Klub 500 a SOPK o situácii na trhu s plynom

BRATISLAVA – Predseda Klubu 500 Vladimír Soták tvrdí, že je jedno v akej mene Slovenská republika zaplatí za dodávky zemného plynu z Ruskej federácie. Sú životne dôležité pre fungovanie slovenskej ekonomiky.

Klub 500 vyzýva vládu, aby po 20. máji neriskovala zatvorenie ruských kohútikov. Zabezpečenie plynulých dodávok je totiž podľa zástupcov našich najväčších zamestnávateľov dôležitejšie ako mena, v ktorej za plyn zaplatíme. 

Predseda Klubu 500 poznamenal, že priemyselné podniky platia za plyn. Týmito peniazmi nefinancujú vojnu.

Po začiatku konfliktu na Ukrajine Ruská federácie prijíma platby za plyn v rubľoch. Finančné noviny o tom písali nedávno.Cesta finančných prostriedkov vyzeraná nasledovne. V klíringovom centre Moskovskej burzy (www.moex.com) kupujúci zemný plyn má otvorený účet v cudzej mene a účet v rubľoch   Cudzia mena sa konvertuje (premení) na ruble. Cudzia mena zostane na účte Ruskej banky, teda centrálnej banky Ruska, alebo sa predá na devízovom trh. Ruble dostanú firmy Gazprom, alebo Novatek. Tie predávajú zemný plyn z Ruskej federácie zahraničným kupujúcim. Vďaka tejto operácii nemá Gazprom zmrazené peniaze v cudzej mene, ale k dispozícii ruble. Rubeľ je podľa agentúry Bloomberg v tomto roku najperspektívnejšou menou. Od začiatku roka posilnil ruský rubeľ o 11 %.

Moskovská burza mala za prvý štvrťrok celkovú trhovú kapitalizácia akciového trhu ku koncu prvého štvrťroka bola 47,30 triliónov rubľov RUB (578,63 miliardy amerických dolárov). Výnosy z poplatkov a provízií z akciového trhu vzrástli o 22,4 % v dôsledku nárastu objemu obchodov o 29,9 %.

Z pohľadu firiem je podľa predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Petra Mihóka jedno, v akej mene bude Slovensko platiť za dodávky plynu.

Ako poznamenal Tibor Gregor, generálny riaditeľ Klubu 500, Slovensko nakupuje 85 % zemného plynu v Ruskej federácii. Aj zvyšok môže pochádzať z Ruska, len sa dopravuje iným plynovodom. Spotreba Slovenskej republiky je 5 miliárd metrov kubických zemného plynu.

Klub 500 nesúhlasí s vojenským konfliktom na Ukrajine, ale Slovensko momentálne potrebuje pragmatické riešenia. SPP má aktuálne zmluvy na dodávky plynu na kúrenie pre 620-tisíc rodinných domov. Ak v každom z nich žijú 4 ľudia, je len v rodinných domoch naň odkázaná polovica obyvateľstva Slovenskej republiky.

Pre priemysel je však nevyhnutné mať plynu niekoľkonásobne viac. „Plyn potrebujeme. Len tak bude fungovať ekonomika. Ak bude fungovať ekonomika, vláda bude mať financie. Ak bude fungovať ekonomika, tak prežijeme,“ zdôrazňuje predseda Klubu 500 Vladimír Soták. „Môžeme sa hrať na silných, ale nie sme. Nevieme Ukrajincom pomôcť tým, že si zničíme naše hospodárstvo, ak sa nedostaneme k energetickým surovinám.“

KLub 500 združuje slovenských podnikateľov, ktorí majú viac ako 500 zamestnancov.