Čo týždeň dal: zvyšovanie úrokových sadzieb a dáta o inflácii hýbu kapitálovými a aj finančnými trhmi
NEW YORK -V tomto týždni sa investori zameriavali na zverejnenie dát o spotrebiteľských cenách a na zasadnutia centrálnych bánk, ktoré priniesli ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb a taktiež prognózu ďalšieho vývoja menovej politiky.
Americké akciové indexy vstúpili do nové týždňa v zelených číslach. Index S&P 500 v pondelok poskočil o 1,40 % a index technologických firiem Nasdaq 100 stúpol o 1,20 %. Výnosy štátnych dlhopisov rástli, pričom 10-ročná sadzba sa pohybovala okolo 3,61 %. Oči investorov sa upierali na utorkové zverejnenie údajov o indexe spotrebiteľských cien v USA, ktoré mali podľa očakávaní ukázať, že ceny sú síce stále vysoké, ale naďalej sa spomaľuje tempo ich rastu.
Zo sektora podnikov sa v pondelok objavila správa, že spoločnosť Microsoft Corp. sa dohodla na kúpe 4 % podielu v spoločnosti London Stock Exchange Group Plc (LSEG) v rámci dohody o cloudových službách v hodnote 2,8 miliardy USD, ktorá posúva veľké technologické spoločnosti ďalej na finančné trhy. V rámci dohody LSEG uviedla, že v nasledujúcich 10 rokoch vynaloží minimálne túto sumu na cloudové služby spoločnosti Microsoft.
Transakcia sa pridáva k nedávnemu trendu spájania búrz a technologických firiem po podobných partnerstvách medzi spoločnosťami Nasdaq Inc. a Amazon.com Inc., ako aj Google a CME Group
spoločnosti Alphabet Inc.
Poukazuje to na zvýšený dopyt investorov po informáciách, ktoré im poskytujú výhodu na čoraz rýchlejších elektronických trhoch.
V utorok akciové indexy rozširovali svoje zisky v nadväznosti na zverejnené údaje o spotrebiteľských cenách v Spojených štátoch amerických. Index spotrebiteľských cien ukázal, že ročná miera inflácie v USA sa v novembri 2022 spomalila piaty mesiac po sebe na 7,10 %, čo bola najnižšia hodnota od decembra minulého roka a pod úrovňou prognóz, ktoré boli na úrovni 7,30 %.
Údaje o inflácii boli krátko po zverejnení nasledované prudkým rastom ceny akcií, ale indexy tieto zisky znížili, keďže investori sa zamerali na to, čo najnovšie čísla znamenajú pre smerovanie sadzieb americkej centrálnej banky – Federálneho rezervného systému (Fed). Vzhľadom na to, že celková ročná inflácia sa stále pohybuje nad úrovňou 7 %, je však ešte príliš skoro na to, aby
Fed ubral plyn pri rýchlom zvyšovaní úrokových sadzieb.
Pozitívom však je, že dochádza k zlepšeniu situácie v dodávateľskom reťazci a taktiež sa v roku 2023 očakáva nárast nezamestnanosti, čo by malo prispieť k zníženie inflácie.
V stredu prerušili americké akciové indexy dvojdňovú rallye po tom, ako predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell zopakoval svoj jastrabí postoj a zároveň naznačil, že centrálna banka sa blíži ku koncu cyklu sprísňovania, ktorý od marca posunul sadzby z takmer nulovej úrovne na 4,50 %. Počas stredajšej volatilnej seansy sa síce indexy S&P 500 a Nasdaq 100 pohybovali medzi ziskami a stratami, oba indexy však skončili nižšie po tom, ako Fed zvýšil sadzby o pol percentuálneho bodu a signalizoval, že príde ďalšie zvyšovanie. Powell naznačil, že Fed má v úmysle pokračovať v boji s infláciou, keďže podľa prognózy predstaviteľov menovej politiky sadzby na budúci rok skončia na úrovni 5,10 %.
Fed tiež predpokladá, že hospodársky rast sa v budúcom roku spomalí, pričom inflácia zostane výrazne nad jeho 2-percentným cieľom. Vo štvrtok index S&P 500 klesol o viac ako 2 % a uzavrel na najnižšej úrovni za viac ako mesiac. Straty technologického indexu Nasdaq 100 presiahli 3 %. Akcie v Európe tiež uzavreli vo štvrtok nižšie po tom, ako ECB revidovala smerom nahor inflačné projekcie na rok 2024.
Ropa prerušila trojdňovú rally. Komodity od ropy po meď boli pod tlakom, keďže sa stupňovali obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky a slabnúceho dopytu. Počas tohto dňa sme mohli sledovať aj zasadnutie ECB, na ktorom sa Rada guvernérov rozhodla pre zvýšenie sadzieb o 50 bázických bodov. Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová uviedla, že centrálna banka očakáva zvyšovanie úrokových sadzieb tempom 50 bázických bodov počas určitého obdobia.
Jastrabí politici ustúpili od svojho želania výraznejšieho zvýšenia, pretože uprednostnili informovanie o budúcich krokoch a pevnú dohodu o urýchlenom začatí znižovania súvahy ECB. Počas piatkového obchodného dňa sa akciové indexy nachádzali v červených číslach. Najnovšie údaje naznačili, že agresívne sprísňovanie Federálneho rezervného systému zasahuje ekonomiku, pričom
investori sa obávajú, že odhodlanie centrálnej banky pokračovať vo zvyšovaní sadzieb by mohlo ekonomiku uvrhnúť do recesie. Rizikové aktíva strácali, odkedy Fed a Európska centrálna banka potvrdili, že sadzby budú rásť dlhšie.
To poprelo očakávania trhu týkajúce sa nižšej maximálnej sadzby a potenciálneho zníženia sadzieb v roku 2023 a tiež zahmlilo výhľad ekonomického rastu. Ekonómovia teraz vidia 60 % pravdepodobnosť recesie v USA a 80 % pravdepodobnosť v Európe. K negatívnej nálade na trhu prispel aj prezident newyorského Fed-u John Williams po tom, ako v televízii Bloomberg povedal, že napätý trh práce pravdepodobne udrží vysokú infláciu a zaručí ďalšie zvyšovanie sadzieb.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktorý klesol v týždni končiacom
10. decembra o 20 000 na 211 000, čo je najmenej od konca septembra a výrazne pod trhovými očakávaniami na úrovni 230 000. Inflácia meraná prostredníctvom indexu spotrebiteľských cien v
eurozóne bola v novembri 2022 revidovaná na 10,1 % medziročne, čo je mierne zvýšenie oproti predbežnému odhadu 10,0 %. Maloobchodné tržby v USA v novembri 2022 medzimesačne klesli o
0,6 %, čo je oveľa horšie, ako trhové prognózy, ktoré predpokladali pokles o 0,1 %. Ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve sa v novembri 2022 znížila na 10,7 % z októbrových 11,1 %, čo bola
najvyššia hodnota od októbra 1981. Ročná miera inflácie v USA sa v novembri 2022 spomalila piaty mesiac po sebe na 7,1 %, čo je najnižšia hodnota od decembra minulého roka.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: -2,09 %
DOW JONES: -1,66 %
NASDAQ: -2,72 %
DAX: -3,32 %
Euro Stoxx 50: -3,37 %
NIKKEI: -1,87 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: -19,18 %
DOW JONES: -9,41 %
NASDAQ: -31,57 %
DAX: -12,54 %
Euro Stoxx 50: -11,50 %
NIKKEI: -4,39 %
Tomáš Ferech, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.