rizika a pravidelné sledovanie vývoja,“ hovorí Marek Sokol, odborný garant pre kapitálový trh spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom. Tá patrí k najväčším maklérskym spoločnostiam pôsobiacim na slovenskom trhu.

Vývoj sa predvídať nedá

Bitcoin sa od historického stropu 68 789,63 dolárov v novembri 2021 prepadol začiatkom roka 2023 (2. januára) na hodnotu 16 625 dolárov. Za ostatný rok a dva mesiace tak prišiel o približne 75 % svojej hodnoty. Od spomínaného stropu prišiel Bitcoin o 44 % iba v priebehu niečo vyše dvoch mesiacov, pokles bol teda intenzívny a prudký.

Vývoj ceny Bitcoin

Podobne sa nedarí ani Ethereu – kryptomene s druhou najvyššou trhovou kapitalizáciou na svete. Aj tá sa z maxím v novembri 2021, kedy atakovala hodnotu 4 500 eur, prepadla na pomaly štvrtinu vtedajšej hodnoty.

Takýchto poklesov bolo v priebehu posledných 2 – 3 rokov hneď niekoľko, čo vytvára značný pocit neistoty pri investovaní do tohto aktíva,“ hovorí Marek Sokol. Ako dodáva, kryptomeny majú preto špekulatívny charakter a ich vývoj na trhu je veľmi nepredvídateľný. Nepomáhajú im ani hackerské útoky, sprenevery či krachy kryptobúrz, akých sme boli svedkami v ostatnom období. Pokiaľ teda podľa Mareka Sokola niekomu vyhovuje jazdiť na tzv. „horskej dráhe“, môže využiť tento druh investovania. Musí však byť pripravený na vysokú mieru rizika a pravidelné sledovanie vývoja. „Na druhej strane si treba uvedomiť, že kryptomeny nie sú vhodnou investíciou pre človeka, ktorý si chce dlhodobo budovať a chrániť svoj majetok,“ upozorňuje Marek Sokol.

U koho riziko rastie?

Investovanie do kryptomien preto nie nie je vhodné pre ľudí, ktorí nemajú vytvorenú finančnú rezervu. Tá sa odporúča minimálne na úrovni troj- až šesťmesačných výdavkov. Kryptomeny by nemali byť preferovaným nástrojom na zhodnocovanie peňazí ani pre konzervatívnejších investorov. U nich totiž hrozí, že v prípade výraznejších a veľmi prudkých poklesov začnú panikáriť a okamžite vyberať investované peniaze z dôvodu obáv, že prídu o ešte väčšiu časť svojho majetku. V konečnom dôsledku tak iba zakonzervujú stratu, ktorú dosiahli.

V prvom rade by mali mať ľudia vytvorenú finančnú rezervu. Peniaze nad jej rámec by mali investovať dlhodobo a zamerať sa na stabilnejšie a hlavne bezpečnejšie portfólio. Až následne môžu časť voľných financií využiť na investovanie do špekulatívnych nástrojov, medzi ktoré patria aj kryptomeny,“ vysvetľuje Marek Sokol.

Malé kryptomeny nemusia prežiť

Rovnako je potrebné byť opatrný aj pri voľbe medzi už zabehnutými „veľkými“ kryptomenami a ich menšími náprotivkami. „Malé kryptomeny môžu mať obrovský potenciál rastu, keďže ich hodnota je iba zlomkom tých veľkých. Na druhej strane môžu byť predurčené aj na zánik. Nikdy sa nedá odhadnúť, aký osud ich postrehne“, upozorňuje Marek Sokol.

Nevyspytateľnosť kryptomien má vplyv aj na investičný horizont. Kým v prípade tradičných akciových investícií sa odporúča minimálne päťročné obdobie, keďže finančné trhy doteraz vždy v dlhodobom horizonte rástli, pri kryptomenách je to veľmi individuálne. Tým, že sa za nimi, na rozdiel od klasických akciových titulov, „neskrýva“ žiaden majetok či generovaný zisk, je ich vývoj významne ovplyvnený médiami a sentimentom samotných investorov.

Preto je v prípade kryptomien relevantné i špekulatívne sledovanie ich vývoja na dennej báze a reagovanie na krátkodobý vývoj. No investor sa môže rozhodnúť kryptomenu držať aj s cieľom dlhodobého rastu, alebo sa rozhodnúť pre tzv. „staking“. Vtedy svoju kryptomenu požičia za odmenu iným investorom a tá sa mu na danej burze na dané obdobie zablokuje. „Bez ohľadu na zvolený prístup je však rozhodujúce si uvedomiť, že investovanie do kryptomien je v prvom rade špekulácia s neistým výsledkom. Je možné na nej zarobiť, ale aj prísť o majetok, preto vsadiť všetko na jednu kartu neodporúčam,“ dodáva odborník UNIVERSAL maklérsky dom Marek Sokol.