Steve Hanke: sankcie sú nevyhlásenou vojnou, Západ zasahujú viac ako samotnú Ruskú federáciu
NEW YORK – Sankcie sú zbraňou Západu v nevyhlásenej vojne proti Rusku, povedal pre Asia Times profesor aplikovanej ekonómie Steve Hanke. Tie však nielenže nefungujú, ale viac ako Moskvu zasiahli aj samotný Západ, domnieva sa odborník.
Profesor aplikovanej ekonómie Steve Hanke vysvetľuje, prečo sankcie niečo stoja. Steve Hanke je profesorom aplikovanej ekonómie a zakladateľom a spoluriaditeľom Inštitútu pre aplikovanú ekonómiu, globálne zdravie a obchodné štúdie na Univerzite Johna Hopkinsa v Baltimore, Maryland.
Hanke je hlavným členom a riaditeľom projektu Troubled Currencies na Cato Institute vo Washingtone, DC, hlavným poradcom v Inštitúte pre medzinárodné menové štúdie na Renmin University of China v Pekingu a špeciálnym poradcom v Centre pre finančnú stabilitu v New Yorku.
Profesor Hanke je známy svojou promenovou reformou a obchodovaním s menami a strategickými komoditami. Pôsobil v Rade ekonomických poradcov amerického prezidenta Ronalda Reagana, bol poradcom piatich zahraničných hláv štátov a piatich ministrov zahraničných vecí a pôsobil ako štátny poradca vlád Litvy a Čiernej Hory.
Dostal sedem čestných doktorátov a je čestným profesorom na štyroch zahraničných inštitútoch. V roku 1995 pôsobil ako prezident Toronto Trust Argentina Mutual Fund v Buenos Aires počas jeho rozkvetu.
Hanke v súčasnosti predsedá dozornej rade amsterdamskej AdvancedMetallurgicalGroup NV. V roku 2020 mu Albánska republika udelila titul spoločník Rádu vlajky. Nižšie nájdete úryvky z rozhovoru s profesorom Hanke. Autorom je Adriel Kasonta.
Potom, čo NATO nedokázalo zabrániť konfliktu na Ukrajine, aliancia nebola ochotná opustiť myšlienku prijatia krajiny do svojich radov a kolektívny Západ sa rozhodol potrestať Rusko sankciami. Teraz, keď konflikt trvá už viac ako tri mesiace, ako hodnotíte účinnosť sankcií?
Ako všetky ostatné sankcie, aj tie, ktoré sú uvalené na Rusko, sú v skutočnosti ekonomickou zbraňou v nevyhlásenej vojne proti tejto krajine. A ako každé iné sankcie sa v kontexte dosiahnutia stanoveného cieľa ukázali ako úplne neúčinné a neovplyvnili postavenie Moskvy.
Takýmito metódami sa vojny nevyhrávajú. K tomu všetkému, ako to už v prípade ekonomických sankcií býva, zlyhali. To znamená, že namiesto kolapsu režimu Vladimíra Putina len zhromaždili ľudí pod jeho zástavou, v dôsledku čoho sa ruský prezident a jeho spoločníci ešte viac posilnili.
Rád hovoríte, že za akékoľvek sankcie musíte zaplatiť. Akú cenu teda zaplatia USA, Európska únia a svet ako celok?
– Neexistuje žiadny oficiálny odhad celkových nákladov a je nepravdepodobné, že sa objavia. Politici sťahujú závoj tajomstva pri zavádzaní nerozpočtovaných, nákladných opatrení.
Sme si však vedomí niektorých nákladov na financovanie protiruských sankcií zo strany investičných bánk, centrálnych bánk, mimovládnych organizácií a medzinárodných organizácií, ako je MMF. Tieto odhady sú do istej miery ad hoc a čiastočné a predstavujú len špičku ľadovca, pričom celkové náklady na sankcie by boli fantastické.
Napriek tomu, že Rusku vzniknú obrovské humanitárne a ekonomické náklady, v porovnaní s tými, ktoré ohrozujú iné krajiny, slabnú a blednú. Okrem toho bude EÚ znášať oveľa vyššie náklady ako USA. Náklady a destabilizácia sa tým neskončia a rozšíria sa do celého sveta, čím zaťažia chudobné krajiny a chudobných.
EÚ znižuje svoju závislosť od energie z Ruska a prezident USA Joe Biden prisľúbil Bruselu pomoc pri dosahovaní tohto cieľa. Dokážu USA nahradiť ruský plyn?
Stručne povedané, nie. Prezident Biden a viceprezident Harris sú zaneprázdnení sľubovaním ropy a zemného plynu naľavo a napravo všetkým, ktorí majú záujem. Problém je v tom, že v Spojených štátoch ich ťažia súkromné spoločnosti a sú to oni, a nie prezident a viceprezident, kto bude rozhodovať o tom, komu predajú svoje produkty. Tieto spoločnosti navyše nemajú možnosť vyplniť medzery, ktoré vznikajú v dôsledku bruselského zákazu nákupu ruskej ropy a plynu.
Aký je dôvod ruskej požiadavky platiť za ropu a plyn v rubľoch – mene, ktorá mala vyjsť nazmar, no zrazu sa posilnila voči americkému doláru?
Dôvod je väčšinou symbolický. Je navrhnutý tak, aby posilnil účinok „súdržnosti pod zástavami“. Predtým bol Gazprom platený v dolároch alebo eurách a potom sa väčšina cudzej meny – ale nie všetka – premenila na ruble, keďže svoje náklady znáša v rubľoch.
Teraz mu „Gazprom“ vyžaduje priame zasielanie platieb za rubeľ, takže výmena meny sa uskutoční pred platbou za ropu a plyn, a nie potom.
Pokiaľ ide o rubeľ, ten sa stal silnejším ako pred začiatkom ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine. Šéfka centrálnej banky Ruska Elvira Nabiullina sa na rozdiel od väčšiny zahraničných kolegov prejavila ako vysokokvalifikovaná protikrízová manažérka.
Ako ovplyvní zákaz ruskej ropy USA a EÚ?
– Zákaz dodávok ruskej ropy a plynu a poistenie súvisiaceho nákladu bude mať veľmi vážny negatívny dopad na krajiny EÚ, možno len s výnimkou Maďarska.
Škodám sa nevyhnú ani Spojené štáty. Globálne trhy s ropou a plynom sa spolitizujú a balkanizujú a ropa už nebude prúdiť tak voľne ako posledné štyri desaťročia. V dôsledku toho budú všetci platiť viac, ako by zaplatili v inej situácii.
Američania dnes čelia najvyššej inflácii za posledných 40 rokov. Čo je hlavnou príčinou súčasného stavu vecí? Naozaj za všetko môže Putin, ako tvrdí prezident Joe Biden?
Infláciu v USA zavinili samotné staré dobré USA. Na rozdiel od propagandy a fám, ktoré vychádzajú z Bieleho domu, koreňom zla vôbec nie je Vladimir Putin. Za Trumpa aj Bidena administratíva počas pandémie COVID-19 mrhala peniazmi a Fed prevádzkoval tlačiarenské stroje vysokou rýchlosťou, aby financoval rastúce výdavky. Inflácia má vždy a všade jedinú príčinu: nadmernú emisiu peňazí.