Za prvý polrok 2021 tržby chemického priemyslu vzrástli o 25,2 %
BRATISLAVA – Chemický a farmaceutický priemysel sa prebúdza, rastú ale výrobné náklady.
Chemický a farmaceutický priemysel na Slovensku sa počas prvého polroka 2021 znova nakopol, keď zaznamenal 25,2% medziročný rast tržieb. Nárast tržieb však reflektuje najmä enormný nárast nákladov a vymazanie predchádzajúcich poklesov. Kým za prvý polrok 2020 chémia a farmácia zaznamenala celkové tržby 1,4 mld. EUR, za rovnaké obdobie tohto roka to bolo už 1,795 mld. EUR. Rast tržieb zaznamenalo najmä odvetvie výroby plastov v primárnej forme (34%) a výrobkov z gumy a plastov (29,1%), čo je odrazom obnovenia výroby v automobilovom priemysle, vlani ochromenej zatváraním prevádzok počas pandémie Covidu 19. Jediný pokles tržieb (-5%) nastal v odvetví farmaceutických výrobkov a prípravkov v súvislosti s poklesom dopytu oproti prvej vlne pandémie. Informuje o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.
,,Medziročný rast celkových tržieb bol do značnej časti vyvolaný rastom nákladov pre podnikateľov, ktorý sa prejavil predovšetkým v náraste cien elektrickej energie, novými cenovými reguláciami v plynárenstve, vysokým rastom cien ropy a tiež zvýšením nákladov na zamestnanca počas pandémie. Medziročný rast pridanej hodnoty v prvom polroku o 45,4%, za celý chemický a farmaceutický priemysel, je ovplyvnený predovšetkým rastom pridanej hodnoty rafinovaných produktov, ktorých pridaná hodnota sa zvýšila až o 316,6%. Tieto produkty tvoria až 36% podiel na tržbách. Zatiaľ čo vo farmaceutických produktoch produktivita dokonca medziročne poklesla o 6,6% a pri gumárenských výrobkoch narástla o 34,5%,“ komentuje vývoj R.Karlubík.
Dodáva, že za rastom tržieb je aj znovuotvorenie ekonomík. Celkový rast sa odohral v druhom štvrťroku tohto roka. ,,Opäť sme svedkami nerovnomerného vývoja jednotlivých odvetví a pododvetví. Darilo sa rafinovaným ropným výrobkom, keď zaznamenali medziročný nárast o 28%. Umelé vlákna si pripísali rast 6,2%, pracie, čistiace a parfum. prostriedky 4% a náterové látky 3,7%. V druhom štvrťroku sa chemický a farmaceutický priemysel posunul na solídnu cestu oživenia a v nadchádzajúcich mesiacoch by mal tento trend pokračovať,“ konštatoval R.Karlubík.
Oživenie sa prejavilo aj na zamestnanosti
Na trhu práce je cítiť oživenie, druhá vlna pandémie sa dotkla zamestnanosti výrazne menej ako prvá. Zamestnanosť sa v prvom polroku 2021 zvýšila o 11,5%, v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2020. Celkovo pracuje v chemickom a farmaceutickom priemysle po druhom štvrťroku 42 691 zamestnancov.
,,Najviac poskočila zamestnanosť v pododvetví výrobkov z plastov a to o takmer 4000 osôb (23,8%), čo kopíruje výrazný nárast tržieb v tomto pododvetví. Počet pracovníkov tak pomaly dosahuje pôvodné počty pracovníkov, ktorí boli v odvetví zamestnaní v roku 2019 (44 281 zamestnancov). Turbulentný vývoj zamestnanosti do značnej miery ovplyvnila pandémia koronavírusu. Priemerná mesačná mzda bola v priemere o takmer 6 % vyššia ako v rovnakom období v roku 2020, najvýraznejší nárast zaznamenalo odvetvie plastov v primárnej forme. V súvislosti so zamestnanosťou trápia dlhodobo chemický sektor nedostatkové počty zamestnancov a nedostatok vyškolených pracovníkov v týchto profesiách, ktoré by mal systém školstva poskytovať. Systém vzdelávania a učňovské školstvo je citeľne odčlenené od podnikateľskej sféry. S tým súvisí skutočnosť, že na stredných školách sa neotvárajú odbory, ktoré prax vyžaduje,“ komentuje R.Karlubík.
Trend oživenia by mal pokračovať
Oživenie z druhého štvrťroka tohto roku by malo byť trendom aj v ďalších mesiacoch. Oživenie by sa mala stimulovať aj implementácia Plánu obnovy a odolnosti a s ňou súvisiace posilnenie súkromných a verejných investícií.
,,Veľkú výzvu do chemického priemyslu prináša aj ambiciózny plán Európskej komisie – tzv. Green Deal – Zelená dohoda, ktorá zaväzuje Európu stať sa uhlíkovo neutrálnou do roku 2050. Táto vízia prinesie aj do chemického priemyslu náročné výzvy a diskusie ako to dosiahnuť. S cieľom k zelenšej planéte vznikla aj myšlienka o zavedení tzv. uhlíkového cla (Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM). Nové poplatky za emisie na hraniciach EÚ by mali zamedziť riziku „úniku uhlíka“ v situáciách, keď výrobné spoločnosti presúvajú svoju výrobu mimo Európy do oblastí, kde je cena za znečistenie nižšia,“ povedal R.Karlubík.
Stabilita v odvetví
ŠÚ SR k polroku 2021 eviduje v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo 289 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac. Po prvom štvrťroku 2021 pribudli 4 podniky z toho 3 v odvetví výrobkov z plastov, čo sa prejavilo aj v tržbách daného odvetvia a jeden podnik v oblasti farmaceutických výrobkov. V odvetví rafinovaných ropných produktov na slovenskom trhu už dlhodobo pôsobia 4 spoločnosti, rovnako stabilná situácia je aj v oblasti výrobkov z gumy a náterových látok. Vo výrobe chemikálií a chemických výrobkov to bolo v 2. štvrťroku 2021 spolu 49 podnikov, výrobe farmaceutických výrobkov a prípravkov sa venuje 16 firiem a výrobe výrobkov z gumy a plastov až 220 spoločností.
Dôležitý zamestnávateľ, široké spektrum výroby
V chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku pracuje viac ako 10 % všetkých zamestnancov v priemysle. Priemerná veľkosť podnikov slovenského chemického a farmaceutického priemyslu podľa počtu zamestnancov je cca 150. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Chemický priemysel je mimoriadne dôležitým dodávateľom pre všetky ostatné priemyselné odvetvia, najmä pre automobilový priemysel.