Čo týždeň dal: Nárast rekordnej inflácie spomaľuje
NEW YORK – Akcie tento týždeň celkovo rástli pomáhala im hlavne znižujúca sa inflácia.
V pondelok vyšiel prieskum spotrebiteľských očakávaní inflácie newyorskej federálnej centrálnej banky v USA na najbližšie tri roky. Očakávania klesli v júli na 3,2 % z 3,6 % v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o druhý mesačný pokles za sebou. Výhľad inflácie na najbližší rok klesol na 6,2 % zo 6,8%.
Najvýraznejšie klesli očakávania týkajúce sa inflácie cien potravín a pohonných látok. Prieskum ukázal, že spotrebitelia očakávajú, že benzín v nadchádzajúcom roku v USA zdražie len o 1,5 %. Akcie na tieto správy ale veľmi nereagovali, počas obchodného dňa ceny skôr kolísali. Najviac sa spomínala
spoločnosť Nvidia Corp., ktorá sa prepadla o takmer 6,5%, potom čo znížila svoj výhľad na najbližšie obdobie. Spolu s ňou klesali aj všetci ostatní výrobcovia čipov.
V súvislosti so zhoršujúcimi sa výhľadmi sa opäť vynárali správy o rizikách pre najbližší rast ekonomiky. Rôzny analytici varovali že zhoršujúce sa výhľady budú len pribúdať. Podľa nich sa sprísňovanie centrálnymi bankami ešte nepremietlo do ekonomiky a teda ani do výsledkov firiem.
Utorok priniesol ešte negatívny sentiment na trhy, ktoré sa počas dňa obchodovali prevažne v strate. Indexy ťahali nadol hlavne technologické akcie. Obchodníci sa pred infláciou zbavovali niektorých pozícií v prípade ak by vyšla správa, že americká inflácia neustupuje a stále rastie. Správy o inflácií
a z trhu nezamestnanosti sú dôležité.
Výška zverejnenej inflácie bude mať veľký dopad na ďalšie zvyšovanie sadzieb. Guvernér centrálnej banky v USA Jerome Powell po poslednom zasadnutí výboru kde guvernéri zvýšili sadzby o 75 bázických bodov uviedol, že práve prichádzajúce výsledky inflácie a výsledky z trhu práce, určia ďalšie smerovanie centrálnej banky. Pred septembrovým zasadnutím Fedu nás ešte čaká ďalšia správa o zamestnanosti a ďalšie údaje o inflácii + netreba zabudnúť na
Jackson Hole.
V utorok ráno sa zastavil tok ruskej ropy cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky, pretože sankcie zabránili plateniu tranzitného poplatku. Jednalo sa o zastavenie južného ropovodu Družba. Rusko odôvodnilo zastavenie medzinárodnými sankciami, ktoré
zabraňovali zaplatenie dodávok ropy.
V stredu vyšli výsledky inflácie v USA. Inflácia sa v júli spomalila viac, ako sa očakávalo, čo bolo odrazom nižších cien energií, ktoré môžu znížiť tlak na Federálny rezervný systém, aby pokračoval v agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb. Index spotrebiteľských cien vzrástol oproti predchádzajúcemu roku o 8,5 %, čo predstavuje ochladenie oproti júnovému nárastu o 9,1 %.
Takzvaný jadrový index spotrebiteľských cien, ktorý vylučuje volatilnejšie zložky potravín a energií, sa oproti júnu zvýšil o 0,3 % a oproti predchádzajúcemu roku o 5,9 %. Jadrový a celkový ukazovateľ boli nižšie ako sa predpokladalo.
Akcie na tieto správy rástli keďže investori očakávajú že Federálny rezervný systém by mohol zmierniť tempo zvyšovanie sadzieb. Swapy na sadzby teraz naznačujú, že v septembri je pravdepodobnejší pohyb o 50 bázických bodov než opakovanie zvýšenia o 75 bázických bodov, ktoré sa predstavitelia rozhodli uskutočniť na svojich posledných dvoch zasadnutiach.
Rast technologických akcií poslal Nasdaq 100 o viac ako 20 % nad jeho júnové dno, čím sa podľa všeobecne zaužívanej definície ocitol na býčom trhu. Šéf spoločnosti Tesla predal počas posledných troch dní obchodovania približne 7,92 milióna akcií, čo predstavuje približne 6,9 miliardy USD. Hlavným dôvodom podľa Muska je nahromadenie hotovosti pred súdnym procesom, ktorý by ho mohol prinútiť dodržať dohodu o prevzatí spoločnosti Twitter Inc.
