Plyn podľa FCS Rusku priniesol 190 mld. USD
MOSKVA – Export ropy a zemného plynu priniesol Rusku veľké zisky v roku 2021. Čo očakávať od roku 2022.
Rast cien na trhoch s ropou a zemným plynom v roku 2021 zaistil silný výkon ruského rozpočtu a najväčších exportérov v krajine. Nový rok 2022 sľubuje zachovanie priaznivého prostredia v tomto sektore.
Do konca roku 2021 sa svetové ceny ropy (brent futures) priblížili k 80 USD za barel, pričom v priebehu roka posilnili viac ako jeden a pol krát, a ceny zemného plynu na európskom spotovom trhu, čiastočne určujú cenu, za ktorú Gazprom exportuje plynu, 21. decembra vzlietla na 2 000 dolárov za 1 000 metrov kubických.
To je asi osemkrát viac, ako na začiatku roka 2021. V posledných dňoch roka klesli na 1200-1300 dolárov za 1000 metrov kubických. m, ale stále zostávajú na úrovniach blízkych historickým maximám.
Komoditný futures kontrakt je dohoda o kúpe alebo predaji vopred stanoveného množstva komodity za konkrétnu cenu k určitému dátumu v budúcnosti. Komoditné futures možno použiť na zaistenie alebo ochranu investičnej pozície alebo na stávkovanie na smerový pohyb podkladového aktíva.
Mnoho investorov si mýli futures kontrakty s opčnými kontraktmi. Pri futures je držiteľ povinný konať. Pokiaľ držiteľ nezruší futures kontrakt pred vypršaním platnosti, musí buď kúpiť alebo predať podkladové aktívum za stanovenú cenu. Komoditné futures sa dajú porovnávať so spotovým trhom komodít.
Vďaka rastu cien na trhu s uhľovodíkmi vzrástol ruský vývoz ropy, ropných produktov, zemného plynu a LNG za desať mesiacov roku 2021, o čom hovoria aktuálne údaje Federálnej colnej služby (FCS) zo začiatku decembra, v hodnotovom vyjadrení o 54 % oproti rovnakému obdobiu roku 2020. a presiahla 190 miliárd USD. Pre porovnanie: za desať mesiacov predchádzajúceho roka to bolo necelých 124 miliárd USD. Vo fyzickom vyjadrení sa export palív a energetických produktov z Ruska zvýšil o necelé 1 %: dodávky ropy klesli o 4,7 %, zatiaľ čo dodávky plynu naopak vzrástli o 5,7 %.