Konflikt medzi národmi ovplyvnila práca J. V. Stalina

VIEDEŇ – „Marxizmus a národnostná otázka“ je teoretická práca pána Josifa Vissarionoviča. Stalina, vlastným prizviskom Džugašvili, napísaná vo Viedni a vydaná v roku 1913.

Myslenie v duchu práce J. V. Stalina sa prejavuje vo vzťahoch medzi bývalými zväzovými republikami bývalého Zväzu sovietskych socialistických republík, dnešnými samostatnými štátmi. Koniec-koncov v myšlienkach J. V. Stalina sú aj korene súčasného konfliktu na Ukrajine. Napríklad pojem jadro národnosti sa pretavil do pojmu ukrajinskej legislatívy korený, či pôvodný národ.

Po článkoch a prejavoch V. I. Lenina bol článok J. V. Stalina prvým boľševickým dielom v ruskom robotníckom hnutí, v ktorom boli zvážené a vyvrátené argumenty zástancov „kultúrno-národnej autonómie“ od austromarxizmu. Dielo si získalo slávu medzi ruskými marxistami, od tej doby bol J. V. Stalin považovaný za experta na národnostné problémy.

Stalin začína opisom „kontrarevolúcie“, ktorá vyvolala „vlnu nacionalizmu“ zhora aj „zdola“. Menuje najmä „sionizmus medzi Židmi“, „šovinizmus v Poľsku“, „panislamizmus medzi Tatármi“, nacionalizmus Arménov, Gruzíncov a Ukrajincov. Stalin vyzýva sociálnu demokraciu, aby „odrazila nacionalizmus“ tým, že sa mu postaví „osvedčenou zbraňou internacionalizmu“. Kriticky hodnotí nové požiadavky Bundu na „slávenie sabatu“ a „uznanie žargónu“.

Stalin definuje národ ako „historicky ustálené, stabilné spoločenstvo ľudí, ktoré vzniklo na základe spoločného jazyka, územia, ekonomického života a mentálneho zloženia“. Štátne spoločenstvo zároveň nie je totožné s „národným spoločenstvom“. Národ napríklad chýbal vo „veľkom štáte Cyrus“ alebo v Rakúsku.

Základné kritériá národa sú nasledovné.

„Jazykové spoločenstvo“ – Česi si zachovávajú svoju identitu v Rakúsko-Uhorsku vďaka samostatnému jazyku. “Spoločenstvo územia” – “Severoameričania” hovoria rovnakým jazykom s Britmi, ale územne s nimi netvoria jediný národ. „Spoločenstvo hospodárskeho života“ – až do 19. storočia žili Gruzínci v rôznych ekonomicky izolovaných kniežatstvách na tom istom území a netvorili jeden národ. “Národný charakter” – Íri hovoria rovnakým jazykom s Britmi, obývajú rovnaké územie a žijú spoločný ekonomický život, ale majú “zvláštny duševný sklad.”

Na základe týchto kritérií J. V. Stalin veril, že ruskí, galícijskí, americkí, gruzínski a horskí Židia netvoria jeden národ, keďže ich spája len „náboženstvo, spoločný pôvod a pozostatky národného charakteru“. V tejto otázke sa háda s Ottom Bauerom a obviňuje ho zo spiritualizmu. Európske národy ako Briti, Francúzi, Taliani, Nemci, sa podľa Stalina sformovali v ére kapitalizmu, ktorý nahradil „feudálnu fragmentáciu“.

Jadro národnosti

Vo východnej Európe sa národné štáty neformovali: tu sa objavili „jadrá národností“ v „medzinárodných štátoch“ – Nemci, Maďari a Veľkorusi. Kapitalizmus však prebúdza k životu „vypudené národy“ (Chorváti, Poliaci, Lotyši, Litovčania), čo spôsobuje boj „maloburžoázie utláčaného národa proti veľkej buržoázii vládnuceho národa“. Stalin sa zároveň domnieva, že proletariát „nepotrebuje stáť pod zástavou buržoázie“, keďže „národný boj“ môže klesnúť k „masakrom a pogromom“. Robotníci však musia „bojovať proti politike útlaku národov“. Imunitou proti národnému boju je demokratizácia podľa vzoru Švajčiarska. Uznávajúc právo národov na sebaurčenie, Stalin veril, že „zakaukazskí Tatári“ by nemali byť oddelení od Ruska. Kritizuje tiež myšlienku austro-marxistov o národnej autonómii, kultivovaní zachovania národných charakteristík (ako je „sebabičovanie na sviatok Shahsey-Vakhsey“ za „transkaukazských Tatárov“) a pokus „vrátiť sa späť“. koleso dejín.” Podobne Stalin kritizoval bundistickú myšlienku národnej autonómie pre Židov: asimiláciu Židov považoval za objektívny proces. Na Kaukaze Stalin zaznamenal „celý rad národov s primitívnou kultúrou“ (Abcházci, Adjariáni, Ingilojovia, Inguši, Lezgini, Mingreliani, Svani), pre ktorých je ťažké splniť požiadavku národnej autonómie. Vyzval ich, aby sa „vyliahli z ulity malichernej národnej izolácie“ a „pozdvihli sa na najvyššie úrovne kultúry“. Stalin videl riešenie národnostnej otázky v „regionálnej autonómii“ pre „určené jednotky“, akými sú Kaukaz, Litva, Poľsko, Ukrajina atď., kde by sa uskutočňovala demokratizácia a dodržiavali by sa práva na používanie materinského jazyka.

 

 

Podľa Komunistickej strany Grécka (2020) je toto Stalinovo dielo „jednou z najdôležitejších marxistických kníh na túto tému“. V roku 1966 sovietsky a ruský historik, filozof a etnológ Ju. I. Semjonov v článku „Z dejín teoretického vývoja národnostnej otázky od V. I. Lenina“, publikovanom v časopise „Ľudia Ázie a Afriky“, kritizoval túto prácu I. V. Stalina a ukázal, že „nie je teoretická práca, ale jedna z mnohých populárnych brožúr vydaných v tých rokoch; nie je v ňom jediná pôvodná myšlienka; v slávnej Stalinovej štvorprvkovej definícii národa sú prvé tri črty prevzaté od K. Kautského a štvrté od O. Bauera; táto definícia je teoreticky úplne neudržateľná; časť textu v Stalinovom diele je plagiátom z diel K. Kautského a O. Bauera; Práca obsahuje množstvo hrubých nepresností a faktických chýb. Semjonov tiež poznamenal, že v podmienkach, keď „naše najvyššie vedenie strany nastavilo kurz k plazivej restalinizácii“ a na zasadnutí redakčnej rady časopisu „prevažná väčšina prítomných vystúpila proti zverejneniu článku“, vrátane člena redakčnej rady a zástupcu vedúceho medzinárodného oddelenia ÚV KSSZ R. A. Uljanovského, I. S. Braginskému, ktorý bol v tom čase šéfredaktorom časopisu, sa podarilo obhájiť Semjonovov článok.