Donald Trump obvinil Google z manipulácie

Prezident Spojených štátov pán Donald Trump obvinil vyhľadávací systém Google zo zaujatosti. Podľa neho spoločnosť Google nadhodnocuje prioritu správ s kritikou aktivít pána Donalda Trumpa a podceňuje hodnotu pozitívnej spätnej väzby. V tomto ohľade naznačil, že ak spoločnosť Google nedokončí spravodlivosť, vláda podnikne kroky. Napísali o tom viaceré médiá.

Wall Street Journal objasňuje, že ide o situáciu, keď vyhľadávací nástroj, keď je požiadaný o spravodajstvo Trump, vydáva najprv správy o ľavicovo orientovaným médiám, ktoré sú v zásade menej priateľské republikánom. Preto sa názor pravicových konzervatívnych médií systematicky ukáže ako sekundárny. Pripomienky pána prezidenta Donalda Trumpa nielen so spoločnosťou Google, ale aj s ďalšími dôležitými informačnými, najmä so sociálnymi sieťami Facebook a Twitter.

Trumpove pripomienky sa objavili v kontexte skutočnosti, že niektorí washingtonskí politici začali vyjadrovať znepokojenie nad aktivitami spoločnosti Google, ktorá teraz patrí spoločnosti Alphabet. Okrem iného začali hovoriť o tom, že spoločnosť Google bráni konkurencii a že ohrozuje súkromie miliárd užívateľov.

Konzervatívci versus liberáli

Predpojanie veľkých technologických spoločností už bolo prerokované. V tomto roku americký Kongres premýšľal, či uprednostňujú liberálne názory na úkor konzervatívnych. Spoločnosť Google kategoricky popiera akékoľvek zaujatosť v prospech tejto alebo tej politickej ideológie. Na stránkach Facebook a Twitter sa tieto tvrdenia ponechajú bez komentára.

Ďalšou oblasťou, v ktorej Kongres má sklon napadnúť technologických gigantov, je poukazovanie na to, že ruskí vraj programátori  zasahovali amerických prezidentských volieb v roku 2016. Tu sú obvinení z toho, že sú vhodným nástrojom pre nepriateľské vonkajšie sily.

Vracajúc sa k najnovším tweetom pána prezidenta Trump o predpojatosti  spoločnosti Google, WSJ cituje, že Trump používal slovo “nezákonne”, ale neuviedol, čo tým myslel. Samotná vláda interpretovala toto vyhlásenie ako náznak, že prezidentská administratíva bude musieť túto situáciu zvážiť a zamyslieť sa nad tým, aké opatrenia je možné prijať na jej nápravu. Zatiaľ nie je jasné, aké metódy tlaku môže vláda uplatňovať na spoločnosti, okrem skutočnej slovnej kritiky ich metód.

 

Britský denník Telegraph tiež zdôrazňuje, že pán prezident Donald Trump nie je po prvýkrát nespokojný s chovaním technologických spoločností. Predtým ich už kritizoval za to, že “tlačí na milióny ľudí”, čo sa rovná cenzúre. Okrem toho, Trump je v stave prebiehajúcej konfrontácie s Amazonom, ktorého vedúci Jeff Bezos tiež vlastní The Washington Post, ktorý je pre Trump veľmi nepriateľský.

Konšpirácie

Financial Times konštatuje, že nedávno technologické giganty, ktoré sa zaoberajú reklamou (Google, Facebook a Twitter), čelia veľkému problému. Na jednej strane potrebujú zachovať slobodu prejavu a na druhej strane bojovať proti falošným informáciám a prejavom agresie. Harmonizovať tieto úlohy medzi sebou, bez toho, aby spôsobili akúkoľvek kritiku niektorého z riadkov, je veľmi ťažké. Nedávno spoločnosť Facebook, YouTube a Apple zablokovali rôzne konšpiračné tvrdenia úradníka Alexa Jonesa, ktorý tam zverejňoval svoj obsah. Twitter naopak nezabránil Jonesovi navždy a zablokoval len na týždeň konkrétne tvrdenia, ktoré porušujú pravidlá používateľa