Turkménsky prezident poskytol druhý oficiálny rozhovor zahraničiu
AŠCHBAD – Prezident Turkménska Gurbanguly Berdimuhamedov poskytol rozhovor medzištátnej televíznej a rozhlasovej spoločnosti MIR.
Za celé obdobie jeho vlády od roku 2007 ide o druhý rozhovor, ktorý hlava štátu poskytla zahraničným médiám, uvádza Kronika Turkménska. V roku 2018 Berdymukhamedov hovoril s reportérom z televíznej stanice Rusko 24, prezident však nikdy neposkytol rozhovor turkménskym médiám.
Tentokrát s prezidentom hovoril spravodajca MTRK Radik Batyršin . Počas štyridsiatich troch minút, ktoré trval rozhovor, položil turkménskemu vodcovi iba päť otázok. Zaujímal sa najmä o to, čo pojem „nezávislosť“ znamená pre turkménsky ľud a aké vyhliadky na spoluprácu v Turkménsku v rámci SNŠ vidí prezident. Dve ďalšie otázky týkajúce sa zahraničnej politiky republiky a boja proti koronavírusovej infekcii – súčasne novinár zopakoval oficiálnu verziu turkménskych orgánov, že v krajine zatiaľ nebol zaznamenaný ani jeden prípad COVID-19, otázka: „Ako sa máte, vážený pán prezident, podarilo sa vám zachrániť svojich ľudí, obyvateľov Turkménska pred týmto nešťastím?“ Nezávislé médiá medzitým už predtým opakovane informovali, že v krajine sú infikovaní ľudia.
Počas rozhovoru Berdimuhamedov poznamenal, že Turkménsko je demokratický, právny a sekulárny štát, ktorý z hľadiska tempa rastu HDP „patrí medzi najdynamickejšie sa rozvíjajúce ekonomiky na svete“. Samostatne sa prezident pozastavil nad duchovným obrodením ľudí.
„Dnes majú všetci obyvatelia našej krajiny bez ohľadu na etnický pôvod pocit, že sú neoddeliteľnou súčasťou ich spoločnej vlasti. Sme oprávnene hrdí na jednotu obyvateľov Turkménska, mier a harmóniu v spoločnosti. To nám umožňuje s dôverou hľadieť do budúcnosti, uskutočňovať demokratické transformácie krok za krokom, zlepšovať štátny a verejný život a úspešne rozvíjať vonkajšie vzťahy.
Zároveň by som chcel zdôrazniť jeden, podľa môjho názoru, veľmi dôležitý bod. Turkménsky štát nie je zmrazenou štruktúrou, je to živý tvorivý proces, ktorý je v súlade s modernými trendmi svetového vývoja a objektívnymi potrebami spoločnosti, “
Tu je niekoľko téz z rozhovoru. Priame citáty sú v úvodzovkách; zvyšok je krátke prerozprávanie rozhovoru bez skreslenia jeho významu.
• Turkméni sú štátotvorní ľudia, ktorí od raného stredoveku vytvorili množstvo štátnych útvarov v strednej a južnej Ázii, na Blízkom a Strednom východe.
• „Rok 1991 možno považovať za významný míľnik, od ktorého sa začal návrat turkménskeho ľudu na trajektóriu suverénneho vývoja.“
• Viac ako 70% štátneho rozpočtu je určených na zlepšenie úrovne a kvality života ľudí, ako aj na rozsiahle stavby, do ktorých sa investovalo viac ako 38 miliárd dolárov.
• Krajina dosiahla potravinovú bezpečnosť a poskytla podmienky na rýchly vedecký a technologický rozvoj.
• S mierou rastu HDP 5,9% je turkménska ekonomika jednou z najrýchlejšie rastúcich na svete. Podľa Svetovej banky patrí Turkménsko medzi krajiny s úrovňou príjmu nad priemerom rozvinutých krajín sveta.
Prezident spieva pieseň Karakum. Karakum je názov púšte v Turkménsku.
• Počas rokov nezávislosti sa objem HDP zvýšil 8,4-krát. Celkový objem základných investícií v ekonomike predstavoval asi 209 miliárd dolárov. Z nich 66,6% (asi 140 miliárd dolárov) smerovalo do výrobného sektoru. Bolo postavených 2891 veľkých spoločenských a priemyselných zariadení. Podiel súkromného sektora na HDP, bez palivového a energetického komplexu, dosiahol 70%.
• Za posledných 20 rokov bolo v krajine vysadených viac ako 90 miliónov sadeníc a len v roku 2021 sa ich vysadí 30 miliónov.
• Vzhľadom na vysoký stupeň vývoja medicíny sa Turkménsku „podarilo rýchlo pripraviť zdravotnícke zariadenia na boj proti pandémii koronavírusov“. Zabrániť vstupu infekcie do krajiny bolo možné vďaka súboru preventívnych opatrení a vytvoreniu mimoriadnej komisie pre boj s infekčnými chorobami. Táto práca pokračuje – budujú sa nové karanténne centrá a prepracúvajú sa časti existujúcich zdravotníckych zariadení, aby „sa v nich mohlo udržať ľudí s príznakmi podobnými akútnym infekciám“.
Neskôr v rozhovore Berdymukhamedov poznamenal, že pandémia odhalila nízku úroveň dôvery medzi krajinami. To sťažovalo koordinované prijímanie preventívnych opatrení.
• 28. marca sa konali prvé voľby do Chalk Maslakhaty – do „hornej“ komory turkménskeho parlamentu. Predtým, napriek tomu, že nová komora je v podstate skutočne horná, štátne turkménske médiá ju tak nenazvali.
Berdymukhamedov nespomenul skutočnosť, že ako prezident šéfoval aj hornej komore Milli Gengesh (Národná rada).
• Keď už hovoríme o interakcii s krajinami SNŠ, Berdimuhamedov poznamenal, že ho primárne zaujíma rozšírenie spolupráce v sférach ekonomiky, obchodu a investícií. Prezident okrem toho považuje za dôležité zabezpečenie regionálnej bezpečnosti a boj proti terorizmu, obchodovaniu s drogami a organizovanému zločinu vrátane počítačovej kriminality.
• Z dôvodu neutrality v interakcii s inými štátmi sú pre Turkménsko dôležité výlučne ekonomické a obchodné otázky. “Nikdy nepolitizujeme medzinárodné vzťahy v tejto oblasti,” uviedla hlava štátu.
V apríli 2021 Medzinárodný menový fond prestal používať oficiálne štatistické údaje Turkménska.
Turkménsko je štát v Strednej Ázii. Hraničí s Afganistanom, Iránom, Uzbekistanom a Kazachstanom. Je bývalou zväzovou republikou Sovietskeho zväzu a členom Spoločenstva nezávislých štátov.
Ekonomika Turkmenistanu je založená prevažne na poľnohospodárstve, predovšetkým na pestovaní a spracovaní bavlny, ktoré tvorí jednu pätinu HDP. V posledných rokoch sa Turkménsko snaží o dosiahnutie sebestačnosti pri produkcii potravín.
Rozšírené je pestovanie pšenice, zeleniny a ovocia, z hospodárskych zvierat sa chovajú najmä ovce, kone a ťavy. Hlavné odvetvie priemyslu je ťažba zemného plynu a ropy, ktorých zásoby sú najmä v okolí Kaspického mora a v severných a východných častiach krajiny. Ropa a najmä zemný plyn sú najvýznamnejším vývozným artiklom. Z nerastov sa ťaží sadra, jód, bróm, síra a soľ.