Financial Stability Board tieňové banky rastú

Neregulované operácie tieňového bankovníctva spracovávajú značné množstvo peňazí na celom svete.

Čoraz viac úverových a finančných transakcií sa uskutočňuje na celom svete mimo klasického bankového sektora prostredníctvom nekontrolovaných finančných inštitúcií. Podľa správy Rady pre finančnú stabilitu (Financial Stability Board) takzvané tieňové banky vykazujú rýchlo rastúci objem aktív.

Celkový sektor tieňového bankovníctva sa v roku 2016 celosvetovo zvýšil o 7,6% na približne 45,2 bilióna dolárov. Ide o približne 13% všetkých finančných aktív v skúmaných 29 krajinách a regiónoch, ktoré odhaduje Rada pre finančnú stabilitu vo výške približne 340 biliónov dolárov. Analytici FSB tiež po prvýkrát vyhodnotili údaje z Číny a Luxemburska.

Tieňové banky sú mimoriadne aktívne v oblasti hedžových fondov a fondov peňažného trhu, alternatívnych investičných fondov, ako aj špeciálnych operácií výmenného obchodu. Po finančnej kríze slabšie regulované tieňové banky ďalej rozširovali svoj podiel v celom priemysle finančných. Sú považované za rizikové pre rovnováhu finančného systému.

Približne 14,1 bilióna dolárov aktív je na konci roka 2016 podiel na tieňové banky v Spojených štátoch. S podielom 31% táto krajina má najväčšiu časť tieňového bankovníctva na svete.

Čína mala podiel približne 7 biliónov dolárov, čo predstavuje približne 15,5% celkových aktív sektora. Vedenie v Pekingu sa stále snaží získať kontrolu nad operáciami tieňového bankovníctva. Obáva sa, že veľký bankrot alebo neplatenie mnohých pôžičiek môže viesť k deformáciám v národnom hospodárstve. Daňový raj na Kajmanských ostrovoch predstavoval 4,7 bilióna dolárov, čo je približne 10% zaznamenaného tieňového bankového sektora.

Luxembursko malo objem aktív približne 3,2 bilióna dolárov a teda viac ako 7% globálneho neregulovaného bankového sektora.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.