Vo štvrtok vyšli výsledky cien výrobcov v USA, ktoré nečakane klesli prvýkrát po viac ako dvoch rokoch. Podobne ako pri indexe spotrebiteľských cien aj na tento ukazovateľ mal významný vplyv pokles cien energií. Index cien výrobcov pre konečný dopyt sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 0,5 % a oproti predchádzajúcemu roku vzrástol o 9,8 %. Správa ukázala, že približne 80 % poklesu cien tovarov bolo spôsobených 16,7 % prepadom cien benzínu.
Ceny služieb v júli vzrástli len o 0,1 %, k čomu prispel nárast marží na pohonné hmoty a ceny dopravy a skladovania. Napriek tomu to bol najmenší nárast za posledné tri mesiace. Americké akcie vo štvrtok mierne strácali. V Európe trhy skôr rástli. Vo štvrtok ešte vyšla v USA správa o počte žiadostí o dávky v nezamestnanosti.
Tento ukazovateľ vzrástol na 262 000 a momentálne je na najvyššej úrovni od novembra minulého roka, čo naznačuje pokračujúce zmierňovanie situácie na trhu práce. Náklady na nájomné v USA rastú najrýchlejším tempom za viac ako tri desaťročia, pričom po prvýkrát v histórii prekročili medián 2 000
USD mesačne.
Nárast je obzvlášť prudký v metropolitných oblastiach, ktoré počas pandémie zaznamenali veľký prílev nových obyvateľov. Očakáva sa, že zvyšovanie nájomného bude neustále zvyšovať infláciu, keďže nájomníci čelia šokom postupne. Náklady na bývanie tvoria približne tretinu indexu spotrebiteľských cien.
Počas piatku akcie znova rástli a uzatvárajú tento týždeň v zelených číslach. Pre index S&P 500 je tento týždeň už štvrtým v rade počas ktorého akcie rástli a ukončili týždeň pozitívne. Posledný krát sme niečo podobné zaznamenali na trhu ešte minulý rok v novembri. Počas obchodného dňa viedli
trh hlavne výrobcovia čipov a veľké spoločnosti ako Apple Inc. a Tesla Inc., ktoré posunuli index Nasdaq 100 nad technickú hranicu býčieho trendu po náraste o viac ako 20 % z júnových miním. Piatkové údaje ukázali, že spotrebiteľská nálada v USA sa vyšplhala na trojmesačné maximum v
dôsledku pevnejších očakávaní týkajúcich sa ekonomiky a osobných financií. V Európe stále pribúdajú problémy. Podľa najnovších správ hladina Rýna v piatok klesla na nové minimum, čím sa ešte viac obmedzia dodávky dôležitých komodít do niektorých častí vnútrozemia Európy. Podľa údajov
nemeckej vlády kľúčový vodný ukazovateľ v Kaube, kde je rieka úzka a plytká, klesol v piatok pod 40 centimetrov a v nasledujúcich dňoch bude pravdepodobne ďalej klesať. Rýnom sa prepravuje všetko od palív cez chemikálie, papierové výrobky až po obilie.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stoja za zmienku výsledky ročnej miery inflácie v USA, ktorá sa v júli 2022 spomalila viac, než sa očakávalo, na 8,5 % z viac ako 40-ročného maxima 9,1 %, ktoré bolo dosiahnuté v júni. Index cien výrobcov v USA v júli 2022 nečakane medzimesačne poklesol o 0,5 % po júnovom náraste o 1 %.
Prekonali sa tak trhové prognózy rastu, ktoré boli na úrovni 0,2 %. Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve sa v júli 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšili o 1,6 %, pričom vzrástli prvýkrát za päť mesiacov. Ročná miera inflácie v Číne vzrástla v júli 2022 na 2,7 % z 2,5 % v júni a v porovnaní s prognózami trhu príjemne prekvapila, pretože tie boli až na úrovni 2,9 %. Ročná miera inflácie v Nemecku bola v júli 2022 potvrdená na úrovni 7,5 %, pričom sa druhý mesiac po sebe spomalila, keďže balík úľav a zľava na palivo mali od júna mierny vplyv na celkovú mieru inflácie.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500:+3,25 %
DOW JONES: +2,92 %
NASDAQ: +3,08 %
DAX: +1,63 %
Euro Stoxx 50: +1,38 %
NIKKEI: +2,20 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: -10,20 %
DOW JONES: -7,09 %
NASDAQ: -16,60 %
DAX: -13,15 %
Euro Stoxx 50: -12,13 %
NIKKEI: -0,85 %
Patrik Bartoš, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.