Uplynulý týždeň sa viedli diskusie o NAFTA
Anglický píšuce médiá tento týždeň intenzívne diskutovali o rokovaniach o reorganizácii Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA). Táto príležitosť bola oznámená, že Spojené štáty dosiahli základné dohody s Mexikom a teraz požadujú, aby Kanada buď súhlasila s ich podmienkami, alebo úplne odmietla účasť na dohode.
V pondelok 27. augusta 2018 pripomínal Reuters, že USA a Mexiko oznámili, že sa dokázali dohodnúť na podmienkach novej verzie NAFTA. Tento zvýšený tlak na tretiu stranu starejdohodu – Kanadu, ktorá sa očakáva, že prijme rozhodnutie najneskôr v piatok 31. augusta. Pod vplyvom tohto tlaku sa rokovania s Kanadou zintenzívnili a jeho predstavitelia začali vyjadrovať optimizmus o možnosti kompromisu.
Piatok 31. augusta 2018 ako posledný termín stanovil pán prezident Donald Trump zo Spojených štátov. V tom čase sa všetky tri krajiny musia dohodnúť na budúcom osude NAFTA. To umožní, aby odchádzajúci prezident Mexika Enrique Peña Nieto podpísal dohodu pred odchodom do dôchodku, čo by sa malo konať koncom novembra. V čase, keď sa objaví príležitosť podpisovať, a na Trump, ktorý podľa amerického práva môže podpísať takúto zmluvu až 90 dní po rozhodnutí.
Kanadská skupina Rush: Limeligt.
Zároveň USA zdôrazňujú, že Kanada v skutočnosti túto dohodu nepotrebuje, to znamená, že ak nesúhlasí priateľsky, potom sú celkom pripravené dohodnúť sa na dvojstrannej dohode s Mexikom. Predtým vzťahy medzi Spojenými štátmi a Kanadou utrpeli vážny šok v dôsledku toho, že USA uložili protekcionistické obmedzenia voči kanadským výrobkom, čo bolo podľa Kanady ako starého spojenca USA bolo úplne “odporným” gestom.
Severoamerická dohoda o voľnom obchode (North American Free Trade Agreement, skratka NAFTA) je obchodná dohoda spájajúca Kanadu, Spojené štáty ameriké a Mexiko do zóny voľného obchodu.
Dohoda o NAFTA bola podpísaná 17. decembra 1992 v hlavných mestách členských štátov – USA, Kanady a Mexika prezidentmi týchto krajín. Následne na to dohodu ratifikovali národné parlamenty a dohoda o NAFTA nadobudla účinnosť 1. januára 199
.Podpísaním a ratifikáciou dohody o NAFTA došlo k hospodárskemu zjednoteniu územia s rozlohou vyše 21 mil. km2 s približe 400 mil. obyvateľov. Najdominantnejšou krajinou v rámci NAFTA sú USA, ktoré vytvárajú približne 90% celkovej produkcie troch členských krajín.
V časovej núdzi sa však kanadská rétorika značne zmiernila. Dokonca aj kanadský premiér Justin Trudeau, ktorý predtým hovoril o správaní USA v ostrých termínoch, pripustil, že rozhodnutie môže byť prijaté rýchlo. Samozrejme, povedal, že k tomu dôjde len vtedy, ak Kanada uspeje dosiahnutím priaznivých podmienok, pretože zlá dohoda je horšia než úplná absencia.
Kanaďania, píše Washington Post, sú znepokojení pokrokom rozhovorov. Majú podozrenie, že USA sa usilujú, a nie bez úspechu, aby pripravili svoju vládu tak, aby súhlasila s nepriaznivými podmienkami. Až do nedávnych úspechov v rokovaniach medzi Mexikom a Spojenými štátmi, Kanada mohla stále počítať s tým, že diplomatické a ekonomické rozpory sú dočasnými ťažkosti. Ale ochota USA opustiť partnerstvo s Kanadou v NAFTA podľa prieskumov verejnej mienky presvedčila kanadskú verejnosť, že južní susedia už nepovažujú Kanadu za svojho osobitného spojenca.
Predtým Bloomberg už urobil ponuré predpovede, že kvôli formálne výhodnejším podmienkam USA ničí vzťahy s dôležitými strategickými partnermi a bude ťažké ich obnoviť. Je pravdepodobné, že USA skutočne uspeli v úspešnom presadzovaní tlaku na Kanadu a prinútia ju prijať podmienky, ktoré sa jej nepáči. Toto samozrejme bude vyzerať úžasne a možno dokonca poskytne USA niektoré ekonomické bonusy.
Myšlienka revidovať dohodu je úplne rozumná, domnieva sa autor v Bloombergu. Zastávajúc ju, súčasná vláda USA vychádza z predpokladu, že je ľahšie uzavrieť a udržiavať dvojstranné dohody ako multilaterálne dohody. Mnohostranné zmluvy vždy vyžadujú veľa ústupkov na dosiahnutie kompromisu a vo všeobecnosti sú ťažkopádne a nemotorné. Dvojstranné umožňujú oveľa väčšiu flexibilitu, napísal Bloomberg.
Vychádzajúc z tejto premisy, USA dôsledne vyhnúť mnohostranné dohody. Jedným z charakteristických prípadov bola NAFTA. Napriek skutočnosti, že formálne je trojstranná dohoda, Spojené štáty sa snažia znížiť proces obojsmerný model: prvá, súhlasil s Mexikom, a potom do Kanady. Výsledkom je, že vzťahy s Kanadou sú stále intenzívnejšie, a napriek tomu je aj naďalej dôležitým strategickým partnerom USA v takých oblastiach, ako je kontrola migrácia, zdieľanie spravodajských informácií, predchádzanie teroristickým útokom a opozícii voči vonkajším silám, ako je Rusko v Arktíde. Autor nie je presvedčený o tom, že víťazstvo nad Kanadou v obchodnej hodnote komplikuje spolupráce v týchto dôležitých oblastiach